Meteorologové varují: Česko zasáhne drsný zvrat počasí. Mráz a námraza paralyzují dopravu
Podzimní teplé a slunečné dny se nám postupně překlápí do období sychravých rán, ranní námrazy, dlouhých večerů a ponurého počasí, které na náladě rozhodně nepřidá. Po krásných a teplých říjnových dnech je tu najednou listopad a s ním i první mrazy, které mnoho lidí nepříjemně zaskočily. Meteorologové i nadále předpovídají nepříjemné počasí, které v nejbližších dnech zasáhne republiku.
Mlha, mrholení a hrozící ledovky, to je velký zvrat dosavadního počasí a my se s příchodem zimy už musíme definitivně smířit. Maximální denní teploty pravděpodobně jen tak nepřesáhnou 5 °C, takže je čas vytáhnout zimní boty a přes léto schované hřejivé oblečení, čepice a rukavice.
Mohou nás potrápit komplikace v dopravě
Vzhledem k namrzajícímu mrholení a ranním ledovkám můžeme očekávat pravděpodobné komplikace na silnicích. Nezapomeňte na to, že od 1. listopadu zákon o pozemních komunikacích ukládá řidičům povinnost mít na autě zimní pneumatiky, a to v případech, kdy silnici pokrývá sníh, led, případně námraza, nebo když je pravděpodobné, že takové komplikace vzhledem k předpovědi počasí nastanou. Zimní obutí automobilu musíte mít v úsecích označených značkou povinné zimní výbavy.

Jen na zimní pneumatiky určitě nespoléhejte, připravte se na to, že na silnicích to bude klouzat. Dodržujte bezpečnostní zásady silničního provozu, respektujte bezpečnou vzdálenost od ostatních vozidel, dodržujte rychlost a nepřeceňujte své řidičské schopnosti. Bezpečnostní odstupy mezi jedoucími auty jsou zvlášť v zimě nesmírně důležité. S tím, jak na vozovce přibude vrstva sněhu či dokonce ledu, se značně prodlužuje brzdná dráha automobilu.
Řízení vozidel v zimních měsících má svá specifika. Tím hlavním, na co byste se měli zaměřit, je určitě plynulost jízdy, kterou snížíte riziko nebezpečného smyku. Zbytečně nebrzděte, náhle nezrychlujte, ani prudce netočte volantem. Jeďte zkrátka v klidu a tak, aby vaše jednání mohli řidiči kolem vás předvídat.
Není od věci si při jízdě párkrát vyzkoušet, jak se chová povrch pod koly, jak auto reaguje na náhlou změnu směru, případně prudké brždění. Samozřejmě to zkoušejte na místech, kde neohrozíte sebe, ani ostatní účastníky silničního provozu.
Co dělat, když hory pokryje první sníh?
Se stále nižšími venkovními teplotami lze při prvních srážkách očekávat i sněhovou nadílku, která bývá již tradičně největší na horách. Jak pro web CNN Prima NEWS uvedli meteorologové Českého hydrometeorologického ústavu: „Druhá polovina měsíce listopadu bude na srážky bohatší se stoupající tendencí ke konci měsíce.“ Na horách proto pravděpodobně mohou v nejbližších týdnech očekávat sněhovou pokrývku.
Pokud se i vy chystáte vyrazit na horskou túru nebo na skialpy, dodržujte zásady bezpečnosti, protože hory dokážou být velmi zrádné. Počasí se v nich mění velice rychle a i když zrovna svítí krásné zimní slunce, během okamžiku se můžete ocitnout uprostřed sněhové vánice.

Každou cestu do hor opravdu pečlivě naplánujte do nejmenších detailů. Prověřte si trasu, aktuální informace o jejím stavu, nezapomeňte na dobré a kvalitní vybavení. Samozřejmostí by mělo být sledování vývoje a předpovědi počasí v oblasti, do níž se chystáte. V zimě sledujte i riziko lavinového nebezpečí. Pohybujte se pouze na značených cestách a před tím, než vyrazíte, sdělte někomu, kam se chystáte, aby v případě nouze bylo zřejmé, kde se přibližně nacházíte. Mimo plně nabitého telefonu si přibalte i powerbanku, abyste měli jistotu, že v případě nebezpečí budete moci přivolat pomoc.
Zima je krásným obdobím. Nutí nás trávit více času doma a užívat si tak přítomnosti naší rodiny a blízkých přátel. Dokáže nám však připravit různé nástrahy v podobě namrzlých chodníků a silnic, proto na sebe buďte opatrní a myslete na své zdraví a bezpečnost.
zdroje: idnes.cz, garaz.cz, novinky.cz, cnn.iprima.cz, sportigo.cz