Chtěl to skrýt, ale pravda nakonec vyšla najevo. Tento slavný krasavec tajně miloval Libuši Šafránkovou
I když ͏se do paměti lidí Libuše Šafránková zapsala jako Popelka, hrála také v dalších ͏rolích. Málokdo třeba ví, že byla ve filmu „Svatební cesta do Jiljí“ z roku 1983, kde tvořila manželský pár se svým skutečným͏ manželem. Tím nebyl͏ nikdo jiný než její osudová láska Josef Abrhám.͏
Málokdo by si pomyslel, že dívka z Brna se někdy stane jednou z nejoblíbenějších českých hereček všech dob. Libuše Šafránková odstartovala svou kariéru jako dospívající v roli Barunky ve slavné adaptaci Babičky. A nejvíce se bez pochyb proslavila rolí Popelky. Původně ji přitom ani hrát neměla. Role jí byla nabídnutá po tom, co herečka otěhotněla a sháněla se tak náhradní Popelka. Následovaly i další princeznovské role v pohádkách, jako je Třetí princ nebo Princ a Večernice.
S manželem bok po boku
V roce 1983 natočila Libuše Šafránková film „Svatební cesta do Jiljí“. V komedii si zahrála po boku svého skutečného manžela Josefa Abrháma, se kterým se brali sedm let před zahájením natáčení. Během natáčení filmu bylo Josefovi 44 let a Libušce 30 let, společně hráli mladé lidi, kteří se na společné dovolené otrkávají a musí během ní překonávat různé překážky. Občas se jednalo o poměrně odvážné kousky, proto Libuši zastupovala patnáctiletá kaskadérka Monika Jandová.
Kromě televize excelovala Libuše také na divadelních prknech. V Národním divadle a Činoherním klubu strávila několik let a sehrála tu nezapomenutelná představení. V 90. letech pak přišly role matek či starších žen ve filmech jako Obecná škola nebo Kolja, za které získala Českého lva.
Nezapomenutelné komediální role
Když už mluvíme o méně známých rolích, nesmíme zapomenout na její brilantní výkon ve filmu „Jak utopit dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách“. Jako Jana, dcera vodníka, předvedla dokonalou souhru s Jaromírem Hanzlíkem. Režisér zavzpomínal, že Libuška se během natáčení nebála ničeho, ani scén ve vodě, která byla studená jak psí čumák. V každé situaci zůstala profesionálkou s velkým P.
Jaromír Hanzlík, představitel hlavní role, po dotočení filmu přiznal, že byl do Libušky platonicky zamilovaný. V rozhovoru pro iDNES.cz se přiznal, jak se ji pod nejrůznějšími záminkami snažil vylákat na schůzku. A jak se za každou cenu snažil zastavit čas, když spolu někde byli. Miloval prý její smích a během natáčení mu srdce bušilo až v krku.
Všichni moji blízcí
Libuše kromě postav v pohádkách a komediích s přehledem zvládala i náročnější role. Například v dramatu „Všichni moji blízcí“ hrála židovskou matku během druhé světové války. Ve filmu opět společně hráli s manželem Josefem. Jediné úseky, ve kterých se Libuše nechala nahradit, jsou ty pěvecké. Ty odzpívala Petra Ernyeiová. Snímek „Všichni moji blízcí“ je navíc považovaný za jeden z našich nejlepších filmů. Šafránková filmem ukázala, že dokáže zahrát prakticky cokoliv.
Méně známé filmy, ve kterých hrála
Filmů, ve kterých si Libuše Šafránková zahrála, jsou desítky. Ve stejné době, kdy měla premiéru „Babička“, si střihla menší roli ve filmu „Strýčkův sen“. Značně výraznější role se ujala o rok později, kdy v roce 1972 ve filmu „Modrý vrabec“ hrála čerstvou maturantku, která přemýšlí nad tím, co vlastně chce dělat po škole. Svůj stávající pohled na život začne měnit v momentě, kdy se bezhlavě zamiluje.
Většina určitě také neví, že jsme mohli Libuši Šafránkovou vidět v pohádce „Lesní panna“, která se natáčela na motivy báchorky J. K. Tyla. V roli Terezky se střetává s lesní pannou, která jí výměnou za tři vlasy slíbí, že na jejího milého dá pozor. Filmů, ve kterých Libuše hrála, a málokdo o nich ví, by se našlo spoustu. Naopak těmi nejznámějšími jsou (mimo „Popelku“) „Sůl nad zlato“, „Princ a Večernice“ nebo „Báječná léta pod psa“.
Zdroje: zoom.iprima.cz, denik.cz, idnes.cz