Cena za zásnubní prsten. Kolik si připravit, ať si netrhnete ostudu? Tady je jasná odpověď
Při výběru zásnubního prstenu se mužům naskýtá zásadní otázka: Kolik za něj utratit? Na jednu stranu si nechtějí utrhnout z ostudy kabát, na stranu druhou se svatbou přicházejí i další významné výdaje, například v podobě nových, tentokrát snubních prstýnků.
Když se čerstvě zasnoubená slečna začne chlubit svému okolí, že z ní bude brzy nevěsta, chtějí většinou všechny kolegyně, kamarádky a příbuzné vidět jako první prsten. Ten poměřují zrakem přímo ostřížím, ptají se, kolik má karátů, z jakého je zlata a porovnávají velikost kamene.
Odvážnější se dokonce zeptají, zda je diamant pravý, nebo se rovnou pokusí zjistit, kolik šperk stál a jestli se tedy budoucí ženich náležitě plácnul přes kapsu. Otázkou tak zůstává, co je společensky přijatelný klenot hodný toho, abyste před svou milou poklekli, aniž byste se zadlužili.
Držte se klasiky
Pokud nechcete očekávání okolí zklamat a zároveň ani utrácet za prstýnek, který brzy vystřídá snubák, doporučuje se cenovka kolem třiceti tisíc korun a jednoduchý kroužek ze zlata s diamantem. Zlato bude mít v takovém případě asi čtrnáct karátů a diamant bude trochu menší, ale ne úplně neviditelný.
Musíte vědět, jaký má žena vkus
Je ovšem nutno podotknout, že by měl ženich znát hlavně osobní vkus své nastávající. Mnohé dámy nenosí žluté zlato a dávají přednost bílému nebo růžovému. Sportovněji laděná slečna zase třeba neocení obrovský a zdobný prsten, kdežto „princezničce“ nebude možná šperk připomínající kroužek na ptáky dost.
Muž si také musí zjistit správnou velikost ženina prstu, aby jí nebyl šperk moc malý – nebo naopak velký. Na to všechno existuje jednoduchý trik, stačí nakouknout přítelkyni do šperkovnice, změřit velikost a zjistit, jaký styl zdobení preferuje.
Pravidlo tří platů
Tradičně se zásnubní prsten považuje za symbol věrnosti a oddanosti. Ještě donedávna se při jeho výběru uplatňovalo takzvané pravidlo tří platů, kdy by cena šperku měla odpovídat třem měsíčním platům partnera. To pochází z USA a dnes se toto pravidlo v našich podmínkách příliš nepoužívá, protože jen málokdo je ochotný utratit za prstýnek víc jak sto tisíc korun.
Pravidlo tří platů je ale stále důležité, protože ukazuje, že muž jen tak nešel a nevybral to první, co mu přišlo pod ruku, ale nad zásnubami naopak musel pečlivě přemýšlet, řádně je zvažovat a dlouho se na ně připravovat a také vynaložit potřebné úsilí k tomu, aby našetřil. O to více si pak mohla snoubenka gesta, kdy před ní její milý poklekl, vážit, protože věděla, že je zlato v malé zdobené krabičce skutečně vydřené.

Přehnané kreativitě se vyhněte
Obecně se nedoporučují zbytečné experimenty s neobvyklými materiály či designy, tedy pokud si nejste na sto procent jistí, že by něco takového vaše přítelkyně ocenila. Nejlepší volbou bývá nadčasový elegantní vzhled, který se jen tak neokouká a svoji majitelku neomrzí.
Jak se žádá o ruku ve světě
Pojďme se však podívat i na nějaké luxusnější varianty. Zatímco většinou sahají muži po prstýncích v rozmezí patnácti až čtyřiceti tisíc korun, cenovky mohou šplhat až do statisícových či dokonce milionových řádů. Záleží totiž na kvalitě a velikosti diamantu, ryzosti zlata, ale třeba i na tom, zda klenot pochází od nějaké z luxusních a vyhlášených značek.
Ve Spojených státech amerických žádají muži o ruku s prsteny až trojnásobně dražšími než Češi. Naopak v jiných kulturách, například v Japonsku či Jižní Koreji, se pořizují v rámci setu spolu s dalšími šperky. V Indii zase potěší spíše než prsten z klenotnictví šperk s dlouhodobou tradicí a hodnotným historickým či duchovním významem.
Zdroje: vogue.com, diamonds.pro