Jedno kliknutí může zachránit život: Víte, jak sdílet polohu v nouzi během pár vteřin?
Asi každý člověk, který se čas od času sám rád vydává za dobrodružstvím, někdy přemýšlel nad tím, co by udělal, kdyby se mu cestou něco stalo. Jak by si přivolal pomoc a jak by dal vědět, kde přesně se nachází? Protože na kole, lyžích, při lezení po horách, ale i docela neškodné pěší turistice se může přihodit ledacos. A jak se říká, kdo je připraven, není překvapen. Tak se nenechte nepříjemně překvapit někde v pustině a už před cestou raději zjistěte, jak si zavolat případnou pomoc v nouzi.
Naše obavy z toho, že zůstaneme někde zranění ležet několik dnů, než nás někdo najde, může díky bohu snadno rozptýlit moderní technika. V první řadě myslíme samozřejmě chytré telefony a hodinky, které nám dokážou přivolat pomoc ve chvíli, kdy to opravdu potřebujeme. A tím se bez nadsázky mohou stát nejen užitečnou technickou výbavou, ale i nejlepším přítelem v nouzi.
Jak nám může telefon přivolat pomoc?
V případě, že jsou chytré telefony a hodinky správně nastavené, dokážou v krizové situaci přivolat pomoc prostřednictvím sdílení polohy. A věřte tomu, že pokud se ocitnete někde zranění, ztracení či jinak neschopní se o sebe postarat, bude pro vás tato funkce pravým požehnáním.
Vždy, než vyrazíte na cestu – ať už známou, nebo neznámou – ujistěte se, že máte v nastavení telefonu povolenou funkci sdílení polohy. V případě, že ji použijete, mnohonásobně zvýšíte šanci na to, že k vám pomoc dorazí brzy. Právě rychlost zásahu je u mnoha typů zranění opravdu zásadní a často rozhodují minuty.
Funkce sdílení polohy ke svému správnému fungování potřebuje připojení k internetu, případně mobilní síti. Na toulkách přírodou se bohužel často stává, že se člověk ocitne v místě bez signálu, zvlášť pokud odlehlé a méně frekventované lokality aktivně vyhledává. V případě, že se do takového místa dostanete, určitě spoléhejte na internetové připojení. Před cestou zkontrolujte objem využitelných dat a samozřejmě nezapomínejte na plné nabití telefonu. Jako zálohu baterie si s sebou můžete přibalit externí powerbanku. Dnes už se vyrábějí v kompaktních rozměrech, takže vám zbytečně nezaberou místo v batohu.

Sdílení polohy jednoduše odešlete pomocí SMS
Nejjednodušší možností, jak údaje o poloze odeslat označeným kontaktům, je v aplikaci Zprávy, a to jak u zařízení s operačním systémem Android, tak i u přístrojů fungujících na bázi iOS, tedy zařízeních značky Apple.
Jednoduše si otevřete zprávy, dáte vybraný kontakt a vložíte do zprávy sdílení své polohy, příjemce pak obdrží údaje o tom, kde se právě nacházíte, a bude se za vámi moci vydat, případně poskytnout údaje o vaší pozici záchranným složkám.
Android i iOS umí dokonce zobrazovat polohu v rámci omezeného okruhu kontaktů, např. rodiny. Všichni propojení uživatelé mohou navzájem kontrolovat, kde se kdo právě nachází. To je z bezpečnostního hlediska skvělá funkce zvlášť v rámci sledování pohybu dětí.
Další aplikace, které umožňují sdílení polohy
Mimo klasické zprávy umožňují odesílání aktuální polohy i další z řady běžně používaných komunikačních aplikací. Mezi těmi nejznámějšími a nejoblíbenějšími jmenujme WhatsApp a Facebook Messenger.
Velmi užitečná je i možnost sdílení polohy v rámci aplikace Google Maps. Použití je snadné. Mapy si otevřete, v nabídce funkcí označíte sdílení polohy, zvolíte požadovaný čas sdílení a odešlete vybraným kontaktům.

Chytré hodinky, které samy přivolají pomoc
Opravdovým zázrakem v oblasti moderních outdoorových aktivit jsou i chytré hodinky s funkcí detekce pádu. Podle síly nárazu samy vyhodnotí, že potřebujete pomoc, a zareagují oznámením s otázkou, jestli jste v pořádku. Pokud nepotvrdíte notifikaci, hodinky na nehodu upozorní vámi vybrané kontakty, nasdílejí polohu a záchranná akce může začít.
Ať už se na svých cestách vydáte kamkoliv, vždy myslete především na bezpečnost, nepodceňte prevenci a využijte veškeré funkce svých chytrých zařízení.
zdroje: kantodesign.fi, poznatsvet.cz, rungo.cz