Děláte při vaření rýže tuto chybu? Jednoduchý trik ji zaručeně napraví
Zrnka rýže patří k základním stavebním pilířům celé řady jídelníčků. První zmínky o pěstování této plodiny pocházejí z Číny a oplývají stářím více než 12 500 let. Za tu dobu si našla cestu na všechny kontinenty světa. V některých východních zemích se dokonce stala součástí tradiční kultury – například v Japonsku se pytlík rýže ve tvaru miminka začal darovat rodičům k příležitosti narození dítěte.
Je patrné, že za sebou rýže zanechala velmi pestrou historii. Proto lze považovat za naprostou samozřejmost, že byl způsob jejího vaření vyšlechtěn za tu dobu takřka do dokonalosti. Přesto dělá spousta lidí při připravování této bílé přílohy chyby. Jak ji připravit tím způsobem, aby disponovala nadýchanou a lehkou konzistencí?
Po jakém druhu rýže sáhnout
Existuje nespočet druhů rýže. Každý z nich má své osobité vlastnosti, takže se hodí pro různé specifické účely. Záleží i na subjektivních preferencích každého jedince. Pro následující postup je nicméně doporučována bílá loupaná dlouhozrnná rýže, kterou lze objevit prakticky v každé kuchyni.
Propírání a máčení je základem úspěchu
Naprosto stěžejním bodem přípravy rýže je propírání. Nasypte ji do velkého síta, ve kterém ji budete následně proplachovat studenou vodou. Na tomto procesu si dejte pečlivě záležet a nepřestávejte jej opakovat, dokud nebude protékající voda čirá. Jakmile se tak stane, rýži kompletně ponořte do vody a nechte přibližně 20 minut máčet. Tím ji zbavíte škrobů, které jednotlivá zrnka často lepí k sobě.
Záleží i na správné volbě hrnce
Pokud jste rýži úspěšně zbavili lepivých škrobů, přesypejte ji do hrnce. Dlouhé zástupy jedinců mohou mít pocit, že je úplně jedno, v jaké nádobě se rýže vaří, ale opak je pravdou. I na výběru hrnce velmi záleží. Snažte se vyvarovat použití vysokých neširokých hrnců. Naopak sáhněte raději po nižších nádobách, které disponují širokým průměrem. Jaký je důvod? V případě, že se rozhodnete vařit rýži například v úzkém a vysokém rendlíku, zrnka ve spodní části budou zatěžkaná. Kvůli tomu se na sebe budou s vysokou pravděpodobností lepit.
Jak na samotné vaření
Rýži v hrnci zalijte asi 1,5 až 2 krát větším množstvím vody, než je její objem. Nápomocné vám v tom mohou být třeba hrnky. V překladu to znamená, že na jeden hrnek rýže použijete 1,5 hrnku vody, na dva hrnky rýže 3 hrnky vody a tak dále. Když budete mít rýži ponořenou ve vodě, přiveďte ji na středním žáru k varu. Hrnec přiklopte pokličkou. Jakmile voda začne vřít, stáhněte plamen na minimum. Vařte přibližně 12 až 15 minut. Vyvarujte se případnému sundávání pokličky. Vždy raději lehce snižte plamen, než abyste hrnec zbavili poklice. Až budete mít dovařeno, bílý pokrm ponechejte asi 10 až 15 minut slehnout.
Máte hotovo! Dobrou chuť.
Tyto zajímavosti o rýži by vám neměli uniknout
- Rýže je jednou z nejstarších potravin, které se ve pradávné medicíně používaly k léčbě zažívacích potíží.
- V českém jídelníčku se objevila nejspíše v 16. století.
- 100 gramů nevařené rýže má přibližně 350 kalorií. Po uvaření tato hodnota významně klesá, za což může absorbování vody.
- V některých asijských zemích činí spotřeba rýže přes 100 kilogramů na osobu za rok. Pro srovnání v České republice zkonzumuje průměrný člověk asi 6,5 kilogramů tohoto pokrmu za rok – dle údajů z roku 2017.
- V obchodech lze najít celou řadu produktů z rýže. Můžete narazit například na rýžové nudle, rýžovou mouku, rýžový škrob nebo dokonce třeba ocet či nápoj z této bílé pochutiny.
Zdroje: magazindoma.cz zdravopedie.cz sportdenik.cz ireceptar.cz