Výjimečná česká vesnice, která uchvátila královskou rodinu: Co přimělo Karla III. ji navštívit?
Na první pohled by se mohlo zdát, že naše malá zemička, schovaná mezi horami v srdci Evropy, obklopená velkými a důležitými státy, nemá tolik co nabídnout. Ale divili byste se, kolik zajímavých věcí, o něž mají v zahraničí zájem, se u nás dělá, vyrábí nebo staví. I přes malou rozlohu a nepříliš vysoký počet obyvatel má naše republika mnoho možností, jak se ve světě zviditelnit.
Právě na strunu výjimečnosti a unikátnosti hraje obec, která svým počínáním v globálně významné oblasti může jít celosvětovým příkladem a o níž vědí zasvěcení lidé i daleko za českými hranicemi. Že jste ještě neslyšeli o vesničce, kterou s velkým zaujetím navštívil i významný člen britské královské rodiny? Pojďte si přečíst o tom, jak máme být opět na co pyšní.
Hostětín – malá obec s velkým potenciálem
Vesnička s přibližně 200 obyvateli, usazená v údolíčku Kolelačského potoka na úpatí Bílých Karpat, okres Uherské Hradiště, Zlínský kraj. Takových je u nás na každém prstu deset, řekli byste. Ale ona to tak úplně není pravda. I přes svoji malou velikost je Hostětín proslulou a inspirující obcí, jejíž návštěvu si nenechal ujít ani současný britský král Karel III. A to už je opravdu pocta, nemyslíte?
Co je na Hostětínu tak unikátního?
Vesnička Hostětín je neobyčejná v tom, že jde hrdou a vytrvalou cestou udržitelnosti a maximální šetrnosti k životnímu prostředí. Veškeré své ekologické počínání staví nad vše ostatní a svým úsilím sklízí celosvětové úspěchy. Unikátní je především celkovým konceptem, neboť maximální ekologizace začíná už od místní samosprávy a celou ideologii přebírají i sami občané, kteří jsou na svoji práci právem pyšní.
Její projekty ocenil i Karel III.
Při své zahraniční cestě v roce 2010 Hostětín navštívil britský monarcha Karel III. (dříve titulovaný jako princ Charles), který je proslulý svým zájmem o vše, co vede k ochraně planety. V Hostětíně ho nadchly ekologické projekty, na nichž obec neustále pracuje. Zavítal do místní kotelny spalující biomasu a zásobující teplem až úctyhodných 80 % místních budov, a to jak veřejných, tak soukromých.
Událost byla pro obec velmi náročná na organizaci a z tehdy ještě následníka britského trůnu měli všichni velký respekt. Ale vzácná návštěva ukázala, že se umí postarat o příjemnou konverzaci a laskavou atmosféru. Tehdejší starosta Robert Janota vzpomínal: „Celkem automaticky jsme mu nabídli naši místní slivovici. Trochu to s ním sice zaklepalo, ale nakonec si na ní pochutnal. Choval se přátelsky a příjemně rozmlouval s místními.“
Karel III. už tehdy ocenil nadčasové fotovoltaické panely instalované na střechách hostětínských domů a velmi ho zaujala kořenová čistírna odpadních vod. Právě ta už v roce 1996 odstartovala ekologické zaměření vesnice. Celý objekt se rozkládá na uměle vytvořeném mokřadu porostlém vysokými travinatými rostlinami. Proces čištění vody kompletně zajišťují bakterie žijící na kořenech rostlin, které se živí organickými nečistotami.
S ekologií k budoucnosti
Zvýšený turistický zájem a celosvětové úspěchy jsou pro Hostětín důkazem, že práce celé obce má smysl a že ji dokážou ocenit i ve světě. Vizitkou toho je mimo jiné umístění v první světové čtyřce nejlepších ekologických projektů, které hodnotila porota soutěže Energy Globe Award v roce 2021.
O ekologickou vesnici je zájem i mezi turisty, kteří jezdí každoročně obdivovat ekologické projekty, které dlouhodobě fungují nejen na soukromé, ale i komunální úrovni. Jde především o již zmiňovanou kořenovou čistírnu, místní biomoštárnu nebo pasivní obecní dům. Hostětín může být inspirací pro ostatní obce a města, protože ekologie je cesta budoucnosti.
zdroje: idnes.cz, zlin.rohlas.cz, archiv.hn.cz, irozhlas.cz