Bruce Willis už téměř nepoznává své známé: Jeho stav se zhoršuje, rodina neví, kolik mu zbývá času
Bruce Willis už více jak dva roky bojuje se zákeřnou formou demence. A nemoc postupuje. Herec není schopný pořádně mluvit, číst a jen stěží poznává své nejbližší.
Herec Bruce Willis během svého života ztvárnil nespočet akčních rolí, byl vždy plný energie a rozdával úsměvy na všechny strany. Všechno se ale změnilo v roce 2022, kdy mu byla diagnostikována mozková porucha zvaná afázie. Ta postižené jedince připravuje o schopnost mluvit. O několik měsíců později se u herce začaly objevovat i další problémy a bylo zjištěno, že trpí závažnou formou nemoci s názvem frontotemporální demence.
Rodina i blízcí přátelé se snaží být herci velkou oporou a věnují mu veškerou péči. Přiznávají však, že se hercův zdravotní stav zhoršuje.
Tváře rozeznává 3 minuty
Nedávno se ke stavu Bruce Willise vyjádřil pro magazín New York Post jeho blízký přítel Glenn Gordon Caron. Ten prozradil, že se herce snaží navštěvovat alespoň jedenkrát měsíčně.
„Myslím si, že zhruba první tři minuty vždy ví, kdo jsem. Moc toho nenamluví. Vždycky býval vášnivým čtenářem, ale teď už nic nečte. O všechny tyto schopnosti přišel. Ale pořád je to Bruce,“ uvedl režisér a producent. „Když jste s ním, jste vděční, že tu pořád je. Ale ta jeho radost ze života se zcela vytratila,“ dodal ještě.
Rodina největší oporou
Všichni významní lidé ze života Bruce Willise se snaží s hercem trávit maximum času, aby si stále pamatoval jejich tváře. A nejde jen o jeho manželku Emmu Heming a jejich společné potomky, ale také například o jeho exmanželku Demi Moore, se kterou měl herec vždy dobré vztahy.
„Jakmile byla Bruceovi diagnostikována ta nemoc, všichni se semkli, aby mu pořád osvěžovali paměť a připomínali se mu,“ uvedl před časem zdroj z okolí herce pro Us Weekly.
„Nikdo z nich neví, kolik má Bruce ještě času. A tak se snaží být mu nablízku co nejvíc to jde,“ dodal ještě zdroj.
Manželka píše knihu
Emma Heming, hercova manželka, se rozhodla, že napíše knihu, kterou by mohla pomoci dalším lidem, kteří se zničehonic museli začít starat o blízkého člověka, jehož zasáhla demence.
„Chci, aby tato kniha přistála v rukách těch, kteří pečují o své partnery. Zvláště pak v rukách těch, kteří se právě dozvěděli o nemoci svých nejbližších. Musí vědět, že na to nejsou sami. A že existuje opora a naděje,“ komentovala své rozhodnutí Emma.
Zákeřná forma demence
Frontotemporální demence patří mezi nejzávažnější formy této nemoci. Je také poměrně vzácná. V drtivé většině případů začíná právě poruchou řeči. Může se ale také projevovat náhlými změnami v chování.
„Příznaky FTD mohou vyústit ve změnu osobnosti. Ta se projevuje chladnými a necitlivými výroky nebo obviňováním druhých z toho, že jsou chladní a necitliví,“ vysvětlil před časem pro web Mirror neuropsycholog Henk Swanepoel.
Mezi další symptomy patří také například vyprávění nevhodných vtipů anebo společenská uzavřenost. Bohužel ale řada lidí těmto příznakům zpočátku nepřikládá velkou váhu.
Jakmile se nemoc začne naplno rozvíjet, mohou se u pacientů objevovat problémy s pamětí, deprese, pomalejší reakce anebo náhlé výbuchy vzteku. Často také trpí inkontinencí a mají potíže s přijímáním potravy, neboť bojují s polykacími obtížemi. Postupem času může dojít i k úplné ztrátě řeči.
Lék neexistuje
Frontotemporální demence se objevuje u mladších jedinců. Narozdíl od jiných forem demence bývá diagnostikována i u pacientů kolem 40. roku věku. Bohužel ale neexistuje žádný lék, který by dokázal postižené jedince nemoci zcela zbavit.
Je možné pouze s pomocí různých terapií a antidepresiv mírnit příznaky. Ve většině případů pak pacienti s frontotemporální demencí přežívají zhruba osm až deset let od doby, kdy jim byla nemoc diagnostikována.
Zdroje: nypost.com, Us Weekly, Mirror, zoom.iprima.cz