Český film oceněný v Cannes zmizel na 20 let ze světa. Dnes si ho konečně můžete pustit, budete nadšení
Legendární film Všichni dobří rodáci režiséra Vojtěcha Jasného, natočený v roce 1968, patří mezi kultovní filmy. Po půl roce promítání byl stažen z kin a uložen na dlouhých dvacet let do trezoru. Hlavní roli v něm ztvárnil známý herec Radoslav Brzobohatý. Proč se film nesměl promítat?
Film všichni dobří rodáci líčí osudy obyvatel jedné moravské vesnice od roku 1945 do roku 1958. V těchto zlomových letech se lámal nejeden charakter nejen ve filmu, ale i ve skutečnosti. Nelze se proto divit, že film byl pro tehdejší režim nežádoucí.
Svědectví o poválečné době
Film je pravdivým svědectvím o poválečných osudech obyvatel vesnice, kteří se dostali do konfliktu s mocí, násilím a krutostí. Kritizuje poměry v 50. letech na tehdejším československém venkově. Byl proto pro tehdejší režim nepohodlný a octl se na černé listině. Přesto nezmizel úplně, koloval mezi lidmi na stovkách videokazet.
Režisér Vojtěch Jasný dlouho plánoval natočení filmu Všichni dobří rodáci. Materiál pro něj sbíral již od roku 1946. Jeho píle se mu vyplatila. Film získal cenu za režii z MFF v Cannes 1968.
Natočen podle skutečnosti
Sedlák František, kterého ztvárnil Radoslav Brzobohatý, opravdu existoval. Jeho předobrazem je sedlák František Slimáček, který odmítal kolektivizaci, chtěl hospodařit na svých polích. Stal se tak ztělesněním vzdoru vůči místní komunistické samosprávě a také vzorem pro ostatní sedláky. Vedení obce se ho proto potřebovalo zbavit. V říjnu 1949 byl zatčen příslušníky tamního Sboru národní bezpečnosti pro údajný černý obchod s masem. Po zatčení mu byla sebrána podstatná část majetku.
Role přiděloval horoskop
Předobrazem filmu byly osudy obyvatel Kelče, městečka na rozhraní Hané a Valašska, místa režisérova narození. Natáčení však probíhalo v Bystrém na Svitavsku. Vojtěch Jasný patřil k velkým fanouškům astrologie, podobně jako známá herečka Helena Růžičková. Není proto překvapením, že mu pomáhala s výběrem herců. Jediným kritériem, podle něhož byli herci obsazováni do rolí, byl horoskop. Ten také určoval natáčecí dny.
Horoskop vyšel dobře Radoslavovi Brzobohatému, Vlastimilu Brodskému, Vladimíru Menšíkovi, Věře Galatíkové i Heleně Růžičkové. Naopak nevyšel dobře Jiřímu Sovákovi. Jeho roli proto převzal populární zpěvák Waldemar Matuška.
Brzobohatý musel zestárnout
Role statečného a nezlomného sedláka Františka, hlavní postavy filmu, Radoslavovi Brzobohatému neuvěřitelně sedla. Režisérovi však připadalo, že se v jeho obličeji nezračí dostatek zkušeností. Prý mu řekl: „Eště to nemáš v ksichtu. Mosíš zostárnút!“ O tři roky později byl režisér s obličejem herce spokojen a film se mohl začít točit.
Precizní příprava Brzobohatého
Radoslav Bohatý se na svoji roli velice pečlivě připravoval. Ještě před natáčením trávil hodně času se sedlákem Františkem Slimáčkem. Ten herci vyprávěl nejen svůj životní příběh. Vysvětlil mu také svůj vztah k půdě, dokonce ho naučil orat a vykonávat další zemědělské práce.
Radoslav Brzobohatý se precizně připravoval i na detaily, například na scénu, v níž má sedláka Františka vítat jeho pes. Herec chodil se psem na dlouhé vycházky a potom se na měsíc odloučili. Vítání ve filmu je proto skutečné.
V Rodácích si zahráli místní obyvatelé
Kromě známých herců a hereček si zahráli ve filmu i místní obyvatelé. Často se jednalo o místní, u nichž herci bydleli. To dodalo filmu na autentičnosti, stejně jako scénka, kdy v kostele nahoře na kůru za varhanami sedí Vlastimil Brodský v roli komunisty a s místním pěveckým sborem trénuje píseň Sláva Stalinovi.
Podle pamětníka natáčení Zbyňka Unčovského je film přesným popisem průběhu kolektivizace ve většině zemědělských družstev. „To byl obrázek, jak to opravdu v této republice vypadalo,“ dodává.
Zdroj: radiozurnal.rozhlas.cz, abscr.cz, idnes.cz, csfd.cz