Česko se pyšní nejkrásnějším náměstím v Evropě a Staroměstské to není
Náměstí, pojmenovaných po prvním Československém prezidentu Tomáši Garrigue Masarykovi je v České republice nespočet. Ale tak podmanivě poetických, působících na jeho návštěvníky až pohádkovou atmosférou, je jen pár. A mezi nimi najdete jedno, které je jedinečné svým jednotným renesančním charakterem.
Toto malebné čtvercové náměstí patří k největším u nás. Když se sem vypravíte v létě, budete mít pocit, že jste se ocitli v neopakovatelném místě se skutečnou prázdninovou idylou. Kocourovy Lhotky, Rybníček, Benátky, Jelcovy Lhotky, Janovice, Skrýšov či Strměchy, to jsou jen některé z poetických názvů osad a vesnic, které spadají pod toto sedmnáctitisícové město, při jejichž vyslovení se bezděky začnete usmívat.
Brána Vysočiny na nepasterizovaného „Poutníka“
Do Brány Vysočiny, jak se městu také říká, se dostanete z dálnice D1 ze sjezdu u Humpolce. První osada tady vznikla už ve 12. století. Výhodná poloha města na rozhraní panství Rožmberků a pánů z Kunštátu sehrála roli po skončení husitských válek. Město tak bylo v 15. století dokonce místem konání zemských sjezdů, kterých se osobně účastnil i král Jiří z Poděbrad. Rozvoj příznivě ovlivnila těžba stříbra v okolí Křemešníku a rozvinula se i celá řada řemesel. Své dílničky a domy tady měli soukeníci, pláteníci, tkalci a barvíři, ale také perníkáři a pivovarníci. Pivaři možná znají nepasterizované pivo plzeňského typu Poutník, které se v místní lokalitě Na Hradišti od konce 19. století vaří. Roku 1596 císař Rudolf II. povýšil toto místo na královské město. Slibný rozvoj zastavily až represe po stavovském povstání. Zkázu pak dokonal obrovský požár v roce 1646, kdy většina městských staveb lehla popelem. Další katastrofální oheň zničil město v roce 1766.
Náměstí s unikátní sbírkou renesančních měšťanských domů
Čím je tedy toto náměstí tak unikátní a kde se vlastně nacházíme? Městem s nejkrásnějším náměstím u nás a možná i v celé Evropě je Pelhřimov, známý dnes jako Město rekordů a kuriozit. Paradoxně totiž z těchto katastrof vykřesalo maximum. Právě díky tomu mají totiž měšťanské domy s různobarevnými fasádami na pelhřimovském náměstí jednotný charakter, který vás v momentě přenese do období renesance a baroka. Roku 1901 tady pak vznikl Muzejní spolek a o deset let později odbočka Klubu za starou Prahu.
„Tak víš co? Jeď do Pelhřimova…“
Díky jejich zapálení pro historii si Pelhřimov zachoval svůj unikátní vzhled, ačkoli přišel o několik svých významných dominant, jako byly třeba masné krámy, synagoga v Růžové ulici nebo barokní špýchar. Městu ale dodnes zůstala část jeho opevnění včetně dvou mohutných gotických bran. Společně s měšťanskými domy, zámkem pánů z Říčan, divadlem a kostelem tvoří jedinečnou Městskou památkovou rezervaci. Unikátní náměstí se ale od středověku svou velikostí a tvarem v podstatě nezměnilo. Zachovaly se i původní kamenné renesanční sloupy podloubí. Na náměstí převládají renesanční domy s úpravou několika fasád do baroka po požáru v 18. století. Najdete tady ale i secesní hotel Slávie či prvorepublikovou funkcionalistickou stavbu, v níž sídlí jedna z tuzemských bank. Nasát prázdninovou atmosféru můžete i v barokním zámku nebo u raně barokní pískovcové kašny se sochou svatého Jakuba Většího.
Magické náměstí jako stvořené pro rekordy
Masarykovo náměstí v Pelhřimově je přirozeným centrem historického centra města, v jeho blízkosti se nachází většina městských památek. Na místě původní tvrze je dnes barokní zámek, známý je i jednoduchý pelhřimovský orloj se dvěma kozorohy na zámecké vížce. Náměstí vévodí děkanský kostel sv. Bartoloměje s barokním interiérem a věží, která je šedesát metrů vysoká. Dnes je opět přístupná jako vyhlídková. Při nedávné rekonstrukci byly objeveny renesanční malby v kaplích. Toto místo má ale zvláštní energii i díky tomu, že zde padlo už více než tisíc rekordů. A jak říkají zástupci známé pelhřimovské Agentury Dobrý den, díky které se rekordy zapisují do České knihy rekordů, soustředění takového množství úsilí a pozitivní energie tolika lidí ze všech koutů České republiky i ze zahraničí se dá najít jen málokde. „Přijeďte – určitě tu energii pocítíte,“ lákají na svém webu do Muzea rekordů a kuriozit.
Zdroje: www.mestopelhrimov.cz, www.dobryden.cz, www.kudyznudy.cz