Česká televize naděluje krásné dárky. Ale pouze divákům jedné své stanice. Jim se věrnost vyplácí
O skutečně mimořádné divácké zážitky se připravuji ti koncesionáři, kteří nechávají bez povšimnutí bezkonkurenčně nejkvalitnější českou televizní stanici „ČT art“. Zato jejím fanouškům se věrnost vyplácí, letos totiž dostávají k desátým narozeninám tohoto uměleckého kanálu jeden krásný dárek za druhým.
Především v rámci „Týdne dárků“, které se na ČT art nadělovaly od 1. do 10. září. Zdaleka přitom nejde jenom o ryze „artové“ záležitosti pro nejnáročnější diváky, ale také o celou řadu mimořádně atraktivních dokumentů a hudebních pořadů, oslovujících široké publikum. Například proslulý muzikál „Fantom opery“ fenomenálního skladatele Andrewa Lloyd Webbera je považován za nejúspěšnější muzikál všech dob vůbec a jeho americko – britská filmová adaptace z roku 2004 v režii Joela Schumachera je dechberoucí.
Neméně úchvatné je nové zpracování fascinující taneční a stepařské show „Lord of the Dance – Dangerous Games“, která dobyla celý svět. Její vůdčí osobnost, fenomenální tanečník a choreograf Michael Flatley, držitel světových rekordů s největším počtem step pohybů za minutu, se právě s ní symbolicky rozloučil s diváky a předal žezlo svým následovníkům.
Bond never more
Stejně tak má značný divácký potenciál i dokument, nazvaný „Paradox Seana Conneryho“, připomínající osudy legendárního představitele Jamese Bonda. Mimo jiné prozrazuje, že tento charismatický herec, jenž si postavu Bonda poprvé zahrál před šedesáti lety a přinesla mu nejen slávu, pověst jednoho z největších filmových sexsymbolů ale i bohatství, netoužil po ničem jiném, než se ze stínu tajného agenta „007“ vysvobodit. Na veřejnosti se netajil tím, že už má Bonda dost a že by ho chtěl zabít.
Neméně poutavý byl i „Portrét“ Franka Sinatry, považovaného za nejvýznamnější hudební osobnost minulého století. Díky svému pěveckému talentu získal jedenáct cen „Grammy“ a v neposlední řadě se dokázal prosadil i ve filmové branži. Za vedlejší roli ve vynikajícím filmovém dramatu „Odtud až na věčnost“ si odnesl „Oscara“ a „Zlatý glóbus“.
Nádherná Alenka
K dalším skvostným dárkům patřil dojemný portrét letos zemřelé zpěvačky Tiny Turner, doplněný záznamem koncertu, který se konal v roce 1990 v Barceloně nebo nový dokument, věnovaný smrti Johna Lennona.
Je navíc dobrou zprávou, že nadělování dárků na stanici „ČT art“ pokračuje i nadále. Stačí připomenout čarokrásný balet „Alenka“, inspirovaný nesmrtelným pohádkovým příběhem „Alenky v říši divů“. Představení v nastudování švýcarského tanečního souboru „Opéra nationale du Rhin“ okouzluje nejen vizuálními efekty a úžasnými uměleckými výkony, ale také podmanivou hudbou amerického skladatele Philippa Glasse.
Zdroj: ČT art