Chcete být milionářem: Na těchto jednoduchých otázkách soutěžící skončili. Vy je zvládnete levou zadní
Soutěžních pořadů jsme za dobu novodobého vysílání komerčních i státních televizí viděli mnoho. Zábavná show Chcete být milionářem? však svého času trhala doslova rekordy ve sledovanosti. Skutečně z několika soutěžících udělala díky jejich vědomostem boháče. Objevili se ovšem i tací, kterým výhra utekla kvůli jednoduchým otázkám. Právě na ty si v našem kvízu můžete zkusit odpovědět.
Soutěžní hra Chcete být milionářem? se začala vysílat na televizi Nova v roce 2000. Svého času si ji mohli diváci vychutnat i pětkrát týdně, a to v hlavním vysílacím čase. I přesto dosahovala konstantně obrovské sledovanosti. Lví podíl na tom jistě měl i velmi charismatický moderátor Vladimír Čech, kterého v jeho funkci později vystřídali Martin Preiss, Ondřej Hejma nebo Roman Šmucler.
Princip soutěže
Kdo se chtěl dostat až do takzvaného „horkého křesla“, musel projít po přihlášení rozstřelem s dalšími několika soutěžícími. Zpravidla bylo třeba seřadit v co nejkratším časovém limitu sestupně, vzestupně či chronologicky čtyři možnosti uvedené moderátorem. Nejrychlejší soutěžící se správnou odpovědí měl pak před sebou patnáct otázek se dvěma záchytnými body. Obtížnost se přirozeně s každou další otázkou zvyšovala.

Pomoc mohli budoucí milionáři hledat prostřednictvím tří nápověd – 50:50, přítel na telefonu a pomoc diváků v sále. Zdá se vám to jednoduché? Nenechte se mýlit. Na nejvyšší výhru deseti milionů za dobu vysílání pořadu nedosáhl nikdo.
Zajímavosti z pořadu
V dílech číslo 333 a 334 se mohli diváci seznámit s Viktorem Kalivodou. Ten na první pohled ničím zvláštním nevynikal nad ostatními účinkujícími. Prokázal obdivuhodné všeobecné znalosti, neboť si následně odnesl výhru 320 000 Kč. Potud se vše zdá v naprostém pořádku.
Kdyby ovšem Viktor Kalivoda rok nato nezavraždil tři lidi. Dokonce bylo později zjištěno, že navíc plánoval masovou vraždu na pražské lince metra C. Vzorem mu měla být popravená vražedkyně Olga Hepnarová.
Nejvyšší dosažená výhra byla 2 500 000 Kč. Dosáhli na ni dokonce dva soutěžící. Konkrétně Pavel Judas a Zdeněk Jánský.
Ani pořadu Chcete být milionářem? se nevyhnuly soudní spory. Účastník Karel Lupoměský v roce 2005 získal odškodné ve výši 3 milionů českých korun poté, co mu dal soud za pravdu, že na otázku týkající se počtu vojáků ve starořímském oddíle existovaly dvě správné odpovědi.
V roce 2008 byl natočen úspěšný film Milionář z chatrče inspirovaný zahraniční verzí pořadu Chcete být milionářem? Zajímavostí je, že filmového moderátora daboval právě Vladimír Čech, který sám v TV Nova dlouho usedal na moderátorském křesle.
Ke kuriózní situaci došlo v britské verzi pořadu. Do soutěže se přihlásil major britské armády Charles Ingram. V minulosti v horkém křesle soutěžila i jeho manželka a odnesla si výhru v hodnotě přibližně 935 000 korun. Charles ovšem zpočátku vůbec nevypadal, že by mohl její úspěch napodobit. I na jednoduché otázky odpovídal s prodlevou a použil dvě ze tří nápověd.
V druhém natáčecím dni se ovšem cosi změnilo a bez problémů se propracoval až k nejvyšší výhře. Odnesl si v přepočtu 29 milionů korun. Později ovšem bylo zjištěno, že podváděl. Jeho manželka a kamarád mu z publika napovídali pomocí kašlání, které označovalo správnou odpověď. Tento díl nebyl nikdy odvysílán a Ingram byl odsouzen k 18 měsícům vězení za podvod.
I jednoduché otázky trápily soutěžící
Otázky z prvního bloku se nám zpětně mohou zdát až směšně jednoduché. Ovšem i ty dokázaly některým soutěžícím připravit pořádně horké chvíle. Když vezmeme v potaz nervozitu a tlak, který natáčení představuje, není se čemu divit. Pojďte si spolu s námi v dnešním kvízu vyzkoušet ty nejjednodušší otázky z pořadu Chcete být milionářem? Některé z níže uvedených dokonce znamenaly pro soutěžící konec.

1) Co znamená ve Starém a Novém zákoně slovo Amen?
a) staniž se
b) otevři
c) zavři
d) nekonči
2) Jakou barvu mají kontejnery určené na plasty?
a) modrou
b) zelenou
c) bílou
d) žlutou
3) Formulář běžného vysvědčení je tištěn na formát:
a) A1
b) A2
c) A3
d) A4
4) O člověku s výborným zrakem můžeme říct, že vidí jako:
a) orel
b) tygr
c) rys
d) kočka
5) Jakou barvu dužiny má vodní meloun?
a) zelenou
b) červenou
c) bílou
d) žlutou
6) Jaký je správný počet loupežníků v názvu klasické pohádky o Alibabovi?
a) 40
b) 30
c) 20
d) 10
7) Kolik myslivců potkalo panenky v písničce „Šly panenky silnicí“ ?
a) čtyři
b) tři
c) dva
d) pět
8) O člověku, který vstává velmi časně, můžeme říci, že vstává:
a) s metaři
b) se slepicemi
c) s umělci
d) s opilci
9) Když o někom hovoříme a on se objeví, říkáme podle lidového rčení: „My o vlku a vlk…“
a) za vraty
b) za mlatem
c) za lesem
d) za humny
10) Jak se jmenuje kouzelník, v jehož klobouku bydlí Bob a Bobek?
a) Pokustón
b) Merlin
c) Čáryfuk
d) Houdini
11) Postavička Jerry z kresleného seriálu Tom a Jerry je:
a) chlapec
b) kočka
c) myš
d) zajíc
Správné odpovědi: 1A, 2D, 3D, 4C, 5B, 6A, 7C, 8B, 9D, 10A, 11C
Zdroj: csfd.cz, twitter.com, deník.cz, epochaplus.cz, youtube.com