Češi, po kině si berte filmové plakáty. Expert na cennosti prozradil, proč je vykupuje za cenu zlata
Dříve muži lákali ženy na sbírku motýlů, později byly v kurzu poštovní známky a v další éře se sbíraly pogy nebo hokejové kartičky. Některé z nich mají i dnes mezi sběrateli opravdu velkou hodnotu a mnozí ani netuší, co skrývá jejich vlastní půda za poklady. Jinak tomu není ani u filmových plakátů. Pokud jste sbírali originální filmové plakáty, možná je ve vaší sbírce některý z těch, za který můžete dostat velký obnos peněz.
Jeden ze známých sběratelů plakátů začal sbírat ve chvíli, kdy dělal reklamu v kině Letovice. Sbíral takové plakáty, které malovali čeští výtvarníci jako byli Ziegler nebo Kaplan.
„Jsou totiž umělecká díla. Nejvíce si cením filmových plakátů s Vlastou Matulovou,” svěřil Karel Hoder při rozhovoru v Deníku v roce 2018.
V jeho sbírce jich bylo přes pět tisíc. Vystavoval je nejen v České republice, ale také v cizině. Vášnivý sběratel plakátů z Letovic zemřel v roce 2020. Karel Hoder by pravděpodobně žádné ze svých plakátů neprodal. Jeho cílem nebylo zpeněžit je jako díla. On měl zkrátka pro sbírání vášeň.
Některé plakáty si sběratelé cení
Nicméně stejně jako všechno, i filmové plakáty lze poměrně dobře zpeněžit. Často se dostávají například do internetových aukcí. V současné době je například na jednom aukčním webu k dostání filmový plakát Vlak do stanice nebe ve velikosti A1 od Karla Vacy. Jde o filmový plakát z roku 1972, který byl zhotovený k filmu Karla Kachyni. Jelikož je plakát v opravdu skvělém stavu bez vpichů i nastřižení, chce za něj jeho majitele bezmála deset. tisíc korun.
Podobnou částku si žádá také další vystavovatel za plakát k americkému filmu Bezstarostná jízda. Prodávající upozorňuje, že jde o film režiséra Dennise Hoppera, který byl oceněný na Mezinárodním filmovém festivalu v Cannes. Vysokou cenu chce prodávající i přesto, že je plakát lehce pomačkaný a má ohnutý růžek. Za 9 tisíc je pak v nabídce filmový plakát autora Káji Saudka k filmu Muž na střeše. Majitel upozorňuje, že jde o originální filmový plakát ve velmi dobrém stavu.
Existují i dražší plakáty
Originální dobové plakáty lze však koupit i na speciální stránce, která se věnuje jen a pouze prodeji plakátů. Kromě těch filmových jsou v nabídce také hudební, umělecké, sportovní nebo historické plakáty. Z těch filmových je v současné době v nabídce plakát k filmu Obchodník s deštěm, za který je třeba zaplatit 11 400 korun. Jde o plakát, který je velmi těžko dostupný a originální. Často se tak kupuje jako investice.
A takových plakátů existuje pochopitelně mnohem více, než jen ty zmíněné. Prodávají se nejen na internetu, ale také v klasických starožitnictvích. Pokud tedy máte doma nějakou sbírku plakátů nebo si pamatujete, že váš dědeček plakáty sbíral, porozhlédněte se doma, na chalupě nebo na půdě. Třeba najdete plakát, za který dostanete velmi zajímavou sumu. Samozřejmě bude záležet na stavu daného plakátu, ale jedno je jisté. Nemáte co ztratit.
Nejdražší plakát na světě
Deset nebo jedenáct tisíc korun za jeden plakát zní poměrně pohádkově. Nicméně částky se mohou pohybovat úplně někde jinde. Tipnete si, za kolik se prodal nejdražší filmový plakát na světě? Částka to byla opravdu o hodně vyšší než nějaké tisíce korun. Americký aukční dům Heritage vydražil originální filmový plakát k filmu Dracula za neuvěřitelných 528,8 tisíc dolarů, v přepočtu tedy za nějakých 11,5 milionů korun.
Šlo o jeden ze dvou zbývajících kusů na světě. Dracula tak překonal i Casablancu, filmový plakát, který se vydražil za více než 10,5 milionu korun. Stále však nehovoříme o tom nejdražším plakátu. Tyto částky byly nejvyšší v aukcích. V roce 2005 však prodal sběratel Adrew Cohen plakát k sci-fi snímku Metropolis a neznámý kupec za něj zaplatil už tehdy téměř 15 milionů korun. A to se tohoto plakátu dochovaly čtyři kusy.
Zdroj: lidovky.cz, pametnaroda.cz, denik.cz