Chyby ve filmu Černí baroni: Kefalínova zrcadlovka, kbelíky pro prasata i vagóny na nádraží
Populární humoristická kniha Černí baroni spisovatele Miloslava Švandrlíka původně skončila v samizdatu. Prvních 17 kapitol románu se dočkalo vydání v roce 1969, avšak další vydání bylo už zabaveno. Tehdejší politické nomenklatuře se kniha nehodila, protože popisovala prostředí tzv. pétépáků. Byly to vojenské prapory, v nichž sloužili vojáci politicky nespolehliví. Které chyby se objevily ve filmové verzi Černých baronů?
Filmové zpracování humoristického románu
Pokud se chcete opravdu s chutí zasmát, tak si knihu Černí baroni přečtěte. Je výbornou odpočinkovou četbou na dovolenou u moře. Nebo se podívejte na stejnojmenný československý film z roku 1992, jenž vznikl pod režijní taktovkou Zdenka Sirového. Ten také spolupracoval s Miloslavem Švandrlíkem na scénáři.
Své nezapomenutelné role si ve snímku střihli Ondřej Vetchý (Roman Kefalín), Vladimír Javorský (Dušan Jasánek), Václav Vydra (hrabě Šternberk), Pavel Landovský (major Haluška „Terazky“), Miroslav Donutil (poručík Troník) a další. Herecky je film opravdu nadupaný a totéž lze říct i o komediálních scénách se satirickým podtextem, kterých obsahuje celou řadu. Díky nim vyniká absurdita politického systému 50. let minulého století, o nichž kniha a film vyprávějí.
I mistr tesař se utne
Natáčení filmu je poměrně složitý proces, do kterého nezasvěcenec hned tak nepronikne. Každá filmová profese má zde pevně stanovené místo. Protože se filmy prakticky nikdy nenatáčejí chronologicky tak, jak jdou jednotlivé scény za sebou, může docházet ke vzniku chyb. Pozorný filmový fanda je zaregistruje, většinou ale projdou bez povšimnutí diváků. Jakých omylů se filmaři dopustili při vzniku filmu Černí baroni?
Kefalínovo zraněné oko
Hlavní postavu vojína Kefalína ztvárnil Ondřej Vetchý. Během natáčení se mu stala nehoda s okem. Ve scéně, kdy mu hrabě Šternberk má potřást rukou, se strefí jeho představitel Václav Vydra Ondřeji Vetchému do oka. Herec skončil u lékaře na pohotovosti a nějakou dobu musel nosit na oku obvaz.
Je to vidět i ve filmu – ve scéně nástupu vojáků, jež si prohlíží generál (Václav Postránecký). Kefalínovo zranění oka ale není nijak vysvětleno. Tvůrci určitě počítali s tím, že si toho málokdo všimne.
Zrcadlovka vojína Kefalína
Ve filmu používá vojín Kefalín mechanickou dvouokou zrcadlovku značky Flexaret, kterou vyráběla společnost Meopta. Snímek se odehrává na počátku 50. let minulého století. Herec Ondřej Vetchý, jenž Kefalína hrál, však má k dispozici fotoaparát Flexaret Va, jenž se na trh dostal až na konci 50. let. Dobově se tedy do filmu nehodil.
Lokomotiva bez hvězdy
Film Černí baroni je zasazen do počátku budování socialistické společnosti. S tím také souvisely dobové detaily. Jedna z posledních scén je příjezd historické lokomotivy do Prahy. Všímavý divák jistě zaregistroval, že jí chybí v přední části výrazná červená hvězda odkazující na Sovětský svaz. V té době bývala nezbytnou výbavou.
Chybějící kbelíky
Vojín Kefalín dostal u pétépáků velmi důležitý úkol. Tím bylo krmení prasat. Když Kefalín jede do Nepomuku, kde se potká s generálem, položí jeho představitel Ondřej Vetchý kbelíky se žrádlem pro zvířata vedle brány. Poté už samotný generál přijíždí na zámek, avšak u brány žádné kbelíky nejsou.
Moderní vagóny
Na konci filmu Černí baroni přijíždějí vojáci na hlavní nádraží do Prahy. K natočení této scény je použita historická lokomotiva. Ovšem na vedlejším nástupišti stojí několik moderních vagónů, které bijí do očí pozorného diváka.
Zdroj: CSFD, Wikipedia