Unikátní poklad Česka: Toto město je na seznamu světového dědictví jako jediné na světě
Dostat se na elitní seznam památek není jen tak jednoduché. Vše je podmíněno obsáhlou dokumentací, která mezi jednotlivými úřady čeká na schválení třeba i dva roky. Návrh na vložení města či památky na seznam UNESCO řeší zejména stát. Jedním takovým krásným městem, který se na seznamu UNESCO objevil v loňském roce, je i známá krajina Ústeckého kraje.
Pro Českou republiku je zapsání města Žatec již sedmnáctým úspěšným zápisem na seznamu světového dědictví. Žatec je navíc jediným chmelařským městem na světě, který je v UNESCO zapsaný. Krajina žateckého území se skládá z několika vesnic a jako památka je vedeno i jeho historické centrum. Na seznamu však najdeme i průmyslovou čtvrť Pražského předměstí z 19. století, která k Žatci neodmyslitelně patří. Obyvatelé města jsou na svou obec právem hrdí.
Krajina žateckého chmele
První písemná zmínka o Žatci existuje už z roku 1348. Od té doby se však město výrazně změnilo a dnes je oslavováno jako krajina žateckého chmele. Na seznamu UNESCO je jako památka zapsané nejen město Žatec spolu se svým centrem, ale také přilehlé vesnice Trnovany a Steník spolu se stejnojmenným zámkem. V průmyslové čtvrti města se nachází hned několik budov na zpracování chmele. Celá tato lokalita svědčí o tradici dlouhé 700 let.
„Gratuluji Žatci za tento úspěch. Mám nesmírnou radost, že se povedlo něco tak velkého,“ nechal se v loňském roce slyšet hejtman Jan Schiller, který zároveň pyšně dodal, že Žatec a jeho chmelovou krajinu považuje za skutečný skvost. Město je na seznamu UNESCO od září roku 2023, ovšem o zápis na tento prestižní seznam usilovalo už dříve, a to v roce 2007. V roce 2019 se pak jeho nominace opětovně přezkoumala a doplnila o chmelařskou krajinu.

Pro Žatec je uznání světové hodnoty závazkem
To, že je Žatec zapsán jako památka světového dědictví, bere město jako velký závazek. Bude se teď o to víc snažit svou historii zachovat a prezentovat ji ještě víc široké veřejnosti. Světu chce představit hlavně své historické centrum, což je náměstí Svobody s původně gotickou radnicí, která však byla přestavěna v klasicistním stylu. Tuto radniční věž může veřejnost bez problému navštívit po dohodě s Informačním centrem. Za zmínku rozhodně stojí i morový sloup se sousoším Nejsvětější trojice z roku 1713, která se nachází přímo uprostřed náměstí.
Žatecko zaujalo organizaci UNESCO i z toho důvodu, že šlechtí speciální odrůdy chmele, které jinde ve světě nemají obdoby. Nejde však jen o klasické chmelnice, ale o celou chmelařskou oblast včetně historických objektů. Samotný chmelový příběh má v Žatci svou vlastní kapitolu a každoročně se zde pořádá tradiční slavnost nazvaná Dočesná, kdy si mohou návštěvníci osobně prohlédnout i Chrám chmele a piva nebo rozhlednu zvanou Chmelový maják. Jestli se vám podaří Žatec navštívit, určitě se vydejte i na průzkum secesního skladu a sušárny chmele Vinzenze Zulegera v Kovářské ulici se zachovanou zdobnou bránou.

„Jsem nesmírně potěšen, že se tuto nominaci podařilo zapsat na seznam světového dědictví, neboť pěstování chmele, našeho zeleného zlata, je neodmyslitelně spjato s českou kulturou,“ nechal se k celé situaci ohledně UNESCA slyšet ministr kultury Martin Baxa. Ten navíc věří, že město si díky tomuto ocenění získá větší podporu státu, posílení spolupráce na poli památkové péče a lepší rozvoj celé krajiny. Starosta obce Radim Laibl je také nadšen. Dle něj má zápis Žatce na seznam UNESCO příznivý dopad na celý Ústecký kraj.
Zdroje: irozhlas.cz, kudyznudy.cz, kr-ustecky.cz, turisticky-magazin.cz