Český počítačový grafik vylepšil nádherný animovaný snímek Lví král. Pro slavné studio Walt Disney ho převedl do 3D verze
Nejnovější vydání kulturního týdeníku České televize „ArtZóna“ se mimo jiné věnovalo letošnímu 100. výročí založení světově proslulého „Studia Walt Disney“. Připomnělo, že do značné míry ovlivnilo i naše filmaře, kteří díky němu patří k nejlepším na světě.
Asi jen málokdo tuší, jak značný je vliv měl geniální filmový producent a animátor Walt Disney na tuzemskou kinematografií. Československý kreslený film totiž v zásadě vznikl jako reakce na produkci jeho studia, paradoxně zásluhou Němců. V období druhé světové války totiž rozhodli, že u nás přebudují dosavadní „Ateliér filmových triků“, vyrábějící reklamní filmy, na akciovou společnost, jejíž tvorba by dala divákům zapomenout na populární Disneyho filmy.
Šťastnou shodou náhod se zde podařilo ukrýt před nasazením řadu mladých talentovaných výtvarníků (například Jiřího Brdečku, Břetislava Pojara, Eduarda Hofmana nebo Václava Bedřicha), kteří se učili umění animace tak, že si neustále pouštěli slavné Disneyho filmy. A právě díky tomu vytvořili v roce 1944 první československý animovaný snímek „Svatba v Korálovém moři“. Mnoho diváků dodnes netuší, že vznikl u nás a jsou přesvědčeni, že je to nějaká „disneyovka“.
Dvanáct principů
Walt Disney byl ve svém oboru skutečným průkopníkem, který nejenže jako první oživil kresbu, ale především definoval dvanáct principů animované tvorby a její standardy, jimiž se dodnes řídí celé generace umělců, včetně těch našich. Jedním z jeho velkých obdivovatelů je i profesor ČVUT, vynikající počítačový grafik Daniel Sýkora, který se „Studiem Walt Disney“ spolupracoval na jednom z jeho nejslavnějších děl, snímku „Lví král“, oceněném dvěma Oscary.
Vytvořil unikátní počítačový algoritmus, který umožnil převést „Lvího krále“ do 3D verze: „Lví král představuje nádhernou kombinaci příběhu, perfektní animace a hudby,“ pochvaloval si v „ArtZóně“. On sám žil díky zakázce pro toto studio nějakou dobu v Hollywoodu a zavzpomínal, jak je pro Američany dodnes velkým svátkem zajít si na „Lvího krále“ do kin.
Zdroj: ČT art