Dala si cibuli do ponožky přes noc a ráno nevěřila, co se stalo s jejím tělem. Zkuste to taky
Když se lidé dostanou do úzkých a trápí je různé zdravotní problémy, rádi zkoušejí i podivné postupy, které slibují úlevu. Jedním z nich je i vkládání cibule na noc do ponožek.
Naše babičky si uměly velmi dobře poradit v jakékoliv situaci a na všechno měly lék. A není divu. Kdysi rozhodně nebylo k dispozici tolik medicín a prášků a lékárny se nacházely jen ve velkých městech. Když se tedy o někoho pokoušela nemoc, musely si babičky poradit po svém. A dnes už dobře víme, že jejich postupy rozhodně k něčemu byly.
Cibule do ponožek
Jedna z jejich rad spočívala v přikládání koleček cibule na chodidla. Kolečka se následně připevnila ponožkou, aby zůstala na místě po celou noc. A ráno byl každý zdravý jako řípa. K čemu ale přesně tento krok sloužil?
Nejčastěji se používal při chřipkách a nachlazení. Cibule není jen nezbytnou ingrediencí do nejrůznějších pokrmů, ale také zdravím nabitou superpotravinou. A to hlavně díky obsahu látky zvané alicin. Právě ta dráždí oči při krájení cibule a také stojí za její štiplavou chutí. Zároveň je ale velmi silným přírodním antibiotikem. Dále je cibule bohatá na vitamín C, vitamíny skupiny B, selen a draslík.
Cibule je známá tím, že její konzumace usnadňuje vykašlávání, umí uvolňovat ucpaný nos a posiluje imunitu, když je to nejvíce potřeba. A proto se věřilo, že cibule pomáhá nejen zevně, ale i zvenčí.
Naši předci ji proto přikládali na chodidla, neboť si stáli za tím, že se skrz ně léčivé síly cibule dostanou lépe do těla a zatočí tak s nejrůznějšími viry a bakteriemi. A podle všeho měli pravdu. Spousta lidí, kteří tento postup vyzkoušeli, se na druhý den při chřipce či nachlazení skutečně cítila o poznání lépe.
Populární i v čínské medicíně
Podobný krok je velmi populární i v tradiční čínské medicíně. Zastánci této alternativní medicíny totiž tvrdí, že se na chodidlech nacházejí takzvané meridiány – energetické kanály, kterými proudí životní energie, jež zásobuje různé orgány. Přiložením plátků cibule na chodidla by se tak léčivá síla z této zeleniny měla dostat právě tam, kde je nejvíce potřeba.
Jak na to?
Cibulová „léčba” je nesmírně jednoduchá. Stačí vzít středně velkou cibuli, ideálně klasickou žlutou, oloupat ji a nakrájet na asi půl centimetru silná kolečka. Ta si večer před spaním přiložte na chodidla a přes ně si natáhněte silné ponožky. Pak už si jen lehněte a nechte cibuli působit. Ráno po probuzení cibuli vyhoďte a užívejte si pocit úlevy.
Nejen při nachlazení
Cibule toho ale umí mnohem více. Léčba chřipky a nachlazení je jen jednou z mnoha jejích schopností. Zmíněný alicin, který je v cibuli bohatě obsažen, totiž umí zatočit i s plísněmi. Pokud vás tedy trápí plísně na nohou, není nic jednoduššího než si dát na noc do ponožek cibuli. Proces se pak vyplatí opakovat, a to alespoň několikrát do týdne.
A cibule si hravě poradí i s bradavicemi. A to opět díky alicinu. Je ale třeba zmínit, že boj proti bradavicím bývá během na dlouhou trať, a tak může léčba s pomocí cibule trvat několik týdnů i měsíců. V případě bradavic je pak rovněž doporučováno cibuli před aplikací naložit alespoň na 6 hodin do octa, který má zvýšit její účinky.
Kromě toho můžete cibuli na chodidla přikládat i jen tak preventivně. Umí totiž odstraňovat toxiny z těla a podporovat obranyschopnost organismu. To je žádoucí hlavně během podzimního období, kdy všude vzduchem létají bacily.
Malá pomocnice s velkými schopnostmi
Cibuli zkrátka lze využít na různé zdravotní problémy. Navíc je velmi levná, a tak si léčbu s ní může dovolit naprosto každý. Během podzimu a přes zimu se z ní také připravují sirupy, které pomáhají při kašli, rýmě, bolestech v krku a bolestech hlavy. Pokud ovšem úplně neholdujete chuti cibule, je ideální ji aplikovat zevně, a to nejen na chodidla, ale také například na hrudník.
Zdroje: prozeny.cz, i60.cz, idnes.cz