Chcete si upéct vlastní chleba? S tímto receptem to zvládnete snadno
Lidí, kteří si pečou svůj vlastní chleba, neustále přibývá. A není divu, domácí chleba představuje lahůdku. Upéct ho však může být poměrně náročnou disciplínou, o tom, jestli se povede nebo nepovede totiž rozhodují drobnosti.
Přesto se do pečení pouští řada domácích pekařů a pekařek, kteří se nespokojí s kvalitou a chutí pečiva ze supermarketů. Receptů na lahodnou, křupavou a voňavou pochoutku naštěstí existuje nespočet, takže se do něj mohou pustit i úplní začátečníci.
Počátky „chleba“
Chléb patří k nejdůležitějším a nejzákladnějším potravinám. Má dokonce i svůj vlastní světový den, který připadá na 16. října. Pečení chleba je jeden z nejstarších způsobů, jak si lidé připravovali svoje potraviny. Prvopočátky můžeme hledat už u lovců a sběračů, kteří jedli zrna opražená na ohni. Přímé důkazy o pečení chleba jsou však staré zhruba 14 400 let. Jednalo se o ploché nekvašené chlebové placky z divokých obilovin. Důležitý milník při výrobě chleba představoval vznik kvásku, který způsobuje nejen kynutí těsta, ale také zlepšuje chuť, strukturu i trvanlivost oblíbeného pečiva. Za místo zrodu kváskového chleba je považován starověký Egypt, vznikl tady před šesti tisíci lety a následně se rozšířil po celém Středomoří.
Převratné vynálezy: kvásek a droždí
Chléb pak o mnoho vylepšili Římané, kteří vyvinuli nové techniky pečení, do těst přidávali oleje, koření a používali různé druhy mouky. Výrazně urychlit kynutí těsta pak od poloviny 19. století pomohlo droždí, díky kterému mohly pekárny produkovat chléb ve větších objemech. Dnes existují stovky druhů chleba, které mají v různých koutech světa rozdílnou podobu. Stojí za ní dostupnost surovin, ale i tradice zakořeněné v daných kulturách. V současnosti se jenom u nás upeče milion bochníků, to dělá asi 300 tisíc tun ročně. A platí, že co chléb, to originál.
U nás je nabídka chlebového sortimentu jedna z nejpestřejších v Evropě. Do módy se opět začíná vracet i kváskový chléb, a to nejen v pekárnách. V době pandemie covidu se do jeho výroby doma pustila spousta lidí po celém světě, kteří byli kvůli lockdownům nuceni zůstat doma. Domácí chléb má řadu výhod. Vždy je čerstvý, ušetří vám finance, a to i přes současné vysoké ceny energií a surovin, které na něj budete potřebovat. A i když vám domácí pečení vezme trochu síly a času, přesně víte, co jíte. Navíc ta nádherná linoucí se vůně čerstvého chleba, udělá váš domov ještě útulnějším.
Dejte pozor na drobnosti
Mnozí nadšenci v začátcích často tápou a po prvním nezdařeném pokusu to mnohdy vzdávají. Stačí přitom jenom vychytat pár věcí. Například vybrat ty správné suroviny, na kterých celý recept stojí. Základem je mouka, ideálně ta s označením chlebová. Pokud si potrpíte na křupavý chléb s výraznější chutí, sáhněte po té celozrnné. Hlídejte si, aby měla dostatek lepku, tak se totiž zaručí správné kynutí těsta. Nezapomeňte ji prosít, už naše babičky dobře věděly, že se díky tomu těsto nakypří a lépe kyne. Pokud jde o samotný proces pečení v troubě, bude to chtít pečlivost a trpělivost. Vykynuté těsto vložte na pečicí plech, dejte do předehřáté trouby přibližně na 200 °C a pečte asi 30 až 45 minut. Čas i teplotu dodržte, jinak nebude mít chléb krásně opečenou kůrku. Pak ho vyndejte, nechte ho vychládnout a můžete ho servírovat k jídlu.
Recept i pro začátečníky
A na závěr přidáváme jeden recept, se kterým si určitě poradí i začátečníci. Potřebovat nebudete ani kvásek, ani domácí pekárnu. Nejprve ve velké míse smíchejte 500 gramů prosáté hladké mouky s 10 gramy soli. Pak přidejte 7 gramů sušeného droždí a dobře promíchejte. Přilijte 300 mililitrů vlažné vody a těsto hněťte rukama nebo si vezměte na pomoc mixér s hákem na těsto. Jakmile bude těsto krásně elastické, dejte ho do misky, přikryjte utěrkou a nechte kynout asi hodinu na teplém místě. Pak těsto na pomoučeném vále lehce propracujte do kulatého tvaru a dejte do skleněné pečící mísy, kterou jste vymazali sádlem. Přiklopte pokličkou a dejte do vyhřáté trouby asi na 30 minut na 200 °C. Pak pokličku oddělejte a pečte 20 minut dozlatova. Po upečení můžete kůrku ještě lehce potřít vodou.
Zdroj: seznamzpravy.cz , prozeny.cz, toprecepty.cz, idnes.cz