Pohnutý osud „četníka“ Jeana Lefebvra: Dostal trest smrti a přežil vlastní popravu, odplazil se ochrnutý
Francouzský herec Jean Lefebvre se zapsal do srdcí diváků jako přitroublý strážce zákona z komedie Četník ze Saint-Tropez. Ne každý o něm ale ví, že má za sebou poměrně pohnutý osud, ve kterém nebyla nouze o hrdinství i neuvěřitelné štěstí.
Po maturitě se Jean Lefebvre vydal studovat na lékařskou fakultu. Byl zcela přesvědčený o tom, že chce zachraňovat lidské životy, což by se pravděpodobně skutečně stalo, kdyby do jeho životního příběhu krutě nezasáhly dějiny.
Když vypukla II. světová válka, musel Jean nechat studium studiem a narukoval do armády. To pro něj jistě bylo velmi těžké, snažil se tak alespoň využít své zdravotnické znalosti k tomu, aby pomohl raněným spolubojovníkům.
Jednoho dne měl ale neuvěřitelnou smůlu, a tak spolu s dalšími kumpány padl do zajetí. Odtamtud ale nakonec jako zázrakem uniknul, protože se mu s dalšími zajatci improvizovanými nástroji podařilo vykopat přes padesát metrů dlouhý tunel ve sprchách.

Unikl své vlastní popravě
Následně se skrýval na statku jistého farmáře, kterému vypomáhal v hospodářství. To ovšem trvalo pouze do té doby, než zmíněný muž zjistil, že mu Jean Lefebvre chodí za dcerou, se kterou si začal románek. Když na to rozzlobený otec přišel, bez milosti jej vyhodil.
Bez ochrany svého předchozího dobrodince ovšem padl Jean Lefebre do zajetí znovu. A tentokrát mu šlo skutečně o život. „Byl jsem mezi vojáky, které se Němci rozhodli pro výstrahu zastřelit. Při salvě jsem padl k zemi s ostatními, ale nebyl jsem mrtvý. Strachy jsem ochrnul, takže jsem se nemohl ani pohnout, a to mě zachránilo,“ vzpomínal po letech herec.
Byl přitom přesvědčen, že mu život zachránil talisman od maminky. Šlo o malý papírek, na kterém byly ručně psané modlitby. Ten poté budoucí umělec nosil neustále při sobě a domníval se, že mu vděčí za veškeré štěstí.
Místo ordinace začal řádit v kabaretu
K medicíně se již Jean Lefebvre nikdy nevrátil. Začal se živit jako kabaretní umělec a posléze se rozhodl zkusit štěstí také u filmu. Nejprve se mu režiséři snažili dávat vážné role, velmi rychle ale přišli na to, že se pro ně vůbec nehodí a mnohem více mu sedí humorná poloha.
Tehdy také začal vystupovat s Louisem de Funèsem, se kterým byli zpočátku skvěle sehraná dvojka. Režisér Jean Girault byl jejich výkony natolik ohromen, že se je rozhodl obsadit do filmu Četník ze Saint-Tropez. Myslel si, že jejich vzájemná chemie udělá z jeho díla trhák. To se také skutečně stalo, nicméně na přátelství obou komiků to zanechalo nesmazatelné stopy.
Luis De Funés byl tehdy mnohem slavnější, a tak se tvůrci filmu rozhodli, že se budou ve filmu soustředit především na jeho postavu. V dalších snímcích o dvou naprosto nemožných četnících byla proto následně většina scén Lefebvra vystřižena, aby neubíral pozornost svému kolegovi.

Po ostudě v kinosálu už spolu nikdy nepromluvili
Není proto divu, že se kvůli tomu Jean Lefebvre cítil značně nepříjemně. Začal trpět silnou averzí nejen vůči svému dřívějšímu parťákovi, ale také vůči celému štábu. Zuby nehty se ale držel, aby celou sérii dotočil.
Když však měl premiéru třetí díl filmu, došlo během slavnostní události k něčemu, co oba herce již definitivně rozkmotřilo. Po promítání zklamaný a značně dotčený Jean Lefebvre vstal a na celý sál z plna hrdla zařval: „Podvedl jsem své publikum, neobjevil jsem se na plátně! Omlouvám se!“
Luis de Funés byl jeho jednáním velmi vyveden z míry a také ho pobouřilo, že Lefebvre dělá v sále ostudu. Proto se i se svou manželkou zvedl a demonstrativně ze sálu odešel. Ti dva už spolu poté nikdy nepromluvili.
Zdroje: Kafe.cz, Dotyk.cz, iDNES.cz