Češi znovu objevují domácí výrobu: Tato tradice slaví nečekaný návrat
Spousta z nás se stále častěji a častěji vrací k domácím metodám výroby všelijakých pomůcek, produktů a dalších domácích pomocníků. Je to nejenom otázka šetření peněz, ale mnohdy může jít i o zábavu. Nejinak je tomu s domácí výrobou mýdla. Když totiž zapojíte například děti, máte o zábavné odpoledne postaráno. A vzhledem k blížícím se vánocům se může jednat i o originální dárek pro nějakého bližního.
Domácí výroba mýdla může být velmi výhodná činnost. Nejen, že ušetříte nějakou tu korunu. Zároveň se totiž možná naučíte něco nového a můžete si vlastnoručně vyrobit mýdlo, které bude mít vůni přesně takovou, jakou si zvolíte. Komu by se nechtělo používat mýdlo, které je mu ušité přímo na míru? Výroba navíc není složitá a doma ji zvládne opravdu každý. Tak proč to nezkusit?
Proč si vyrábět mýdlo?
Jak již bylo zmíněno, domácí výroba mýdla může být vhodná z mnoha důvodů. Může se jednat o příjemné trávení času s rodinou, během kterého navíc ušetříte peníze. Zároveň je v dnešní době velkým tématem recyklace, a možnost vyrábět si vlastní mýdlo vás zbaví potřeby nakupovat chemické produkty v supermarketech. Často se v nich totiž nachází více látek, než je nutné.
K jeho výrobě navíc nepotřebujete příliš mnoho věcí. Mýdlo si můžete vyrobit přesně tak, aby vám vůní perfektně vyhovovalo. Takové mýdlo může být navíc pěkným dárkem, například pro vašeho partnera či partnerku. Rozhodně se tedy jedná o něco, co stojí za to vyzkoušet.
Jaké pomůcky použít
Pokud se tedy chcete pustit do domácí výroby mýdla, nejdříve je nutné si připravit všechny potřebné pomůcky k jeho výrobě. Potřebujete lžíci, ideálně nerezovou, kterou využijete k míchání směsi, kterou si připravíte. Na směs taktéž potřebujete dostatečně velkou mísu na míchání. Zde však pozor, nádoba nesmí být hliněná – alespoň pokud pracujete s louhem, který s ní může reagovat.
Pokud pak budete pracovat s louhem, je nutné si připravit i rukavice a ochranné brýle. Louh je totiž vysoce korozivní látka a kontakt s kůží nebo očima může být přinejlepším nepříjemný, přinejhorším však nebezpečný. Posléze potřebujete už jen formy na vytvarování mýdla. Zde je lepší použít například silikonové. Z kovových formiček může totiž být těžší mýdlo vyklepnout bez toho, abyste ho poškodili.
Co potřebujeme za suroviny?
A jaké suroviny potřebujeme? To záleží hlavně na metodě, kterou při výrobě zvolíte. V případě, že se uchýlíte k recyklaci, postačí vám jen zbytky starých mýdel. Obecně však budete potřebovat mýdlovou hmotu, která je běžně dostupná v obchodech. Ta je k dispozici hned v několika variantách – glycerinová, olivová, z kozího mléka atp. Pokud hmotu nepoužíváte, bude zapotřebí mít k dispozici louh a tuk.
Dále pak budete potřebovat esenciální oleje, které využijete k tomu, abyste mýdlu dodali požadovanou vůni. Dalším prvkem jsou barviva (například potravinářská), kterými si mýdlo můžete jakkoliv zabarvit. Posledním prvkem, který můžete, ale nemusíte využít, jsou pak exfoliační prvky – ovesné vločky, mletá káva, drcené bylinky atp. Ty pak slouží hlavně jako zdobný prvek mýdla.
Recyklace zbytků
Pokud se rozhodnete uchýlit k metodě recyklování zbytků, vězte, že je to metoda zdaleka nejjednodušší. Postačí vám k tomu jen shromáždit zbytky mýdla, které jste nevyužili. Můžete si je i nastrouhat do podoby hoblin, aby byl proces o trochu jednodušší. Zároveň pak budete potřebovat formičku na vytvarování.
Nastrouhané hobliny nasypete do nádoby a zalijete trochou vody. Následně směs umístíte do mikrovlnné trouby a necháte rozpustit. Poté, co se směs zcela rozpustí, vyjmete z trouby nádobu a přelijete mýdlo do formiček. Tím si zajistíte, že mýdlo bude mít homogenní tvar. Hobliny se taktéž efektivněji rozpustí, takže proces bude efektivnější, než kdybyste používali velké hroudy.
Studená a teplá metoda
Studená metoda je tradiční a oblíbená metoda výroby mýdla, tudíž je i často používána, byť je časově velmi náročná. Tato metoda vyžaduje smíchání louhu s tuky a esenciálními oleji a nalití do nádoby, kde se nechá vykvasit. Během tohoto procesu dochází k takzvané saponifikaci, což je chemická reakce louhu s tukem.
Tato metoda není zcela bez bezpečnostních úskalí, tudíž není vhodné se k ní uchylovat za přítomnosti dětí. Taktéž potřebujete ochranné pomůcky. Samotný proces kvašení pak může trvat i několik týdnů, což pro někoho nemusí být vyhovující. Výsledné mýdlo se však vyznačuje vysokou kvalitou.
Teplá metoda je té studené velmi podobná, avšak směs je během celého procesu zahřívána. To způsobí, že chemický proces se urychlí, tudíž výsledek se nedostaví za několik týdnů, ale již za několik hodin.
Technika melt and pour
Velmi oblíbená metoda je pak melt and pour. Je to metoda velmi jednoduchá a tudíž nejpřijatelnější pro začátečníky. Postačí použít již zakoupenou mýdlovou hmotu, kterou roztavíte v připravené nádobě. Posléze do hmoty přidáte aroma, barvivo a ozdobné exfoliační prvky a řádně zamícháte.
Poté, co jste spokojeni s barvou i vůní, nezbývá vám než přelít hotovou směs do formiček na mýdlo, kde ji necháte vychladnout. Pak už stačí jen hotové bločky z formiček vyloupnout a užívat si výsledek.
zdroje: mini-kurzy.cz zijutu.cz tynavody.cz