Co dělat, když jste omylem poslali peníze na špatný účet? Toto je jediný správný postup
Posílání peněz online je dnes běžnou záležitostí. Rychlé, pohodlné, efektivní. V případě, že se omylem překliknete, nastává panika. Srdce vám buší, dlaně se potí a v hlavě se vám honí katastrofické scénáře. Důležité je ale zachovat klid. Stát se to může komukoli. Překlep v čísle účtu, špatně uložený kontakt, momentální nepozornost – stačí malá chvilka a peníze jsou pryč. Pamatujte vždy, že vše se dá řešit a panika v tomto případě opravdu není namístě.
V první řadě si uvědomte, že nejste sami. Chyby se stávají a mylné převody nejsou žádnou výjimkou. Důležité je reagovat rychle a správně. Čím dříve začnete situaci řešit, tím větší je šance na úspěšné vrácení peněz.
Ihned informujte vaši banku
Nečekejte, až se problém vyřeší sám. Zavolejte na zákaznickou linku vaší banky co nejdříve. Mnoho bank má nonstop linky pro hlášení podobných incidentů. Vysvětlete situaci klidně a srozumitelně. Čím dříve banka ví o problému, tím větší je šance na zablokování transakce nebo zahájení procesu vrácení peněz. Nepodceňujte sílu včasného zásahu.
V dnešní době je snadné uchovat důkazy. Pořiďte screenshoty transakce v internetovém bankovnictví nebo v mobilní aplikaci. Uložte si potvrzovací e-maily a veškerou komunikaci s bankou. Tyto dokumenty vám poslouží jako důkaz.
Mějte po ruce všechny relevantní údaje o transakci. Zapište si číslo účtu, kam jste peníze omylem poslali, přesné datum a čas transakce, variabilní symbol (pokud existuje) a samozřejmě i odeslanou částku. Tyto informace budou důležité pro banku při vyšetřování a urychlí celý proces.

Vaše banka může příjemce kontaktovat
Po nahlášení chybné transakce banka zahájí interní proces, jehož cílem je vrácení peněz na váš účet. Banka prověří platbu a zjistí, zda je možné ji stornovat. Pokud je transakce již dokončená, banka může zahájit proces reklamace.
Banka může kontaktovat majitele účtu, na který byly peníze omylem zaslány. Informuje ho o situaci a požádá o vrácení peněz. Důležité je si uvědomit, že banka nemůže příjemce k vrácení peněz nutit, ale může na něj apelovat a vysvětlit mu situaci. Většina lidí je ochotna spolupracovat a peníze vrátit, zvláště když se jedná o zjevnou chybu.
Je důležité vědět, že příjemce má ze zákona povinnost neoprávněně získané peníze vrátit. Pokud odmítne spolupracovat s bankou, máte právo se obrátit na soud a domáhat se vrácení peněz soudní cestou. V tomto případě je důležité mít veškerou dokumentaci o transakci a komunikaci s bankou. Zákon je na vaší straně a máte právo na ochranu svého majetku.
Chybně zaslané peníze z cizího účtu vždy vraťte
První impuls by mohl být radost, možná i pokušení si peníze nechat. Ale pozor! Utrácení cizích peněz je trestný čin a radost z nečekaného příjmu by se mohla velmi rychle proměnit v nepříjemné právní problémy.
Zásadně nepoužívejte peníze, které vám zjevně nepatří. Ať už se jedná o malou, nebo velkou částku, utrácení peněz z cizího účtu je trestné a může být kvalifikováno jako neoprávněné obohacení. Důsledky takového jednání mohou být vážné, včetně pokuty, trestního stíhání až případně následného záznamu v trestním rejstříku. I když se vám zdá, že se nikdo nedozví, že jste si peníze nechali, opak je pravdou. Bankovní transakce jsou dohledatelné a dříve či později se na vás přijde.

Nejjednodušším a nejbezpečnějším řešením je kontaktovat svou banku a informovat ji o přijetí nečekané platby. Banka má k dispozici veškeré potřebné informace k identifikaci odesílatele a může platbu vrátit. Neodkládejte to. Čím dříve banku informujete, tím rychleji se celá situace vyřeší. Při kontaktu s bankou mějte připravené všechny relevantní údaje, jako je datum přijetí platby, částka a variabilní symbol, pokud je uveden.
Po nahlášení situace banka kontaktuje banku odesílatele a zahájí proces vrácení peněz. To může trvat několik dní, ale je to nejbezpečnější a nejefektivnější způsob, jak se s touto situací vypořádat.
Zdroj: peníze.cz, pravoprovsechny.cz, cnb.cz