Vtipné chyby ve filmu Marečku, podejte mi pero! Zmatky kolem Hujera, přebývající Tomáš Holý a potíže s počty
Legendární komedie Marečku, podejte mi pero! si získala srdce diváků hned po premiéře. Do kina na ni přišly 2 miliony lidí. Příběh studentů večerní školy pobaví, zahřeje u srdce a leckdo si u něj vzpomene na svá vlastní školní léta. Film Oldřicha Lipského je ale také plný chyb. Všimli jste si jich?
Film Marečku, podejte mi pero! natočil Oldřich Lipský podle scénáře Zdeňka Svěráka a Ladislava Smoljaka. A vybral si do něj přední tuzemské herce – Jiří Sovák hraje Jiřího Kroupu staršího, Jiří Schmitzer jeho syna, Josef Abrhám si střihl roli třídního učitele a Iva Janžurová zase ztvárnila trochu koketnickou studentku v nejlepších letech.
Když se k tomu přidá trochu zmatený Josef Kemr, Václav Lohniský jako Hujer a nakonec i Hliník, co se odstěhoval do Humpolce, je z toho rázem nezapomenutelný příběh plný zajímavých situací a vtipných hlášek.
Chyby v počtech si všimne málokdo
Ať se štáb snaží sebevíc, ve většině filmů nakonec zůstane aspoň několik chybiček, jichž si nikdo včas nevšimne. Nejinak je tomu u Marečku, podejte mi pero! V tomto případě ale nejde o chyby nijak zásadní, nýbrž spíš úsměvné.
Ukázalo se například, že tvůrci komedie často chybovali v počtech. Když například Jiří Sovák píše na tabuli příklad diktovaný Josefem Abrhámem, tak namísto 3457 napíše jen 345. Při dalších počtech mu ale vyjde správný výsledek, což by dobré počtáře mělo hodně zarazit.
Podobně zaskočení by mohli být i chemikáři. Na hodině chemie, kterou naruší se svým vzkazem Tomáš Holý, je na tabuli za Františkem Filipovským chemická rovnice ve tvaru 2 Na + 2 H2O = 2 NaOH. Ta je ale špatně – správný zápis by měl znít 2 Na + 2 H2O = 2 NaOH + H2.
Pokud vás matematika i chemie nechávají chladnými, zarazit by vás ale měl samotný Tomáš Holý. Jelikož se příběh filmu točí kolem studentů střední školy, tak tehdy osmiletý Holý mezi ně věkově rozhodně nezapadá. Když dostane bonbon, ani by pro něj na stůl nedosáhl – a tak se mu zázračně přesune na okraj.
Švestičky ze zahrádky
Nejvíce chyb se ve filmu Marečku, podejte mi pero! ovšem odehrálo kolem slavného Hujera. Když se na začátku příběhu rozhodne podarovat učitele „švestičkami ze zahrádky“, položí je na pravou část katedry. Při příchodu učitele jsou ale nalevo.
Podobný zázrak se odehraje, když Hujer posílá ovoce Jiřímu Kroupovi do jeho vyvýšené kukaně – stoupá k němu po žebříku, který ale v další scéně zázračně zmizí.
Aby zmatků kolem Hujera nebylo málo, pěkně zamotá i scénu s opakovaným příchodem do práce po točně. Pokud se bedlivě podíváte na to, kam si pokaždé odkládá „píchací kartu“, tak její pozice se samovolně mění.
A Hujerovi stejně zázračně zmizí ve škole i aktovka z lavice – když ho potměšilí spolužáci Tuček a Šlajs pošlou do kabinetu pro učitele Jandu, nechává si Hujer aktovku na lavici. Po návratu má školní stůl prázdný.
Samotná postava Hujera přitom pěkně zamotala život nejen Lohniskému, ale i Svěrákovi – nebo skutečným nositelům tohoto příjmení.
„Lituju, že jsme nezvolili nějaké existující jméno, které by nosilo jen pár jedinců,“ kál se později Svěrák pro iDnes.cz. „Když jsem třeba sháněl běžky, pán v obchodě mi říkal, ať si zavolám příští týden a dal mi číslo. Ptal jsem se, koho mám chtít, a on: Tak já vám to řeknu, zkazil jste mi život. Jmenuju se Hujer,“ dodal Svěrák.
Kroupa je vůl
Možná si pamatujete, jak po prvním příchodu do večerní školy Jiří Sovák jako Kroupa usedá do lavice u okna a čte na ní vyrytý nápis „Kroupa je vůl“. Když do školy následně přijde Kroupa mladší, je tato lavice náhle v prostřední řadě, nikoliv u okna.
Syn s otcem (jimiž mimochodem byli i ve skutečnosti a vztahy neměli zrovna nejlepší) to nemají snadné. Když Kroupa starší téměř propadá a syn mu nabídne doučování, nejprve se se zlou potáže. Jednou si zoufalý Jiří Schmitzer nad tatínkovým prospěchem takhle zoufá u večeře – zrovna když se ho maminka ptá, kolik chce nandat knedlíků. „Knedlíků 6, táta 5,“ hlásí Kroupa mladší. Na talíři má ale pak následně jen čtyři knedlíky.
A jak to bylo s legendárním Hliníkem? Nikdo ho nikdy neviděl, ale všichni vědí, že „Hliník se odstěhoval do Humpolce“. Ostatně v tomto městě byste našli i jeho pomník a bylo tam otevřeno také Hliníkárium – muzeum s předměty z filmu Marečku, podejte mi pero!
Zdroje: csfd.cz, fdb.cz, idnes.cz, extra.cz, dotyk.cz