Tragický milostný poměr Vlasty Buriana a Lídy Baarové. Láska k ní mu zničila život a dostala ho do vězení
Život Vlasty Buriana byl jako jízda na horské dráze. Z filmového plátna ho známe jako úžasného komika. Jeho soukromý život už tak veselý nebyl. Zažil bohatství, slávu, ale také chudobu a pád na samé dno. Láska k jedné z našich nejkrásnějších prvorepublikových hereček ho stála svobodu a kariéru. Byla to právě Lída Baarová, kdo svědčil o jeho kolaboraci s nacisty. Burian následně skončil ve vězení a po propuštění se mu už nepodařilo dostat znovu na vrchol.
Josef Vlastimil Burian se narodil v roce 1891 v Liberci do rodiny krejčího. Jeho otec ho často brával do Národního divadla na opery. Vlasta měl také rád ochotnická představení, která ho velmi bavila. Přestože se jeho otec snažil vést syna ke sportu, Vlastu stále více lákalo herectví. Už v mládí prokázal neobyčejný talent.
Vlastu Buriana publikum milovalo
V roce 1912 se stal otcem dcery Emilky, která se narodila z krátkého vztahu s tanečnicí Annou Emílií Pírkovou. Svou osudovou ženu, Františku (Ninu) Červenkovou, potkal v roce 1919. Nina, jak jí slavný komik říkal, svého manžela bezmezně milovala a velmi na něho žárlila. Po potratu, který jí znemožnil mít další děti, se o to více upnula ke svému manželovi.
Vlastovi se v kariéře dařilo. V roce 1925 založil Divadlo Vlasty Buriana a točil jeden film za druhým. Mohl si tak dovolit luxusní vilu na Hanspaulce s bazénem a posilovnou a život v přepychu. Rád pořádal večírky, na kterých se scházela pražská smetánka. Miloval společnost, dobré jídlo, pití a také ženy. A právě ty se mu staly osudnými.
Vlasta Burian neodolal kráse a půvabu herečky Lídy Baarové. Přestože manželství s jeho milovanou Ninou stálo na pevných základech, kvůli Baarové byl ochotný se i rozvést. Seznámili se při natáčení filmu Lelíček ve službách Sherlocka Holmese. „Mermomocí si mě chtěl vzít, jenomže mně nebylo ještě ani dvacet let a o nějakých vdavkách jsem nechtěla ani slyšet,“ popisovala sama Baarová publicistovi Stanislavu Motlovi, který se s ní v letech 1990–1997 několikrát setkal.
„Naši s ním tedy v klidu promluvili a vysvětlili mu, že stojím na začátku kariéry a takové manželství by nemohlo klapat, už pro ten věkový rozdíl, popsala Lída v pamětech tuto milostnou aférku. Burian prý před rodiči stál zkroušeně a červenaly mu uši, ale slíbil, že mě nechá. A nechal. Dál jsme spolu hráli v jeho divadle, ale choval se už naprosto korektně.“
Po válce dostal cejch „kolaboranta“
Tehdy nemohl tušit, jak právě Lída Baarová ovlivní jeho život. Po vypuknutí druhé světové války se Vlastovi přestalo dařit a zapletl se do problémů. Přestože Němci proti němu osobně nic neměli, vyžadovali po něm určitou loajalitu a donutili ho spolupracovat na několika projektech. Po skončení války pak Burian dostal cejch kolaboranta a skončil ve vězení. Tam mu dopomohla jeho dávná láska, kolegyně a kamarádka Lída Baarová.
Slavná herečka byla několikrát podrobena výslechům a udala slavného komika, čehož do konce života litovala. Dnes ji můžeme jen těžko soudit, protože tehdejší výslechy byly opravdu tvrdé.
V protokolu mimo jiné uvedla: „Celá činnost a chování V. Buriana v době okupace a jeho protičeské chování vyplynuly z jeho přátelských styků s okupanty a ze snahy zavděčiti se jim každým způsobem. Burian v době okupace nechoval se jako dobrý Čech a spolupracoval dobrovolně s okupanty, s jejichž význačnými činiteli se velmi přátelil.“ Záznamy z výslechů jsou uvedeny v knize Lída Baarová stále fascinuje.
Baarová mu zničila život
Na základě podobných výpovědí byl Burian po válce vězněn, nesměl vystupovat a přišel o své milované divadlo i luxus, na který byl zvyklý. Trvalo dlouhých pět let, než se Burianovi podařilo obhájit a mohl znovu vystupovat. Tyto události však na něm zanechaly následky v podobě podlomeného zdraví i psychiky. Zhoršily se také jeho maniodepresivní stavy, na které trpěl celý život. Vlasta Burian zemřel v roce 1962 doma na plicní embolii. Jeho manželka Nina ho následovala po pouhých devíti týdnech.
Dnes už si tohoto naprosto výjimečného herce a komika můžeme připomenout pouze z filmů pro pamětníky. Lze bez nadsázky říci, že nikdo takový už se nenarodil. Burian měl obrovské nadání a dokázal zahrát prakticky cokoliv. Přestože to byl člověk vzhledově nevýrazný, svým vystupováním chytil za srdce každého diváka.
Natočil nespočet filmů a pohádek. Připomeňme si například pohádku Byl jednou jeden král, kde zářil po boku Jana Wericha, Anton Špelec, ostrostřelec, To neznáte Hadimršku, Ducháček to zařídí, Baron Prášil, Funebrák a mnoho dalších.
Zdroj: vlasta.cz, blesk.cz, plus.rozhlas.cz, lifee.cz, novinky.cz