Češi o něm nevědí, ale turisté žasnou! Mini Masaryk má jen 9 mm a je světovým unikátem
Naše republika je bohatá na umělecká díla, na ta historická i na ta současná. Na některých místech na ně narazíme doslova na každém rohu. Některá zaujmou svými malými rozměry, jiná v sobě skrývají detaily, kterých si nevšimneme.
Víte, že nejmenší socha v naší republice, je současně nejmenší jezdeckou sochou na světě? Své nejmenší sochy mají dokonce i některá naše města. Zajímavé jsou také detaily některých památek, kolem kterých chodíme, ale vůbec si jich nevšimneme.
Nejmenší socha v Česku
Nejmenší sochu v naší republice najdeme v Pelhřimově. Jedná se současně o nejmenší jezdeckou sochu na světě. Socha znázorňuje prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka na koni.
Pokud byste si ji chtěli prohlédnout, budete potřebovat lupu. Měří totiž měří pouhých 9 milimetrů. Jejím autorem je brněnský výtvarník Lubomír Vaněk. Své dílo propracoval do nejmenších detailů. Všechny detaily včetně rysů obličeje odpovídají skutečnosti.
Na rozdíl od jiných jezdeckých soch kvůli svým miniaturním rozměrům nepotřebuje podstavec. Je zalitá ve skle a umístěna na zdi pelhřimovské radnice na Masarykově náměstí. U miniatury je tabulka s vysvětlujícím textem a fotografickou zvětšeninou sochy.
![I moravská metropole má svoji nejmenší sochu | TVGURU.cz výhled na Brno](https://www.tvguru.cz/wp-content/uploads/2025/02/15/evzena-janovska/I-moravska-metropole-ma-svoji-nejmensi-sochu-shutterstock-1300x867.webp)
I Brno má svoji nejmenší sochu
Některé města mají své nejmenší sochy, mezi ně patří i Brno. Nejmenší socha Brna se nachází na místě, kterému tamní obyvatelé říkají „pod hodinami“. Jedná se o místo, na kterém si obyvatelé Brna dávají sraz. Na tomto místě, na rohu České a Joštovy ulice visí obrovské hodiny. Když se na ně pozorně podíváte, uvidíte na nich sedět malou bronzovou sochu muže, vysokou 20 centimetrů. Její autor, sochař Václav Sigurson Kostohryz ji pojmenoval Adam Čekač. Tvrdí, že ji vytvořil, aby dělala společnost všem čekajícím.
Nejmenší betlém v Česku
Nejmenší betlém v naší republice se vejde do lískového oříšku. Budete-li si ho chtít prohlédnout, bez lupy se neobejdete. Na výšku měří totiž jen 26 milimetrů, jeho nejvyšší postava je „vysoká“ pouhých 12 milimetrů, ostatní postavičky betléma jsou ještě menší. Miniaturní betlém je ukrytý v lískovém oříšku. Najdete ho v muzeu kuriozit v Pelhřimově.
Tento český unikát vyřezal amatérský řezbář Miloš Němec z Třemošnice na Chrudimsku obyčejným nožem. O svém díle hovoří: „Vždycky mě to lákalo. Ale jsem takový samouk, na všechno musím přijít sám, žádného učitele jsem nikdy neměl.“ Tvrdí, že jeho snem je vytvořit ještě menší betlém, betlém, který se vejde do třešňové pecky.
![Pražský orloj jezdí obdivovat lidé z celého světa | TVGURU.cz Pražský orloj](https://www.tvguru.cz/wp-content/uploads/2025/02/15/evzena-janovska/Prazsky-orloj-jezdi-obdivovat-lide-z-celeho-sveta-shutterstock-1300x865.webp)
Čeho jste si nevšimli na pražském orloji
Pražský orloj na Staroměstském náměstí udivuje několik století celý svět. Na tomto technickém zázraku se nachází detail, který zůstává nepovšimnut. Jedná se o sluneční rafii s posuvným symbolem Slunce, která ukazuje současně tři časy. Staročeský čas, středoevropský čas, dříve nazývaný německý a babylónský čas.
Staročeský čas je vyznačen gotickými čísly 1- 4 na kývavém prstenci obvodu, přičemž nový den začíná západem Slunce. Současný středoevropský čas je označen na pevném disku dvakrát I-XII s polednem v zenitu. Babylónský čas, označovaný též planetární hodiny, vyznačují plochy mezi křivkami od východu Slunce po jeho západ.
Záhadná maličká tabulka na domovním znamení
Domovní znamení jsou nejen dekorativní prvky, ve středověku sloužily jako současná čísla popisná a orientační čísla domů. Znamení měla různou podobu, různý byl i materiál z něhož byla vyrobena. Některá z nich skrývají detaily, které zůstávají utajeny.
Domovní znamení domu U Zlaté rolničky v Thunovské ulici na Malé Straně v Praze visí pořádně vysoko, mnozí lidé si ho proto nevšimnou. A už vůbec ne tabulky s nápisem ECKHE, umístěné vedle kovové konzolky trčící z nároží. Podle některých tvrzení se jedná o označení nároží, německy das Eck. Prý se může také jednat o kdysi užívaný německý název pro červená jablíčka.
Zdroj: lidovky.cz, denik.cz, idnes.cz