Čištění oken vás nebaví? S těmito triky to zvládnete rychle a snadno
Čištění oken je aktivitou, která někoho baví více, jiného méně. Pokud patříte spíše do druhé skupiny, vězte, že daná činnost může být natolik jednoduchá, že vám možná přestane vadit.
Podle odborníků byste se měli vrhnout na čištění oken alespoň dvakrát do roka. To sice není zase tak často, nicméně pokud vás daná aktivita nebaví, i taková četnost nepotěší. Musíme přitom doplnit, že příliš nezáleží na tom, kde vlastně žijete. Vedle silnice může na sklech ulpívat prach a v přírodě např. pyl. Nečistoty ovšem bývají také zevnitř. Pravidelné čištění je tedy podstatné. Nemusíte přitom používat žádné syntetické čisticí prostředky, ale úplně si vystačíte s běžně používanými surovinami.
Upozorňujeme: pokud chcete skutečně nejjednodušší způsob čištění skel, můžete si pochopitelně najmout firmu na úklid a mytí oken. Musíme ovšem doplnit, že takové řešení se vám poněkud prodraží. Raději se tedy do toho pusťte sami.
Ještě než se do toho pustíte
V prvé řadě byste měli být na čištění oken teoreticky dobře připraveni. Co byste tedy měli vědět, aby byla tato aktivita skutečně co nejjednodušší a zároveň co možná nejefektivnější?
- Předně byste měli zkontrolovat situaci za okny. Obvykle nabízí nejlepší podmínky pro mytí zataženo. Samozřejmě by nemělo pršet, na druhou stranu horský slunečný den může způsobit, že se bude čisticí prostředek příliš rychle odpařovat.
- Před zahájením prací si připravte vše potřebné. Veškeré vybavení byste měli mít po ruce.
- Zapomenout není vhodné ještě na jeden (mezi)krok. Vezměte si košťátko a vymeťte pavučiny a další nečistoty. Okna, skla i parapety by totiž měly být co nejčistší.
Jednoduchý trik na čištění oken
Takových triků může být hned několik. Mezi zajímavá řešení nepochybně patří použití běžných novin, které si lze jednoduše opatřit. Odebíráte-li denní tisk, máte vyhráno. Novinový papír je totiž hrubší a navíc bývá velmi savý. Nejenže tedy dokáže odstranit i odolnější nečistoty, ale zároveň okna rychleji vysuší. Navíc musíme doplnit ještě jednu skutečnost. Při výrobě novin se používá alkohol. Právě alkohol, resp. líh je přitom možné použít při mytí oken jako čisticí prostředek.
Ingredience pro domácí čistič oken
Pokud se vám nechce používat noviny, zaměřte svou pozornost na utěrky z mikrovlákna, které jsou opakovaně použitelné. Využít je možné i stěrku. Hodit se vám budou rovněž rukavice, stejně jako lahvička s rozprašovačem, kterou naplníte čističem. Z čeho si jej můžete vyrobit?
- Alkohol – stačí smíchat několik kapek lihu s vlažnou vodou.
- Bílý ocet – univerzální pomocník v domácnosti. Na dva šálky teplé vody můžete použít zhruba čtvrt šálku bílého octa. Poměr ale může být i jiný. Vyzkoušejte, co u vás nejvíce funguje.
- Jablečný ocet – uplatnění může nalézt i tato varianta octa.
- Kyselina citrónová – zcela bez překvapení je obsažena v citrusových plodech. Funguje přitom i při čištění oken.
- Mycí prostředek na nádobí – k dispozici máte i přírodní varianty, které bývají velmi účinné.
Tip na výrobu domácího čističe oken
Na závěr pro vás máme ještě tip na domácí prostředek na čištění oken, který může být velmi účinný. O většině surovin pro jeho výrobu jsme se již zmínili výše. Co budete potřebovat?
- 2 šálky (vlažné) vody
- ½ šálku bílého či jablečného octa
- ¼ šálku 70% lihu
- 2 kapky přírodního mycího prostředku na nádobí
Jednotlivé ingredience smíchejte a nalijte do lahvičky s rozprašovačem. Následně nastříkejte na okna, nechte nějakou dobu působit a setřete (třeba za pomoci novin). Určitě použijte rukavice, abyste zabránili vysoušení pokožky.
Tip na závěr: pokud chcete, aby měl vámi vytvořený čistič pěknou vůni, můžete do něj nakapat rovněž jednu až dvě kapky svého oblíbeného esenciálního oleje.
Zdroje: Southern Living, Good Housekeeping, Kärcher