Češi pláčou nad vykradenými byty: Zloděje si přitom sami lákají domů malým detailem u vstupních dveří
Mít pořádně zabezpečený dům nebo byt je v dnešní době základ. Kriminalita sice v Česku není tak tak vysoká jako v různých dalších koutech světa, jen v roce 2023 bylo ale v České republice nahlášeno na 1474 vloupání do bytů a 2114 vloupání do rodinných domů. Celkové číslo tak přesahuje tři a půl tisíce vloupaček! Že máte prázdný dům může přitom zloděj poznat i podle toho, v jakém stavu je vaše rohožka!
Aby zloděj zjistil, že máme prázdný byt, je prakticky hračka. Prozradí nás totiž i ty nejmalichernější každodenní úkony. Jedním z nich je například čištění rohožky, které lupiči snadno napoví, zda je byt prázdný. Rohožky totiž často pereme, rovnáme a při vchodu do bytu je nejrůzněji upravujeme, byť třeba jen špičkou boty tak, aby ležela rohožka hezky rovně. Právě tato rutina, kterou už děláme tak nějak automaticky a ze zvyku, může přijít zloději užitečná.
Rohožka může přilákat zloděje
Úplně totiž stačí, aby vás chvíli pozoroval a zkoumal vzorce vašeho chování. Pokud přijde a uvidí, že rohožka, kterou běžně čistíte, je nyní několik dní špinavá, může vydedukovat, že jste odjeli například na dovolenou. Dalším trikem může být to, že rohožku záměrně zašpiní sám zloděj, aby zjistil, zda si případné skvrny všimnete a vyčistíte ji. Pokud tak vypozorujete na své rohožce něco podivného, mějte se raději na pozoru. Lupič na ni může vylít například nějaký druh nápoje nebo na ni nanese bláto či barvu.
Stejně tak může i rohožku nenápadně posunout tak, aby neležela dokonale vodorovně. Druhý den se na místo vrátí, aby se přesvědčil, zda jste ji například cestou z práce dali zpátky na místo. Takové změny si na první pohled ani nevšimnete, nebo si pomyslíte, že o rohožku zřejmě omylem zavadil třeba soused. Dalším trikem pak může být to, že lupič na (anebo pod) rohožku umístí nějaký drobný předmět, například papírek či kamínek, který by se pohybem z rohožky posunul.
Starým, ale ověřeným trikem, který funguje na podobném principu, je také umístění tenké sušenky pod rohožku. Pokud se zloděj na místo vrátí a sušenka bude neporušená, je zřejmé, že doma nikdo není, vahou těla by ji totiž při došlápnutí rozdrtil. Pokud tedy vypadá rohožka pár dní nedotčeně, může zloděj spokojeně odtušit, že je byt nebo dům prázdný a má tedy volné ruce.

Další triky zlodějů
Zloděj může i díky sociálním sítím velmi dobře sledovat váš pohyb. Pokud například veřejně sdílíte, kde pracujete, kde se zrovna nacházíte nebo dokonce i to, že odjíždíte za týden například do Chorvatska, na což se moc těšíte. Radost má pak jistě i zloděj. Kromě toho chodí většina z nás stále stejnou trasou, to znamená, že ve stejný čas vstáváme například na autobus, na autobusovou zastávku jdeme pravděpodobně tou nejkratší cestou, stejnou cestu pokaždé volíme i do práce, ze které se ve stejnou hodinu vracíme domů opět po naší oblíbené trase.
Stejně tak chodíme stejnými trasami pravidelně například do stále stejných obchodů na nákup nebo si třeba zaběhat do přilehlého parku. Pro zloděje je tak velmi snadné odhadnout vaši denní rutinu a díky tomu zjistit, kolik má času na to, aby se vloupal do domu.
Jak se bránit zlodějům
Bránit se je třeba. Samozřejmě dbejte na to, jak nakládáte s rohožkou, jak často ji čistíte a jakým způsobem ji rovnáte. Podobný efekt jako rohožka má mimochodem také přetékající poštovní schránka! Odhlaste tak odběr letáků a po dobu své nepřítomnosti někoho poproste, aby vám schránku vybíral. Nezapomínejte ale na to nejdůležitější, čímž je kvalitní zabezpečení bytu.
Využít můžete i kamer s pohybovými senzory. Pokud doma nejste často, můžete si nainstalovat i časovač na osvětlení, díky kterému se bude zdát, že v domě někdo pobývá. Domu, ve kterém se svítí, se zloděj spíše vyhne.
Dbejte i na kvalitní zabezpečení oken. Mnoho lidí nechává okna otevřená i v přízemí, tím si přitom koleduje o velký malér. Do přízemí či garáží se naopak často vyplatí nechat nainstalovat i mříže či speciální zámky. Po dobu vaší nepřítomnosti vám také mohou na dům dohlížet rodinní příslušníci či sousedé, kteří vám zároveň zalijí květiny nebo pohlídají domácí mazlíčky. Pokud pak máte pocit, že vás někdo delší dobu sleduje, rozhodně se obraťte na policii.
Zdroje: zivechebsko.cz, tampabay.com