Dáváte tyto potraviny do mikrovlnky? Riskujete vážné zdravotní problémy
Mikrovlnná trouba je nepostradatelným pomocníkem v mnoha domácnostech. Pravdou ale je, že se nehodí k ohřívání některých potravin, které do ní i tak běžně dáváme. Nevědomky si tak zahráváme se svým zdravím.
Bez mikrovlnné trouby si řada lidí neumí svůj život ani představit. Umí totiž téměř až neuvěřitelně šetřit čas. A to nejen při ohřevu jídla, ale také při jeho rozmrazování anebo samotném vaření. Pojí se s ní ale také různá rizika. Ne všechny potraviny do ní totiž patří – a málokdo to ví.
Houby raději na pánvi
Uvařili jste si k večeři lahodnou smaženici, ale nestačili jste ji celou sníst? Nevadí. Zbytky si můžete ohřát další den třeba k obědu. Ale pozor. Rozhodně ne v mikrovlnné troubě.
Při ohřívání v mikrovlnné troubě totiž dochází ke změně složení bílkovin v houbách, které pak mohou po pozření způsobovat řadu zdravotních problémů. Objevit se může například nadýmání anebo bolesti břicha, v krajních případech i průjmy a zvracení. Navíc houby v mikrovlnné troubě mění texturu a nejsou tedy ani nijak chutné.
Houby a pokrmy z nich tedy raději ohřívejte na pánvi nebo v hrnci.
Chilli papričky
I milovníci pálivého jídla by měli pokrmy s obsahem chilli papriček raději ohřívat na sporáku. Možná to zní až neuvěřitelně, ale chilli ohřívané v mikrovlnce vám může pěkně ublížit. Během ohřevu uvolňuje do vzduchu kapsaicin, látku zodpovědnou za pálivou chuť papriček. Když pak mikrovlnnou troubu otevřete, mohou vás začít silně pálit jak oči, tak dýchací cesty.
Někteří lidé, kteří takto ohřívali jídlo s obsahem chilli, uvedli, že se při otevření mikrovlnné trouby cítili, jako by jim někdo do obličeje nastříkal pepřový sprej.
Před několika lety musela být dokonce jedna bytovka ve státě New York evakuována poté, co jeden z jejích obyvatel ohřál chilli papričky v mikrovlnce. Výpary se pak dostaly ventilací i do ostatních bytů a lidé v domě začali silně kašlat.
Špenát snězte hněd
Špenátu se vyplatí vařit pouze takové množství, které dokážete sníst. Případně zbytky snězte studené. Špenát je totiž bohatý na dusičnany, které jsou sice tělu prospěšné, ale během ohřevu v mikrovlnné troubě se přeměňují na dusitany. A ty patří mezi karcinogenní látky. K tomu procesu dochází i při ohřívání špenátu na sporáku, i když ne v takovém měřítku. I tak se tedy vyplatí špenát zkrátka neohřívat.
Ze stejného důvodu byste neměli znovu ohřívat ani červenou řepu, celer nebo kapustu.
Uzeniny
Možná se zdá jako skvělý nápad ušetřit si čas a ohřát si párky či klobásu v mikrovlnné troubě, raději to ale nedělejte. To, že mohou párky při ohřevu v mikrovlnce prasknout, je asi ten nejmenší problém.
Hlavním zádrhelem je, že jsou uzeniny často plné nejrůznějších konzervantů a nezdravých éček, které jsou samy o sobě velmi škodlivé. Jakmile ale projdou ohřevem mikrovlnami, jejich škodlivost se ještě zvýší. Uzeniny tedy raději ohřívejte postaru – tedy na sporáku v horké vodě.
Mikrovlnná trouba je zkrátka velmi šikovným spotřebičem, který může ušetřit spoustu času a také nádobí. Neměla by být ale využívána při ohřevu všech potravin. Nejenže hrozí různé zdravotní problémy po jejich požití, ale některé z nich, například vajíčka, mohou způsobit i zničení spotřebiče a také ošklivé popáleniny.
Pozor dávejte také na nádoby, ve kterých pokrmy ohříváte. Vždy se přesvědčte o tom, zda je například plastová dóza vhodná do mikrovlnné trouby.
Zdroje: toprecepty.cz, thehealthy.com, idnes.cz