Cítíte se pod neustálým tlakem v práci? Naučte se, jak tomu čelit
V dnešní uspěchané době jsme všichni pod neustálým tlakem, a to hlavně v práci. Důvody jsou různé, na vině mohou být termíny, očekávání nadřízených i neustále rostoucí konkurence na trhu práce.
Nejhorší na celé situaci je, že se bohužel nejedná jen o občasné napětí před nějakým důležitým úkolem, tlaku býváme vystaveni každodenně a dlouhodobě. Jestliže stres z práce nemizí, ani když přijdete domů, může negativně ovlivnit celý váš život i život vašich blízkých.
Může povzbudit i ublížit
Přestože práci pod tlakem vnímáme především v negativním slova smyslu, může přinášet i určité výhody. V konfrontaci s termíny a očekáváními může člověka vyburcovat k lepším výkonům. Zároveň také posiluje naši psychickou odolnost vůči stresu a náročným podmínkám, takže nás pak příště už jen tak něco nevyvede z míry. Práce pod tlakem nás také učí efektivněji si organizovat čas a lépe si plánovat úkoly. Může přispět také k rychlejšímu rozhodování, jsme totiž nuceni rychleji reagovat v nejrůznějších situacích, které se dynamicky mění.
Na druhou stranu však práce pod tlakem přináší i řadu nevýhod. Značně stresující prostředí neustojí každý. Dříve či později se tak může projevit na našem zdraví, a to nejen fyzickém, ale i psychickém. Mnohdy vede k chronickému stresu nebo dokonce k vyhoření. Spjatá s ní bývá úzkost, únava i nižší motivace. Neustálý tlak se podepisuje i na nižší kvalitě naší práce, daleko častěji děláme nejrůznější chyby. Pokud je stresu příliš, panikaříme a nejsme schopni racionálně myslet.
Příčiny jsou různé
Tlak v práci vyvolávají nejrůznější spouštěče. Na vině bývají vysoká očekávání, časově náročná práce, lpění na výsledcích, ale i neshody s kolegy nebo dokonce šikana. To vše se může projevovat nízkou energií, únavou, pocitem vyčerpání, frustrací, neschopností efektivně fungovat, bolestmi hlavy, poruchami spánku nebo soustředění. Přidat se mohou i zažívací problémy, od nevolnosti přes žaludeční křeče, bojovat můžeme s nechutí i přejídáním. Důsledkem bývá i emocionální napětí, vyčerpání a oslabený imunitní systém.
Najděte příčinu
Pokud pociťujete tlak, musíte si ze všeho nejdřív ujasnit, co vás pod něj dostává. To je prvním krokem k úspěchu. Identifikujte proto příčiny stresu, sledujte, které situace vás nejvíce stresují a jak na ně reagujete. Svoje myšlenky a pocity si můžete zapsat, stejně jako chování, ke kterému vás tento stres dovedl. Ať už je to zvýšení hlasu nebo sladkost, kterou jste si potom museli dát na uklidnění. To vše vám pomůže lépe si uvědomit vaše pocity a budete vědět, jak se podobným situacím příště vyhnout.

Plánujte
Plánujte dopředu a pokuste se si co nejlépe zorganizovat čas. Zkuste si práci rozdělit do menších úseků a splňte vždy ty dílčí. Je to motivující, budete cítit zadostiučinění i radost z práce, a zároveň na nic nezapomenete. Přiřaďte jednotlivým aktivitám priority, a to od těch důležitých až po ty nedůležité, budete tak vědět, co udělat nejdřív. Stanovte si také počet hodin, které vám jednotlivé úkoly zaberou. Nebojte se využívat nástroje a aplikace, které vám se správou projektů pomohou.
Nastavte si hranice
V dnešní digitální době je jednoduché být dostupný 24 hodin denně. Často se tak stává, že nedodržujeme pracovní dobu a ještě večer vyřizujeme maily a u večeře zvládneme odbavit pár telefonátů. Je proto potřeba nastavit si hranice pracovního a osobního života. Pamatujte, že opravdový odpočinek od práce přichází, když nemáte žádné pracovní myšlenky. Po práci se proto vyhýbejte rozhovorům o ní i úkolům, které s ní souvisí. Pečujte o svoje hranice, jedině tak je totiž budou ctít i ostatní.

Dobíjejte baterky
Snažte se pravidelně dobíjet baterky, myslete na odpočinek nejen fyzický, ale i ten mentální. Zabráníte tak negativním účinkům chronického stresu. Cítíte-li se přepracovaní, zkuste tam, kde to jen trochu jde, slevit. A jakmile konečně nastane čas odpočinku, využijete ho naplno a jednoduše vypněte. Lehněte na gauč a nedělejte nic. Vyzkoušet můžete i relaxační techniky, pustit si relaxační hudbu, poslouchat podcasty nebo audioknihy. Zkrátka dělejte cokoli, co osvěží vaše tělo i mysl. Do práce se pak vrátíte jako znovuzrození.
Zdroj: mojezdravi.cz, bezpecnostprace.info, welcometothejungle.com