Vzácná černobílá fotka z minulosti: Tenkrát ještě stála Dagmar Havlová po boku prezidenta
Diváci ji znali hlavně z komedií, kde hrála naivky se šarmem a vtipem. Nikdo nečekal, že si jednoho dne vezme prezidenta republiky. Stalo se to po smrti Olgy Havlové a veřejnost to přijala rozpačitě. Kritické hlasy se ozývaly ze všech stran, bulvár si na ní smlsnul. Jenže Dagmar ukázala, že na roli první dámy má. Svou inteligencí, vystupováním a elegancí postupně utišila kritiky a vydobyla si respekt, který si zasloužila.
Dagmar Veškrnová se narodila v Brně do rodiny, kde divadlo hrálo důležitou roli. Již od dětství nasávala atmosféru divadelního světa. Maturitu na brněnské konzervatoři složila v roce 1971 a pak zamířila rovnou na JAMU. Magistra si na krk pověsila o čtyři roky později. To už ale měla za sebou první divadelní zkušenosti, zahrála si třeba v Divadle na provázku.

Život ji zavál do Prahy, kam se přestěhovala se svým prvním manželem Radvítem Novákem. Ještě před vinohradskou scénou prošla Dagmar Divadlem Jiřího Wolkera. Mezitím stihla i několik hostování v Semaforu, kde si ji pamatují dodnes. Nakonec v roce 1979 zakotvila ve Vinohradském divadle. Soukromý život však neměla tak stabilní jako ten profesní. Z manželství s Novákem má sice dceru Ninu, ale vztah se postupně rozpadl a skončil rozvodovými papíry.
Mladá a temperamentní herečka
Jako první si Dagmar získala pozornost režiséra Juraje Herze, a to ještě během studií. Ten jí dal šanci v komedii „Holky z porcelánu“. Následovala hlavní role v krimikomedii „Holka na zabití“ a herečka se tak rychle dostala do povědomí filmařů i diváků. Do svých komedií ji obsadil také Petr Schulhoff. Dagmar, jak sama říká, má na kontě přes 50 filmů a asi 200 televizních inscenací. „Zpočátku mě obsazovali do rolí naivních, roztržitých dívek, postupně jsem se ale propracovala k temperamentním, moderním ženám.“
V 90. letech se poznala svého budoucího manžela
Po smrti Olgy Havlové si ji tehdejší prezident vzal v roce 1997 za ženu. Z herečky se tak přes noc stala první dáma České republiky. Svatba se konala pouhý rok po Olzině smrti. Jelikož herectví považovala za neslučitelné s pozicí první dámy, svou kariéru přerušila. Začala působit jako manželka prezidenta na „plný úvazek“. Doprovázela ho při pracovních povinnostech, věnovala se charitě a společně založili nadaci Vize 97.

Jedním ze smutnějších okamžiků v roli první dámy byla účast na pietním aktu u Českého rozhlasu k 30. výročí boje o rozhlas před obsazením vojsky invazní armády 21. srpna 1968. A právě zde byla pořízena černobílá fotografie, na které Dagmar Havlová nese květiny.
Nelehká role druhé ženy prezidenta
Přechod z herečky na první dámu nebyl vůbec jednoduchý. Do nové role ale vstoupila odhodlaně. Bz předchozích zkušeností s podobným společenským postavením však často chybovala. K potěše Havlových politických oponentů a bulvárních médií v počátcích svého působení občas „přehrávala“. Skutečnosti moc nepřidalo, že se za Havla provdala krátce po úmrtí jeho první ženy Olgy, kterou veřejnost milovala. Lidé k Dagmar zaujali rezervovaný postoj. Komerční televize navíc při Havlově druhé prezidentské kandidatuře a jiných oficiálních příležitostech s oblibou ukazovaly záběry jeho nové ženy ze starších filmů s erotickým podtextem.
Návrat k divadelním prknům
Dagmar původně myslela, že se k herectví vrátí hned po skončení Havlova druhého mandátu. Její divadelní a filmová pauza se nakonec protáhla na dlouhé roky. I když už nebyla první dámou, trvalo ještě pěkných pár let, než znovu stanula před kamerou. Mezitím se věnovala charitě a reprezentaci odkazu svého manžela.
Po letech v roli první dámy se Dagmar vrátila k divadlu v inscenaci „Chvíle pravdy“ od Israela Horovitze. V prosinci 2011 ovdověla, když její manžel Václav Havel prohrál svůj boj s nemocí. Bylo to 18. prosince a útočištěm se jí v těžkých chvílích stalo právě divadlo.
Zdroje: csfd.cz, idnes.cz, prozeny.cz