Čistit zuby před snídaní, nebo po ní? Zubaři vyvrátili dlouholetý mýtus. Budete se divit
Zubaři a odborníci na péči o chrup se konečně shodli na tom, kdy je nejvhodnější čas pro čištění zubů. Pro mnohé z nás je přirozené, že si vyčistíme zuby hned po probuzení a až poté se vrhneme na snídani. Někdo ale s hygienou dutiny ústní čeká až po tom, co si v klidu vypije ranní kávu a posnídá. Zubaři mají jasno.
Čištění zubů je nutné brát jako denní rutinu. K čištění je potřeba si vybudovat vztah. Proto už rodiče malých dětí pečlivě dbají na to, aby si jejich dítě své zoubky čistilo, i když jen na krátký čas a s velmi měkkým kartáčkem. Mnoho lidí má pak takový ukotvený zvyk, díky kterému si zuby čistí až po jídle. Komentují to argumentem, že si přece nebudou hned po ránu čistit zuby dvakrát.
Možná tomu nevěříte, ale zub potřebuje šetrné zacházení
Zub je tzv. hmatový orgán. Znamená to, že potřebuje velmi šetrné zacházení. K čištění zubů bychom si tedy měli vyhradit speciální čas a řídit se radami našeho zubaře. Kromě kartáčku patří k dentální hygieně i zubní nit a samozřejmě mezizubní kartáčky, díky kterým se dostaneme i do těch nejužších škvír.
Jak to je tedy s čištěním před jídlem nebo po jídle? Podle stomatologů bychom si měli správně čistit zuby dvakrát denně, a to alespoň dvě minuty. Mnozí z nás pak s čištěním zubů čekají až po snídani. Patří to k našemu celkovému chystání se do práce: hygiena, převlékání a odchod z domu. Zubaři však doporučují nečistit si zuby bezprostředně po jídle. Zvlášť v případě, kdy jsme si k jídlu dali i sklenici pomerančového džusu nebo jiné kyselé potraviny (ovoce, čaj s citronem a další). Zuby se totiž po kontaktu s těmito kyselostmi stávají citlivější a následným čištěním zubů se může narušit zubní sklovina. Ta sice navenek působí, že je pevná, jsou to ale právě kyselé potraviny, které dělají zub náchylnější k poškození. Rada zubařů je tedy překvapivá: Zuby si čistěte výhradně před snídaní.

Zásady správného čištění
Pokud máte tu možnost, snažte se čistit si zuby po každém jídle. Mezi posledním soustem a čištěním by měl být interval alespoň třicet minut, a to právě kvůli ochraně zubní skloviny. Pokud totiž konzumujete ovoce nebo ovocné šťávy, trvá návrat k běžnému pH až 2 hodiny. Pamatujte také na to, že pokud nemáte možnost vyčistit si po jídle zuby nebo čekat až se vaše pH v ústech vyrovná, vypláchněte si ústa alespoň ústní vodou, případně i čistou vodou. Ústní voda pomáhá udržovat zuby i dásně zdravé a zabraňuje vzniku zubního plaku. Některé druhy ústních vod navíc dokáží posílit zubní sklovinu.
Když to shrneme…
Dentální souboj tedy, jak se zdá, prohrávají ti, kteří si čistí zuby až po snídani. Ovšem rozhodně to není důvod smutnit. Obecně platí, že je opravdu nejlepší dodržovat mezi jídly a čištěním zubů pauzu. Jestliže je na vašem snídaňovém stole strava, která není složena z kyselých potravin (míchaná vejce s krájenou zeleninou a plátkem celozrnného pečiva), můžete si po snídani zuby vyčistit bez obav z toho, že byste si čištěním poškodili zubní sklovinu. Nejlepší, co pro své zuby můžeme udělat, je pravidelné čištění a alespoň jednou za rok navštívit svého zubaře.

Závěrem lze dodat, že k čištění zubů by měl člověk přistupovat jako k dalším běžným věcem. Správně a dobře vyčištěné zuby poznáme tak, že když si je přejedeme jazykem, jsou hladké. Můžete si také zuby zkontrolovat pomocí detektorové tablety. Ta díky svému zabarvení odhalí nedočištěná místa v celé dutině ústní. Tyto speciální tablety zakoupíte v každé lékárně.
Zdroje: idnes.cz, prozeny.cz