Diváci zase propásli příležitost vidět vynikající film. Kvůli průměrné detektivce
Těžko říct, zda spočívá mimořádná obliba tuzemských detektivních seriálů v tom, že leckdy působí jako parodie na tento žánr a diváci se u nich baví, nebo je k obrazovce přitahují idylická místa naší země (například Modrava či Vysočina), přestože je tvůrci prezentují jako dějiště zločinu (byť tam léta nikdo nikoho nezavraždil). Nejspíše ale milují napínavou podívanou a neodolatelně je přitahují populární herci.
Pak je ovšem záhadou, proč v neděli večer neupřednostnili před další epizodou kriminálky televize Nova „Odznak Vysočina“ premiéru vynikajícího filmu „Poslední závod“ v České televizi. Ten totiž nabízel jak nádherné přírodní scenérie Krkonoš, tak natolik strhující děj a herecké výkony, že se diváci neubránili silným emocím. V tomto případě navíc nešlo o vykalkulovanou „krimistory“ za účelem co nejvyšší sledovanosti, ale o působivou rekonstrukci skutečné události, která se u nás stala před 110 lety.
Vymazaný hrdina
A nejen to. Režisér Tomáš Hodan, který se proslavil odvážným satirickým seriálem „Kancelář Blaník“, pomohl napravit jeden z mnoha pokusů komunistické propagandy manipulovat s našimi dějinami podle potřeby. Neštítila se k tomu využit tragický příběh vynikajícího českého lyžaře Bohumila Hanče, který zahynul při těžkém mezinárodním horském závodě v Krkonoších a snažila se „vymazat“ jednoho z hlavních aktérů, německého olympionika Emmericha Ratha. Právě on (společně s Hančovým přítelem Václavem Vrbatou) riskoval svůj život kvůli záchraně vynikajícího sportovce. Jeho hrdinství je o to obdivuhodnější, že Bohumil Hanč byl v tomto závodě jeho soupeřem.
Nacionální pohádka
Tomáš Hodan sám přiznává, že původně s něčím takovým vůbec nepočítal a že na příběh Emmericha Ratha narazil až při studiu historických dokumentů: „Po válce se nehodil příběh hrdinného Němce, který zachraňoval Čecha a začal se vyprávět jako taková nacionální pohádka o tom, jak hrdinný Čech raději padl, než aby nechal vyhrát Němce. A příběh jiného Němce, který se snažil tohoto Čecha zachránit a málem u toho zemřel, se do toho národního narativu nehodil, tak my jsme ho tam vrátili,“ vyprávěl na besedě v Českém centru v Londýně, kde byl „Poslední závod“ uveden. Mimochodem, s velkým úspěchem se promítal také v Německu a na festivalu v Žitavě získal dokonce diváckou cenu.
Je ovšem docela možné, že poměrně malý zájem o premiéru „Posledního závodu“ v České televizi byl ovlivněn tím, že diváci, kteří se o něj zajímali, už ho viděli v kinech nebo na nějaké privátní streamovací platformě a nečekali, až jim ho veřejnoprávní stanice, jež se na tomto filmu navíc produkčně podílela, nabídne s obvyklým zpožděním
Zdroje: Autorka, Česká televize