Červený puntík na dopravních značkách nikdo nechápe. Jeho účel vás překvapí
Pokud se například před Vánoci chystáte vyjet na trhy do Německa, může se stát, že potkáte neobvyklou dopravní značku, na které je červený puntík. U nás ji nenajdete, a tak u českých řidičů často způsobuje zmatení. Ve skutečnosti je ale velmi užitečná.
Představte si situaci, kdy jedete po velmi rušné vozovce, kde se najednou před vámi zjeví kolona. Pokud se v dané lokalitě nevyznáte, pravděpodobně sáhnete po mobilním telefonu a začnete v navigační aplikaci hledat jinou trasu. Jenže co byste dělali, kdybyste zrovna smartphone neměli k dispozici?
Lidí, kteří používají během cestování papírové mapy nebo nemají chytrý telefon, je čím dál méně, přesto ale stále existují a navíc může nastat situace, kdy se na techniku nepůjde spoléhat. Z toho důvodu v některých evropských státech, především v Německu, vznikly značky s červeným puntíkem.
Červený puntík vyznačuje objízdnou trasu
O co se tedy jedná? Dopravní značka má za úkol značit objízdnou trasu pro případ kolony. Tato „červená trasa“ má řidiče odvést z kolony na méně frekventovanou silnici a zlepšit tak efektivitu provozu.
Vyskytují se například na rušných úsecích dálnic, případně na velkých vozovkách v okolí měst, které často bývají přetížené. V Německu je najdeme třeba v Bavorsku, a to konkrétně kolem Řezna. Pochopitelně se ale objevují také na dalších místech.
Dopravní značky s puntíkem tak v podstatě nahrazují navigaci, kterou většina z nás již má nainstalovanou v telefonu. Řidiče vyvede na menší silnice a na dálnici nebo rychlostní silnici ho opět znovu navede v místě, kde již není výskyt kolon obvyklý.
V Česku puntík zaveden nebude
Jakmile se provoz začne zhušťovat a je pravděpodobné, že bude nutné červené trasy využít, začnou na ně obvykle upozorňovat také regionální rádia, která vysílají informace o aktuální dopravní situaci.
Jak ale sdělil mluvčí ministra dopravy Františka Jemelky, v Česku se do budoucna o zavedení tohoto značení neuvažuje. Důvodem může být například to, že v sousedním Německu je s ním řada řidičů nespokojená.
Jak uvedl web Echo24.de, poměrně často se stává, že šoféři neumí rozlišit objízdné trasy značené červeným puntíkem od klasické objížďky. Ta se přitom u nás i v Německu značí jinak, a to oranžově.
Řidiči si na tyto značky stěžují
Další věcí, která se řidičům často nelíbí, je fakt, že červený puntík evokuje spíše zákaz, a tak jsou mnozí kvůli značce nervózní a snadněji dělají chyby. Navíc za její nerespektování může hrozit pokuta.
Jak dále říkají někteří kritici, instalace těchto značek podle nich nedává smysl, protože se v praxi jedná pouze o jinak označenou objížďku. Kromě toho si většina lidí snadno vyhledá vhodnou trasu prostřednictvím navigace, která díky internetovému připojení většinou poměrně přesně reflektuje aktuální hustotu dopravy.
Možná, že tyto značky ocení například starší řidiči z řad seniorů, kteří technické vymoženosti zkrátka nepoužívají. Těch ale bude stále méně a méně, a tak je velká otázka, zda se investice do montáže nových značek a osvěty řidičů z tohoto hlediska vůbec vyplatí.
Dopravní experti si od nové značky sice slibují potlačení zácp nebo snadnější cestu přes města, množství článků, které bylo na toto téma napsáno v německých médiích, ale naznačuje, že z toho ani místní nejsou příliš moudří. Teprve čas tak ukáže, nakolik měla tato lehce kontroverzní značka efekt.
Zdroje: Autosalon.tv, Poznatsvet.cz, Motorguru.cz, Echo24.de