Česká televize nabídla divákům „splácanec“ scének bez logiky a se slabomyslným humorem, pak je varovala před jídlem a pitím
Je už zbytečnou ztrátou času pozastavovat se nad českým pohádkovým fenoménem. Drtivá většina českého národa se zkrátka rozhodla, že k bramborovému salátu, řízku, cukroví a alkoholu patří také pořádná dávka pohádek a možná právě alkohol přitom hraje docela důležitou roli. Jak je známo, po několika „panácích“ je člověku celkem jedno, na co se dívá.
Jedině tak lze snad vysvětlit, že také letos patřily mezi deset nejsledovanějších pořadů Štědrého dne (s výjimkou Pelíšků) pohádky, byť byla většina z nich mnohokrát reprízovaná. Jediná z nich, „Tajemství staré bambitky“, měla sice televizní premiéru, avšak opět šlo o nastavovanou kaši. Téměř dva a půl milionu diváků sice „Tajemství“ zhltlo společně s vánočními dobrotami, avšak mnoho z nich se shodlo na tom, že „jednička“ byla lepší. Tak tomu bývá v poslední době často, velká očekávání se leckdy mění ve velká zklamání.
Rovněž většina recenzentů „dvojku“ ztrhala, přičemž jeden z nich svým čtenářům doporučoval, aby ji raději vynechali. Podle redaktora Reflexu Vojtěcha Ryndy se totiž spíš než na Štědrý den hodí na náhodné ospalé sobotní odpoledne. A svoji drtivou kritiku shrnuje s tím, že pokračování „Tajemství staré bambitky“ je „splácanec scének bez logiky, zato s humorem na hranici slabomyslnosti.“
Pozor na vánoční kratochvíle
Za pozornost však tentokrát stojí jiná věc. Česká televize, která natáčením nových a nových pohádek cynicky závislost Čechů na jejich sledování podporuje na úkor jiných, smysluplnějších pořadů, si možná konečně uvědomila, jak neblahý dopad mají „žrací“ a pohádkové orgie na zdraví diváků. Na svém webu jim proto vzkázala: „Bramborový salát, cukroví a sledování pohádek v televizi, pokud si tyto vánoční kratochvíle nechcete upřít, vyvažte je pohybem, klidně jen chůzí, radí lékaři. Střídmě také s alkoholem – vedle vysoké energetické hodnoty totiž zvyšuje chuť k jídlu.“ Svoje doporučení zároveň doplnila názorným videem s konkrétními radami.
Na Vánoce plná bříška?
To ovšem většinu čtenářů webu ČT vyprovokovalo k nesouhlasným i vulgárním reakcím: „Za chvíli nám budou radit i jak si utřít zadek.“ „Na Vánoce budu jen ležet a žrát.“ „Na Vánoce mají být plná bříška.“ „Tak k čemu ty Vánoce jsou?“ „Pokud celej rok žerete jak prase, tak nějaký tipy jsou k ničemu.“ „Sledování pohádek v televizi zvyšuje chuť k jídlu. Tak úroveň IQ zaměstnanců ČT dosáhla nového dna,“ komentují dobře míněné rady jízlivě.
Část názorů se nicméně rozumně shoduje na tom, že Česká televize nemá řešit, co lidé dělají o Vánocích, ale zaměřit se na celý rok. Někteří diváci jsou si dokonce svých vánočních prohřešků dobře vědomi: „No, neměl bych tak lejt, já vím,“ kaje se například Marek. Denisa si bere rady lékařů vzorně k srdci: „Jo, jo, k večeru jdeme na procházku, máme tu krásně osvětlený vánoční park. Jinak bych umřela z toho množství jídla a vaječňáku.“ A Tom přiznává: „No nevím, jak vy, ale já jsem osobně rád, že jsou Vánoce za mnou.“
Pokud jste film Tajemství staré bambitky 2 nestihli, můžete si pustit reprízu v pondělí 26.12. v 15:40 na ČT1.
Zdroje: Česká televize, Reflex.cz
[ngg src=“galleries“ ids=“127″ display=“basic_imagebrowser“]