Česká televize ukazuje, jak vypadá špičkový romantický seriál. Bohužel jen artovým fanouškům
Je opravdu velká škoda, že Česká televize stále soupeří s komerčními stanicemi o co nejvyšší sledovanost a diváky hlavního kanálu ČT1 láká na průměrné tuzemské seriály či převzaté reality show. Naopak, špičkovou zahraniční tvorbu vysílá až na několik málo výjimek pouze na stanici ČT art. Navíc většinou pozdě večer a s minimální propagací.
Tak je tomu i v případě výtečného cyklu „V září seriálů“. Ten vedle skutečně artových děl (viz například „Království“ režiséra Larse von Triera) nabízí také projekty, jež mají šanci oslovit i diváky, kteří se chtějí u televizní obrazovky především pobavit a odpočinout si. Taková kritéria ideálně splňuje právě vysílaná další řada britského romantického seriálu „Sanditon“. Ten je natočen podle posledního a bohužel nedokončeného románu světoznámé spisovatelky Jane Austenové, jejíž knihy dodnes okouzlují čtenáře.
Promarněná šance
České televizní publikum se díky „Sanditonu“ může podívat, jak má vypadat kvalitně natočené dílo v tomto žánru. Je to o to důležitější, že ti diváci, kteří ho vyhledávají (a není na tom nic špatného), mají vkus deformovaný obskurními tuzemskými slátaninami, představujícími absolutní dno televizní tvorby.
Zdaleka přitom nejde jen o vysmívanou telenovelu Primy „Eliška a Damián“, ale také o dobový seriál televize Nova „Zlatá labuť“. Jen těžko si lze představit víc promarněnou šanci, než je právě on. Vše, co by stálo za pozornost a potlesk, ať už jde o fenomén vzniku prvních obchodních domů u nás, elegantní kostýmy, atraktivní interiéry či některé zajímavé herecké tváře, znehodnocuje vykalkulovaný děj, oscilující mezi mizernou detektivkou a uslzenou telenovelou.
Pan Selfridge
Jestliže se při prvních upoutávkách mohli diváci těšit na českou verzi výpravného britského seriálového hitu „Pan Selfridge“, připomínajícího příběh vizionářského, skutečně existujícího zakladatele slavného obchodního domu, museli být po odvysílání prvních epizod rozčarováni (což dokazuje i většina recenzí a diváckých reakcí). Namísto toho, aby tvůrci „Zlaté labutě“ natočili poctu podnikateli Jaroslavu Broukovi, který dokázal vybudovat jeden z největších a nejmodernějších obchodních paláců v Evropě „Bílou labuť“, parazitují jen na jménu a podobě unikátního objektu.
Skutečně ostudné je, že v divácích vzbuzují mylnou iluzi, že byl nikoliv mimořádně úspěšným obchodním chrámem, ale spíše dějištěm zločinu a že lidé, kteří ho řídili či někteří zaměstnanci, byli kolaboranti, zloději, nevěrníci a vyděrači a neštítili se vůbec ničeho.
Zdroje: Česká televize, Televize Nova