Rejpalové mají smůlu: Filmy Miloše Formana mají jen pramálo chyb. Ale stojí za to
Miloš Forman patřil k jedněm z nejoceňovanějších režisérů nejen v Česku, ale i ve světě. Za život natočil řadu výjimečných snímků a zahráli si v nich i přední hollywoodští herci. A přestože měl spoustu zkušeností a kolem sebe tým profesionálů, občas v jeho filmech najdete různé očividné chyby. Všimli jste si některých?
Život Miloše Formana byl pestrý a v mnoha ohledech výjimečný. Už jako chlapec přišel o oba rodiče, kteří zahynuli v koncentračním táboře. Žil tedy chvíli u strýce, chvíli v zařízení pro osiřelé děti, ale už na střední škole našel svou životní cestu – chtěl se věnovat filmu. Na DAMU ho sice nevzali, ale spokojil s s FAMU – a tam se našel.
Jeho prvním samostatným režisérským počinem byl film Konkurs z roku 1963. Následovaly snímky Černý Petr, Lásky jedné plavovlásky a Hoří, má panenko. Po roce 1968, který ho zrovna zastihl na cestách ve Francii, emigroval do USA a tam se následně proslavil a natočil své nejoceňovanější filmy.
Miloš Forman byl na chyby pes
Téměř v každém filmu pozorní diváci dříve či později najdou různé chyby, které celému štábu při přípravě snímku unikly. Při zkoumání Formanových filmů ale mají hnidopichové těžkou práci. Forman byl precizní a filmy si dokonale hlídal.
Například v jeho slavném snímku Přelet nad kukaččím hnízdem se našly pouhé dvě detailní chybičky. Jednou z nich je čepice Jacka Nicholsona jakožto Randala. Ve scéně, kdy škrtí sestru Ratchedovou (Louise Fletcher), mu spadne na zem, ale vzápětí ji má zázračně zase na hlavě.
Druhé chyby se Miloš Forman dopustil u scény, v níž herec Danny DeVito kouří. Můžete sledovat, jak se v průběhu času naprosto nelogicky mění délka jeho cigarety.
Ještě lepší práci Miloš Forman odvedl ve filmovém muzikálu Vlasy. I tam si můžete povšimnout jen dvou chyb, přičemž ta druhá možná ani chybou není. Jedná se o Bergerovo jméno na náhrobku, u něhož postává Claude. To ale nedává smysl.
„Ptala jsem se manžela na tu záhadu ohledně Hair, a řekl, že to nemělo konkrétní logiku, spíš to mělo nechat otevřený konec k úvahám, co se přesně stalo,“ objasnila to na dotaz fanouška režisérova manželka Martina Formanová.
Druhá chyba ve filmu Vlasy je už zjevnější – při scéně odehrávající se v zasněženém parku si můžete všimnout, jak se v průběhu ní různě mění počty lidí na lavičkách.
Amadeus zhřešil moderními doplňky
Pár chybek můžeme najít ve filmu Amadeus z roku 1984. Jeho děj se odehrává v 18. století, čemuž odpovídají i propracované kostýmy. V baletní scéně „Manželství Figara“ si můžete všimnout, že někteří herci na sobě mají zipy – ty ale v té době neexistovaly.
V jiné scéně zase při komické opeře po scéně probíhá kůň a za ním je v pozadí vidět člen štábu ve světlých kalhotách současného střihu.
Očividnější chyby si můžete povšimnout ve scéně s kulečníkem. Mozart leží na kulečníkovém stole a v průběhu času se samovolně mění polohy koulí. Velké logické chyby se pak filmaři dopustili v okamžiku Mozartova pohřbu. Když je jeho tělo zasypáváno vápnem, tak to hodně práší – a to i přesto, že zároveň hustě prší.
U svého dalšího historického filmu Valmont se ale Forman nejspíš poučil. Tam zatím fanoušci nenašli jedinou chybu, což je až obdivuhodné.
V jeho následujícím snímku Lid versus Larry Flynt pak byla nalezena jediná chyba – soukromý tryskáč Larryho Flynta, který se ve snímku objevuje, je pravý a skutečně tomuto muži patřil. Pořídil si ho ale až po smrti své manželky, nikoliv už před ní.
A v posledním Formanově snímku Goyovy přízraky je také pouhá jedna chybka. A to, když je Goya u holiče a má na tváři pěnu – její poloha se ve scéně proměňuje.
Chyby ve Formanových filmech vznikaly jen minimálně, a to i díky precizní práci všech členů štábu. Velmi si Forman například pochvaloval spolupráci s hercem Jimem Carreyem při natáčení Muže na měsíci.
„Bez přehánění můžu říct, že jsem nikdy nepracoval s Jimem Carreyem. Každé ráno z auta vystoupil buď Andy Kaufman, nebo Tony Clifton, nebo Latka, nebo Elvis, nebo cizinec,“ vzpomínal Miloš Forman později.
Zdroje: csfd.cz, medium.seznam.cz, fdb.cz