Sledování televize urychluje demenci. Takto váš mozek chřadne každou hodinu u obrazovky
Jste ve středním věku a denně sjíždíte televizní seriály? Pak si pravděpodobně koledujete o demenci, jak ukázaly nejnovější studie. Zjistilo se totiž, že časté sledování televize má přímý vliv na úbytek šedé kůry mozkové. Počítá se doslova každá hodina. Možná byste proto měli přehodnotit, jak trávíte volný čas, a dělat raději něco rozumnějšího.
Znáte ten pocit, kdy na obrazovce s tupým výrazem sledujete nějaký nepříliš oduševnělý nekonečný seriál a máte dojem, že každou minutu vám umírá jedna mozková buňka za druhou? Nejspíš vás překvapí, že to nemusí být pouze pocit. Jedna z nejnovějších studií totiž prokázala šokující fakt.
Při zkoumání mozku osob středního věku se totiž ukázalo, že pokud dotyčný patří mezi umírněné až náruživé televizní diváky, má velmi často horší kognitivní funkce a méně šedé mozkové hmoty než lidé, kteří se na televizi nedívají vůbec nebo pouze příležitostně.
Televize jako zabiják mozkových buněk
Nejde nejspíš o televizi jako takovou, ale o to, že se při jejím sledování pouze pasivně povalujeme na gauči a bez jakékoliv námahy přijímáme obsah, který nám tvůrci zrovna servírují.
„Z pohledu mozkového zdraví není každá sedavá činnost stejná; s nepodnětnými aktivitami, jako je sledování televize, se pojí větší riziko zhoršování kognitivních funkcí, zatímco kognitivně stimulující sedavé činnosti – čtení, počítačové či deskové hry – se pojí s udržením kognice a menší pravděpodobnosti demence,“ popsal Ryan Dougherty z Univerzity Johnse Hopkinse.
Jeho studie se zúčastnilo šest set lidí, které Hopkins a jeho tým sledoval dlouhodobě od 90. let. Všichni každých pět let mimo jiné vyplňovali dotazníky, kde odpovídali také na otázku, jak často sledují televizi. Zajímavé bylo, že jen málokdo z nich v průběhu let změnil své zvyklosti. Po dvaceti letech poté testovaní dobrovolníci podstoupili magnetickou rezonanci mozku.
Hodina denně u televize, demence o rok dříve
Výsledek byl znepokojivý. Za každou hodinu, kterou průměrně člověk každý den bez hnutí civěl na televizi, ztratil po zmíněných dvaceti letech půl procenta objemu šedé kůry mozkové. Pokud se tedy každý den budeme hodinu dívat na televizi, může to urychlit nástup stařecké demence o celý jeden rok.
Je tu ale také řada dalších zdravotních rizik, která s sebou sledování televize často přináší. O některých z nich promluvil neurolog Bal Athwal.
„Když se podíváme na dopad dlouhého sledování televize na naše zdraví, je tu jedna ze studií, která odhalila závislost mezi návykovým sledováním a depresemi či špatnou náladou obecně,“ zmínil například dotyčný lékař.
Další zdravotní dopady jsou též alarmující
„Dlouhé sledování televize rovněž může mít negativní vliv na spánek, jehož zhoršená kvalita i délka mají následně opět vliv na duševní zdraví – včetně úzkostí či deprese,“ dodal.
Dále je podle jeho názoru třeba zohlednit také to, co konkrétně lidé sledují. Některé programy mohou totiž mít dopad na naše duševní zdraví vzhledem k povaze daného obsahu. Vliv na vnímání vlastního těla dospívající mládeží je například známým faktem, který by si nejspíš v dnešní době nikdo netroufl zpochybnit.
Zapomenout ale nesmíme také na negativní dopad na oči, které mohou být sledováním obrazovky příliš namáhané, nebo třeba na fakt, že dlouhodobé hrbení se před televizí zase neprospívá našemu držení těla a celkové fyzické kondici.
Zdroje: Blesk.cz, Novinky.cz, Eurekalert.org