Kupujeme zbytečnosti, které končí v koši. Podívejte se, za co a kolik o Vánocích nesmyslně utrácíme
Kalendář nám neúprosně signalizuje, že se blíží čas, kdy bude třeba začít nakupovat vánoční dárky. Než se ale bezhlavě vrhnete do víru nákupního centra, nejprve se zamyslete. Řada Čechů má totiž tendenci nakoupit hromadu nesmyslů, které stojí spoustu peněz a ve finále ani obdarovaného nepotěší.
Víte, kolik je v Česku zvykem utratit za dárky, které necháme svým blízkým pod stromečkem? Většina lidí má ve zvyku vyčlenit si pro tyto účely zhruba deset tisíc korun. Čím více se přitom blíží seniorskému věku, tím více se částka snižuje. Naopak mladí lidé do 26 let se často rozšoupnou více a jejich útrata dosáhne někdy až 15 tisíc korun.
Přestože je v Česku stále aktuálním tématem zdražování produktů mnoha druhů, většina lidí plánuje utratit za dárky stejné peníze jako v předchozích letech.
„I přes všeobecné zdražování bude většina lidí utrácet za vánoční dárky a štědrovečerní hostinu stejně jako v minulém roce. Za vánoční dárky chce více než čtvrtina zaplatit dokonce méně než loni, skromnější večeři chystá ve srovnání s loňským rokem pětina dotázaných,“ uvedl finanční analytik Petr Javůrek.

Nevhodné dárky za půl miliardy
Zajímavostí také je, že z průzkumů vyplývá, že pouze desetina Čechů plánuje svým blízkým „naježit“ dárky, které svou hodnotou převýší výše zmíněnou obvyklou částku.
Bohužel se ale poměrně často stává, že pod stromečkem najdeme něco, co bychom si sami nejen nikdy nekoupili, ale ani bychom si to nepřáli. Za nechtěné dárky přitom lidé utratí skutečně absurdní množství peněz. Agentura Behavio Labs, která se věnuje průzkumu trhu, loni provedla důkladnou analýzu a zjistila, že tyto nevhodné dary přišly Čechy v minulém roce na celou půl miliardu korun.
Dle statistik v průměru každý třetí Čech loni pod stromečkem našel alespoň jeden dárek, který se mu nelíbil nebo který nechtěl. Je proto rozhodně dobrý nápad pokusit se podobných nešťastných nákupů vyvarovat. Jak na to? Důležité je především nenakupovat dárky na poslední chvíli. Čím více nám teče do bot, tím snadněji podlehneme touze už mít daného příbuzného odškrtnutého. Bohužel poté mnohdy sáhneme vedle a pořídíme pro něj něco, co spíše než snahu potěšit ho vyjadřuje naše zoufalství.

Tyto dárky za žádných okolností nekupujte
Existuje mnoho věcí, které často jako dárky pořizujeme, ve skutečnosti ale potěší pouze málokoho. Víte, o které se jedná? Většinou jsou to přísady do koupele, žertovné dárky, parfémy, u kterých nevíme, zda se obdarovanému budou líbit (a obvykle nebudou), svíčky, ponožky nebo dvacátý hrnek s přitroublým obrázkem.
Pokud tedy s jistotou nevíte, že něco z těchto položek vašeho příbuzného skutečně potěší, protože je například vášnivý milovník bomb do koupele nebo si potrpí na žertovné ponožky, raději na ně ihned zapomeňte.
Zajímavý je také fakt, že nejčastěji vyvolají negativní reakce ty nejlevnější dárky. Naopak s narůstající cenou obvykle nespokojenost klesá. To nemusí být nutně tím, že by byli obdarovaní neskromní. Pokud se ale rozhodneme do dárku investovat větší částku, pravděpodobně se nad nákupem nejprve důkladně zamyslíme, aby peníze nepřišly vniveč. Proto málokdy sáhneme vedle.
Není také žádnou ostudou se s rodinou domluvit, co by je pod stromečkem nejvíce potěšilo. Ukázalo se totiž, že by tuto variantu přímo preferovala více než polovina Čechů.
Zdroje: Forbes.cz, iRozhlas.cz, SeznamZpravy.cz