Co se skrývá na dně řeky pod Karlovým mostem? Nečekaný objev překvapil historiky
V České republice snad neexistuje člověk, který by neznal věhlasný a světoznámý Karlův most, jednu z nejvýznamnějších pražských dominant. Děti se o něm učí už v dějepise na základní škole, proto jsou mezi lidmi notoricky známé údaje o jeho založení a historii. Tušili jste ale, jaké tajemství tento gotický skvost ukrývá pod sebou?
Při procházce po mostě si dnes už mnoho lidí sotva uvědomí, že Karlův most tu není odpradávna a že jeho výstavba se stala nutností ve chvíli, kdy byl při jarním tání ledů v roce 1342 stržen most mnohem starší, postavený v románském slohu. Šlo o nejstarší celokamenný most napříč českými zeměmi. Jak asi správně tušíte, jde o starobylý Juditin most.
Historikové učinili pod vodou zásadní objev
Archeologové společně s potápěči učinili velmi významný objev, kdy pomocí nejmodernějších přístrojů konečně po mnoha letech odhadů dokázali naprosto přesně určit, kde přesně stával předchůdce dnešního Karlova mostu.
Do průzkumu říčního dna v této oblasti se výzkumníci pustili proto, že byl nejvyšší čas zmapovat významné historické artefakty pohřbené pod nánosy bahna. Jak uvedl ředitel Archeologického ústavu AVČR, Jan Mařík: „Ve vltavském korytu se dlouhodobě usazuje bahno, a tím, jak se dno pravidelně udržuje kvůli stále intenzivnější lodní dopravě, se pozůstatky historických staveb pod nynější hladinou ocitají ve větším ohrožení.“
Podařilo se určit přesnou polohu mostu
Tým odborníků ve spolupráci s potápěči dokázal zmapovat plochu dna pod Karlovým mostem. K tomu jim pomohly technologie pracující na mikrovlnném principu nebo technologicky vyspělý podvodní dron. S pomocí těchto zařízení se konečně podařilo s naprostou přesností zjistit, kde se nacházejí původní pilíře Juditina mostu. Ačkoliv práci ztěžovaly okolnosti v podobě bahnitých nánosů, špatné viditelnosti a mnohdy silného proudu, objev stál za to a historiky posune zase o kousek dál ve skládání zajímavých historických střípků naší země.

Nový objev dal archeologům nové indicie k tomu, aby si udělali konkrétnější představu o tehdejší podobě mostu, který přemosťoval Vltavu v trochu jiných bodech než nynější Karlův most. Překvapením bylo zjištění, že byl most zalomený. Dle vedoucího archeologů Petra Juřiny je velmi zajímavé i rozložení pilířů, které nestály v pravidelné vzdálenosti, ale jejich umístění se přizpůsobovalo tehdejšímu říčnímu proudu.
Juditiným mostem však historie nekončí a odborníci se tak můžou dohadovat, jestli nalezené části kůlů byly součástí ještě staršího dřevěného mostu, který v dávném 10. století spojoval vltavské břehy.
Juditin most strhla povodeň, jeho pozůstatky však můžeme vidět i dnes
I když se nám dnes může zdát, že doba, v níž se lidé procházeli po středověkém Juditině mostě, je dnes naprosto ztracená, není to díky bohu tak úplně pravda. I dnes totiž můžeme objevit pozůstatky mostu, který nevydržel nápor ledových ker a zřítil se do rozbouřených vod Vltavy.
Zajímavou připomínkou mostu je reliéf muže s vousy, tedy Bradáče, zasazený do nábřežní zdi pod Karlovým mostem. Dle historických záznamů jej Pražané využívali jako ukazatel povodňového nebezpečí. Když se hladina zvedla až do výšky Bradáče, bylo zle. Dnes není k vidění na původním místě, protože byl v polovině 19. století přemístěn na zeď u Křižovníků.
Poměrně zachovalé pozůstatky mostu jsou k vidění i v Muzeu Karlova mostu. Pomocí sond je umožněno návštěvníkům zahlédnout skutečnou původní zeď z Juditina mostu, která má díky použití speciálního pískovce jasně červené zabarvení.
Asi nejnápadnější připomínkou ztraceného mostu je bezesporu Juditina věž, nižší z dvou mosteckých věží, která chránila vstup na starobylý most. Byla postavena dříve a později se stala součástí celé mostní konstrukce.
Můžeme si myslet, že v době 21. století už není nic, co by historikové neodhalili, ale opak je pravdou a lokalizace mostních pilířů Juditina mostu je toho důkazem. Proto hleďme kolem sebe a užívejme si procházky historií našich předků. A věřme, že nám moderní technologie dokážou pomoci objasnit ještě mnoho záhad minulosti.
zdroje: seznamzpravy.cz, lidovky.cz, milujuprahu.cz, nasregion.cz