Čůrání na kostýmy, schované jídlo a Lipský se bál o život. Šest medvědů s Cibulkou za kamerou vtipné nebylo
Komedie Šest medvědů s Cibulkou z roku 1972 patří mezi oblíbené a kultovní české filmy. Pojďme se společně podívat na některé pozoruhodné zajímavosti spojené s tímto snímkem, o kterých jste možná dosud nevěděli.

- Hlavní představitel Cibulky, Lubomír Lipský st., měl během natáčení k dispozici hned sedm dublérů, mezi nimiž byli jak cirkusoví pracovníci, tak i zkušení barrandovští kaskadéři. Ti všichni se podíleli na náročných a nebezpečných scénách, které by pro herce samotného byly příliš riskantní.
- Pro potřeby natáčení byl v pražských Horních Počernicích, konkrétně v ulici Cirkusová, postaven kompletní cirkus Bonifác. Cibulkovo filmové bydliště se pak nachází na reálné adrese Lužická 38 na pražských Vinohradech.
- Zajímavostí je, že představitele Rudolfa, Zdeňka Srstku, při postsynchronech nadaboval jiný herec – Svatopluk Skládal. Tento fakt mnoho diváků ani nepostřehne, jelikož Skládalův hlas dokonale splynul se Srstkovým hereckým projevem.
- Zvířecí herci, kteří se ve filmu objevili, dostali vlastní jména. Medvědi účinkující ve filmu se jmenovali Regina, Máša, Džony, Ilona, Valoš a Máňa. Čuníci dostali jména Tonda, Vašek, Pepík a Šmudla a šimpanz byl pojmenován Zoly.
- V některých scénách můžeme zahlédnout orchestrion, který se později objevil i v dalších známých českých seriálech, jako jsou Hříšní lidé města pražského či 30 případů majora Zemana.
- O náročnou drezúru medvědů se postaral Ferdinand Berousek se svými syny, specialisty na práci s těmito zvířaty. V roce 1981 dokonce získali nejvyšší ocenění za „Super show s medvědy“ v japonském Tokiu.
- Natáčení s medvědy se neobešlo bez komplikací. Při jedné scéně došlo ke zranění, když jeden z medvědů poranil svého ošetřovatele na hlavě. Lubomír Lipský pak dokončoval natáčení s obavami o vlastní zdraví a bezpečnost.
- Původní scénář k filmu napsal František Kožík, ale režisérovi Oldřichu Lipskému se příliš nezamlouval. Proto ho nechal přepracovat zkušeným scenáristou Milošem Macourkem. Z původní Kožíkovy verze nakonec nezůstalo téměř nic.
- Pozoruhodná je i scéna, ve které herci klouzají do ředitelny cirkusu. Ta byla natočena pomocí speciálně vybudované chodby s mírným sklonem, přičemž kamera stála kolmo k šikmé podlaze. Tento trik vytváří dokonalou iluzi klouzání po rovné ploše.
- Medvědí kůže, které byly použity při natáčení filmu, jsou dnes vystaveny jako zajímavý exponát na zámku v Českém Krumlově, kde si je mohou návštěvníci prohlédnout.
- Film „Šest medvědů s Cibulkou“ získal řadu prestižních ocenění. Například na filmovém festivalu pro děti a mládež ve Zlíně (tehdy Gottwaldově) obdržel Stříbrnou píšťalku a Cenu dětského diváka. Na Mezinárodním filmovém festivalu v Moskvě v roce 1973 si připsal bronzovou medaili a další ceny získal také ve Španělsku a Panamě.
- Natáčení s cvičenými zvířaty provázely různé kuriózní a úsměvné situace. Šimpanzi museli nosit pleny, aby nepočůrali kostýmy. Medvědům se schovávalo jídlo, aby podávali přirozenější výkony, a mohli točit jen omezenou dobu. Opice ztvárňující jednu postavu se lišily vzhledem, a proto musely být maskované. Líčidla jim ale natolik chutnala, že je neustále olizovaly.

Jak je vidět, natáčení této dnes již kultovní komedie provázela řada nečekaných, zábavných a někdy i napínavých momentů. I proto Šest medvědů s Cibulkou právem patří ke klenotům české kinematografie a dodnes dokáže pobavit diváky mnoho generací.
Šest medvědů s Cibulkou můžete zhlédnout v neděli 7. dubna od 16:20 na Nově a 10. dubna od 15:30 na Nova Cinema.
Zdroj: csfd.cz
[ngg src=“galleries“ ids=“3091″ display=“basic_imagebrowser“]