Co se stane, když necháte telefon nabíjet přes noc? Tohle odhalení vás šokuje
Používáte mobilní telefon až do chvíle, než baterie ukazuje jedno procento a poté neslavně zhyne v tu nejméně vhodnou chvíli? Obvykle poté svůj mobil necháte nabíjet přes noc. Máme pro vás ale smutnou zprávu – ve skutečnosti to celý život děláte špatně!
I tak základní věc jako nabíjení telefonu můžeme dělat špatně. Pokud je to i váš případ, zpozorněte. Nesprávným užíváním nabíječky si můžete nejen způsobit nepříjemnosti v případě nenadálého vybití mobilu uprostřed telefonátu, ale také zbytečně zkrátit životnost jeho baterie.
První skupina lidí používá svůj smartphone až do naprostého vybití a poté jej dobíjí do plného stavu. To obvykle provádí přes noc. Druhá skupina naopak telefon dobíjí v průběhu dne několikrát, přestože ještě zdaleka neukazuje červenou čárku v ukazateli stavu nabití.

Nabíjet telefon do plné baterie se nevyplácí
Možná vás překvapí, že správně je ten druhý způsob. Dnešní telefony totiž obsahují lithium-iontové baterie, kterým první postup nedělá příliš dobře. Lépe jim svědčí několik nabíjení v kratších cyklech, než jedno dlouhé.
Ostatně také jejich výrobci doporučují, abyste baterii mobilu udržovali neustále nabitou zhruba na 30–70 procent. „Pokud baterie zůstane plně nabitá po delší dobu, může to ovlivnit její stav,“ uvádí například výrobce telefonů Apple.
Jak tedy na to? Baterii udržujte pokud možno zpola nabitou, ideálně ale ne na sto procent nebo naopak do nuly. Stoprocentní nabití totiž může způsobit přehřátí baterie, čímž se dlouhodobě snižuje její výkon. Vybití “na doraz” jí také nesvědčí. Pokud nabíjíte, nečiňte tak přes noc. V takovém případě totiž bude k síti mobil připojený příliš dlouho a opět může dojít k poškození baterie.
Při dlouhém nabíjení se telefon přehřívá
Víte, jak dále můžete snížit riziko opotřebení baterie? Způsobů existuje celá hromada. Při nabíjení telefon vyjměte z pouzdra nebo krytu. Pokud to neuděláte, zejména u nekvalitních obalů hrozí přehřátí.
Stejně tak svůj mobil nevystavujte extrémním teplotám, a to jak vysokým, tak nízkým. Nechat jej ležet v poledne na lehátku na pláži, nebo naopak položit na stůl, zatímco při pauze na sjezdovce pijete horký čaj, zatímco kolem vás je mráz, není skutečně nejlepší nápad.
Při nabíjení telefon používejte co nejméně, zároveň ho tím totiž vybíjíte a vlastně postupujete proti procesu nabíjení. Používejte jen nabíječky, které jsou pro váš telefon určené. Neoriginální kabely mu často nemusí dělat dobře. Také pokud nabíječka jeví známky poškození, raději ji vyhoďte a nepoužívejte. Pokud budete mít smůlu, může totiž dojít ke zkratu.
Snad největším rizikem je nechat nabíjet telefon přes noc pod polštářem nebo přikrývkou. Nedostatečná ventilace způsobuje, že se zařízení více zahřívá, což zvyšuje riziko přehřátí, které může vést k poškození telefonu nebo dokonce k požáru. V takovém případě pak může polštář snadno vzplanout. Odborníci proto varují, že telefon by měl mít vždy kolem sebe dostatek prostoru, aby mohl teplo bezpečně odvádět.

V telefonu můžete baterii správně nastavit
Mnoho ovlivníte také přímo v nastavení svého smartphonu. Některé telefony nabízí speciální režim, který slouží k šetření baterie. Ručně si také můžete zkontrolovat jas displeje. Je pravděpodobné, že v mnoha situacích nebudete potřebovat plnou kapacitu.
Zkontrolujte si také, jaké aplikace běží na pozadí, když telefon právě nepoužíváte. Kromě toho, že mohou způsobit rychlejší vybíjení, mohou také někdy zbytečně využívat vaše data, a tak bude váš účet u operátora vyšší.
Nepoužívejte také rychlé nabíjení, pokud to není nezbytné. Rychlé nabíjení totiž pracuje nejlépe při vyšších teplotách. A ty baterii škodí. Pokud budete používat jen rychlé nabíjení, životnost baterie půjde strmě dolů.
Zdroje: Svetandroida.cz, TN.cz, Asenior.cz