Bolestné tajemství Jiřího Voskovce. Manželka ho donutila, aby se vzdal svých dětí
O životě bezkonkurenčně nejúspěšnějšího českého herce v zahraničí Jiřího Voskovce víme většinou pouze to, že byl divadelním kolegou Jana Wericha a také jeho celoživotním přítelem. Unikátní televizní dokument, který tento týden uvedla Česká televize, však odhaluje mnohá překvapivá fakta o jeho soukromí i kariéře, týkající se života ve Spojených státech.
Když začala režisérka Libuše Rudinská natáčet životopisný dokument „Můj otec George Voskovec“ sama netušila, co vše se dozví. Třeba, že jako emigrant se v USA dostal do takových potíží, že kvůli nim už nikdy nechtěl vidět slavnou „Sochu svobody“. Sedm měsíců se totiž na její „zadek“ díval z vězení na Ellis Islandu, kam se v padesátých letech minulého století dostal kvůli podezření, že je sympatizuje s komunisty. „Mysleli si, že je špion. Způsobil to nějaký pitomec z Prahy. Něco někde řekl, a proto ho zavřeli,“ zavzpomínala na perné začátky Jiřího Voskovce jeho manželka Christine, která v době natáčení tohoto dokumentu ještě žila.
Raději sebevražda
Nebýt amerického právníka, který mu pomohl podezření vyvrátit, Voskovcovi hrozilo, že bude z USA deportován zpět do Československa v té nejhorší době. Děsila ho představa, že opět skončí ve vězení, kde ho někdo umlátí a v takovém případě proto počítal s tím, že spáchá sebevraždu. Naštěstí nakonec vše dopadlo dobře a on mohl využít svých kontaktů v umělecké branži a vrátit se ke své herecké profesi.
Přestože se díky svému atraktivnímu zevnějšku objevil v několika slavných hollywoodských filmech a hrál po boku takových hvězd, jakými byli Richard Burton, Elisabeth Taylor nebo Michael Douglas (ten byl mimochodem i jeho blízkým přítelem), největší úspěchy dosáhl na jevišti. Na proslulé Broadwayi získal pověst nejlepšího „čechovovského“ herce, když zde triumfoval ve vynikajících inscenacích „Racka“ a „Strýčka Váňi“.
Těžké dilema
Velmi dramatický byl i jeho soukromý život. S první manželkou Anne si adoptovali dvě dcery Gigi a Vicki, bohužel však společné rodinné štěstí trvalo jen krátce. Anne zemřela na rakovinu a zdrcený Jiří zůstal sám s malými holčičkami. S pomocí chůvy se sice snažil spojit péči o ně s prací, ale bylo to těžké, tím spíše, že mu v té době bylo už přes padesát. Přesto zdůrazňoval, že děti jsou to nejlepší, co má. Když se však seznámil s druhou manželkou, Christine, ta se mu přiznala, že se o jeho dcery nedokáže postarat a že si musí vybrat buď ji nebo děti: „Bohužel ke smůle mé i sestry se rozhodl pro Chris,“ svěřila se režisérce Voskovcova dcera Gigi.
A právě Christine zařídila, že nezletilé holčičky vychovávali její známí: „Říkali jsme jim babičko a dědo a báječně se o nás starali a měli nás moc rádi, naštěstí pro nás“ zavzpomínala na svoje dětství Gigi. Přiznala také, že se nakonec vídaly s otcem dost často, hlavně o prázdninách a z Philadelphie za ním jezdily vlakem do New Yorku. „Když jsme se pak loučili, tak jsme samozřejmě obě plakaly. Neměl to lehké, my jsme ho také viděly plakat, bylo to frustrující,“ dodala ještě druhá Voskovcova dcera Vicki.
Ani Gigi, ani Vicki však na Christine nezanevřely a když jejich otec zemřel, dokonce se o ni staraly. Po smrti Christine její i otcův popel v rozptýlily ve vlnách oceánu na Long Islandu, přesně tak, jak si to Jiří Voskovec přál.
Zdroj: Česká televize