Chyby ve filmu Šíleně smutná princezna: Problémová vrba, auta a dopravní značky
Hudební komedie Bořivoje Zemana Šíleně smutná princezna patří k nejoblíbenějším českým pohádkám. Dostalo se jí skvělého obsazení, povedených písní a nechybí jí vtip, šmrnc ani typické pohádkové motivy. Přesto štáb všechno nevychytal do dokonalosti a zbylo v ní pár očividných chyb. Všimli jste si jich někdy?
Pohádka s Helenou Vondráčkovou a Václavem Neckářem v hlavních rolích měla premiéru v roce 1968 a do kina na ni přišly 3 miliony diváků. Její děj je úplně klasický a pohádkový, ale je protkaný jemnou pavučinkou humoru, skvělých pěveckých vystoupení a dalších okamžiků, díky nimž pohádku dodnes milují i dospělí.
V televizi ji můžeme vidět několikrát do roka a aktuálně je dostupná i na Voyo.
Chyby kolem prince
Role v pohádce Šíleně smutná princezna byly Václavu Neckářovi i Heleně Vondráčkové psané přímo na tělo. Pro Vondráčkovou šlo přitom o první hereckou zkušenost. Kupodivu více chyb ale filmaři nadělali kolem prince Václava.
Když například zpívá „samým blahem jedním tahem srdce z lásky maluju“, tak rozhodně jedním tahem nemaluje – každé srdce vyvede dvěma tahy.
Další chybu štáb udělal, když princ šplhá po staré vrbě, zlomí se pod ním větev a spadne do královského jezírka. Když vyleze, je úplně promáčený – jenže když ho vzápětí odvádějí, je už o dost sušší.
Pozorný divák si může všimnout i pozoruhodně propojených záběrů. Dobře vidět je to zejména při pádu do jezírka. Vrba, po které Neckář leze, je v parku u Bojnického zámku (v Trenčínském kraji). Jezero, do kterého spadne, se ale nachází v parku u zámku Blatná. Když pak z vody vyleze, už je zase u Bojnického zámku.
Ve druhé části filmu prince omráčí zákeřní rádcové a hned vzápětí se za ním objeví rádce přicházející z vězení – tam se ovšem přes prince nemohl dostat.
Filmařům zamotalo hlavu i samo vězení, kam se ke konci dobrovolně zamknou princ s princeznou. Na kterou stranu se dveře správně zamykají? Princ točí klíčem po směru hodinových ručiček, princezna následně proti směru hodin – a když přijde chůva, můžete jasně vidět, že v klíčové dírce žádný zámek není.

Přebývající značka i auta
Součástí pohádky se stalo i promítání slavných scének s Charliem Chaplinem. V nich se také ale objevilo pár nelogických chyb. Třeba ta, že v nich můžete vidět auta – ale v pohádce přitom mají jen koně a vozy. Ve scénce, kdy Chaplin svého parťáka totálně umaže od barvy, tak má od ní i rukávy a nohavice – vzápětí je má ale neposkvrněné.
Chybka s dopravou se objevila i jinde. Hned na začátku, když jede královský průvod, můžete u silnice na okamžik zahlédnout dopravní značku se symbolem „dvojitá zatáčka“.
Velký problém při natáčení nastal, když náhle zemřel herec Rudolf Deyl ml., který hrál krále Dobromysla. Roli po něm převzal Bohuš Záhorský a všechny již vzniklé scény přetočil. Přesto v pohádce můžete zahlédnout i Deyla – ve scéně, kdy se před zámkem řadí nápadníci rozhodnutí rozesmát smutnou princeznu. Kamera zabírá krále hodně z dálky, ale není to Záhorský.
Trable s králi
Možná si vzpomínáte na scénu, kdy si král v hospodě vychutnává kyselou okurku. Na sklenici, odkud ji vytahuje, můžete zahlédnout i etiketu.
Další potíž král má, když se oknem chce podívat na shromáždění lidí před zámkem. S ohledem na jeho výšku a výšku okna by z něj moc neviděl – leda tak nebe. Přesto na lidi dohlédne.
A králové dělali „potíže“ i při natáčení. Například Jaroslav Marvan jako druhý král později vzpomínal, jak jednou zahlédl Václava Neckáře zkoušet si královskou korunu z pohádky. „Položíš to?! Takhle mladej a zkoušel by sis moji královskou korunu? To si nezvykej!“ houkl prý na něj, načež vyděšený Neckář korunu položil a pelášil pryč.
Skutečný problém pak nastal s písní Kujme pikle – komunističtí cenzoři ji po čase přikázali vystřihnout, protože scenárista Darek Vostřel se jim znelíbil a text tak mohl být považován za provokaci. Bez této legendární písničky pak film přejali i Němci v NDR.
Zdroje: csfd.cz, fdb.cz