Koncesionářským poplatkům za ČT zvoní umíráček: Češi se bouří a odmítají platit. Legálně se platbám můžete vyhnout již dnes
Spousta Čechů využívá televizi výhradně ke sledování obsahu ze streamovacích platforem a na pozemní vysílání vůbec nekouká. Přesto musí platit koncesionářské poplatky. A nově budeme platit ještě víc.
Přestože několik zemí v Evropské unii zrušilo placení koncesionářských poplatků, v České republice dojde od příštího roku k jejich zvýšení. Koncesionářský poplatek se skládá ze dvou částí – za sledování České televize platí občané 135 korun a za poslech Českého rozhlasu 45 korun. Od roku 2025 si občané připlatí dohromady o 25 korun navíc. Poplatek za Českou televizi se zvýší o 15 korun, za Český rozhlas o 10 korun.
Naštvaní Češi
Placení koncesionářských poplatků se pochopitelně mnohým nelíbí už dlouhá léta. Celá řada lidí vysílání České televize nesleduje a už vůbec neposlouchá Český rozhlas. Nevidí proto jediný důvod, proč by měli za vysílání platit.
„Ať si to platí ten, kdo se na to chce dívat. Stačí to jednoduše naprogramovat jako streamovací službu či placené kanály, ale to by už nemohli v ČT chrochtat,“ míní na webu novinky.cz u článku o zvýšení koncesionářských poplatků jeden z komentujících.
„Přijde mi divné, že platím kabelovce za TV a internet a ještě mám bokem zaplatit za ČT a rozhlas, který nikdy neposlouchám,“ přidal se další. „Já si myslím, že je to nezákonné obohacování ČT. Platit za něco, co jsem si neobjednala a nechci. Sprosté vydírání,“ zaznělo ještě.
Slovensko poplatky zrušilo, Polsko se chystá
Češi zároveň nechápou, jak je možné koncesionářské poplatky zvyšovat, když u sousedů na Slovensku byly zrušeny a veřejnoprávních médií se to nijak nedotklo. Od 1. července 2023 jsou veřejnoprávní média na Slovensku placena přímo ze státního rozpočtu.
A ke zrušení koncesionářských poplatků by mělo dojít i v Polsku. Tamní vláda chystá velkou změnu, která se bude týkat způsobu financování Polské televize a Polského rozhlasu. Nově by měla být veřejnoprávní média financována buď ze státního rozpočtu, stejně jako například na Slovensku, anebo by se poplatek každý měsíc automaticky občanům strhával z daně z příjmu. Mělo by jít zhruba o 50 až 60 korun.
Platit budou lidé i bez televize a rádia
Naopak v Česku budou od nového roku platit koncesionářské poplatky i lidé, kteří v domácnosti žádnou televizi ani rádio nemají. Bude stačit, když je jejich domácnost připojená k internetu. I ten je pochopitelně prostředkem k přijímání televizního a rozhlasového vysílání.
Dosud musel poplatky za televizi a rádio platit každý, kdo disponoval přijímačem. Ten zákon definuje jako „zařízení technicky způsobilé k individuálně volitelné reprodukci televizního či rozhlasového vysílání, je-li šířeno prostřednictvím zemských rádiových vysílacích zařízení využívajících rádiové kmitočty vyhrazené pro šíření a přenos televizního či rozhlasového vysílání, družic nebo kabelových systémů“.
Odhlášení od placení poplatku
V tuto chvíli je ale možné se placení koncesionářského poplatku vyhnout. Na oficiálních stránkách České televize lze totiž dohledat formulář, jehož vyplněním občan čestně prohlásí, že žádným přijímačem v domácnosti nedisponuje.
Má to ale pochopitelně háček. Pokud totiž člověk jakýmkoliv přijímačem disponuje, jde v takovém případě o lživé prohlášení, za které hrozí postihy. Kromě pokuty, která se pohybuje ve výši od 5 000 do 10 000 korun, budou Česká televize a Český rozhlas po neplatiči požadovat také doplacení poplatků za celou dobu neplacení.
Lživě prohlašovat, že člověk žádným přijímačem nedisponuje, se tedy rozhodně nevyplácí. Je zkrátka třeba se smířit s tím, že koncesionářské poplatky musí platit každý člověk, který má doma televizi či rádio, a to bez ohledu na to, zda služeb České televize a Českého rozhlasu využívá.
Zdroje: Novinky.cz, eprehledne.cz, irozhlas.cz