Češi o těchto místech nemají tušení, ale cizinci po nich šílí. Tady se natáčely legendární české filmy a pohádky
V České republice je spousta lokací, kde se scény do (nejen) českých filmů natáčí opravdu velmi často. Například spousta pohádek vznikla v kouřimském skanzenu nebo na zámku Hluboká nad Vltavou. Často se natáčí také na pražském letišti Václava Havla nebo na Staroměstském náměstí. Filmaři poměrně často zavítají také do lázeňského města Poděbrady a pro historické scény si vybírají části města Kolína. V souvislosti s natáčením jsou velice známé také Adršpašské skály.
Slavných filmových míst je však mnohem více. A lidé je milují. Jeden průzkum zjistil, že takřka polovina Čechů vyrazila na výlet nebo na dovolenou právě na základě inspirace filmem nebo seriálem. Na internetu lze dohledat filmová místa se všemi detaily. Speciální web prozradí čas, kdy se místo objevilo ve filmu, popíše děj a dokonce prozradí GPS souřadnice a adresu místa.
Není tak těžké taková místa najít a navštívit. Navíc mnoho takových míst poznají lidé už ze samotných záběrů ve filmu. A jak jste na tom vy? Poznáte české filmy jen podle lokace, kde se natáčely? Češi je často přehlížejí, ale pro turisty ze zahraničí jsou tato filmová místa zajímavým zpestřením mezi návštěvou klasických památek.
![shutterstock_1857176890 | TVGURU.cz Historický hrad a okolní lesy.](https://www.tvguru.cz/wp-content/uploads/2025/02/06/lucie-stribrna/shutterstock_1857176890-1300x975.webp)
Tady natáčel Tomáš Holý i princezna, která byla zakletá v čase
Pojďme začít romantickou scénou v zasněžené krajině, kudy projíždí vlak přes železniční most. Filmový záběr byl pořízený na cestě mezi Horní Sytovou a Poniklou v Krkonoších. Ve filmu se však hlavní hrdina tímto vlakem měl dostat do Špindlerova Mlýna, kam žádná železniční trať nevede. Víte, o záběr z jakého filmu jde? Toto filmové místo je spjaté s filmem Jak vytrhnout velrybě stoličku, kde si hlavní roli zahrál Tomáš Holý.
Od rodinného filmu pojďme k pohádce. Na počátku pohádky, zhruba ve druhé minutě, se v záběrech objevuje Křivoklát. V pohádce vyrážejí z hradu za úsvitu poslové, aby doručili zprávu krále Aspánského království. Víte, která pohádka se natáčela na Křivoklátě, ale posléze také na Kokoříně? Kromě toho se pohádka natáčela také v zatopených lomech v okolí Lipnice nad Sázavou a v zámeckém areálu v Sobotíně na Šumpersku. Je to Princezna zakletá v čase. Tedy poměrně nová pohádka z roku 2020.
![shutterstock_2177152151 | TVGURU.cz Pohled na historickou budovu a před ní je slunečník.](https://www.tvguru.cz/wp-content/uploads/2025/02/06/lucie-stribrna/shutterstock_2177152151-866x1300.webp)
Slavná vesnička na Benešovsku hostila české legendy
Jedna z nejpopulárnějších českých komedií se natáčela v obci Křečovice na Benešovsku a také v okolí této obce. V záběrech oblíbeného filmu se objeví Panský rybník u Neveklova nebo obec Osečany. A kromě toho také hlavní město Praha, kam zavítá hlavní hrdina filmu. Víte, o který československý film se jedná? Středisko Křečovice se objevilo v komedii Vesničko má středisková.
Dalešice na Vysočině a peklo v Českém ráji
Další z velmi oblíbených českých filmů se točil v Dalešicích na Vysočině, konkrétně v tamním pivovaru, který je ojedinělou ukázkou zachovalé pivovarské architektury druhé poloviny 19. století. Zajímavostí jistě je, že ačkoliv byl film natáčený v Dalešicích nedaleko Třebíče, spousta lidí se stále domnívá, že byl tento film natočený v nymburském pivovaru. Důvod? Knižní předloha k tomuto filmu se totiž odehrává právě v pivovaru v Nymburku. Předpokládáme, že nyní už je jasné, že jde o film, který se jmenuje Postřižiny.
Na závěr ještě jednu pohádku. Tentokrát zavítáme do pekla. Vstup do samotného pekla se natáčel ve skalním městě u zříceniny hradu Rotštejn v Českém ráji kousek od Turnova. Do pekla pak v pohádce vedou také schody. Ty najdete na hradě Sloup, stejně jako pekelnou ředitelnu. A další interiéry pekla? Točilo se v Pustých kostelech na Českolipsku. Tušíte, které pohádkové peklo máme na mysli? Jde o pohádkovou komedii S čerty nejsou žerty.
Zdroj: idnes.cz, wikipedia.org, czechtravelpress.cz