Zimní pohádka se nekoná. Očekávejte nadprůměrné teploty a dešťové srážky
Již roky si mnoho lidí přeje opět zažít zimu jako z Ladových obrazů. Obzvlášť toužíme po bílých Vánocích, které budou opravdu jako z pohádky. Meteorologové mají k dispozici stále konkrétnější předpověď, a tak nyní konečně můžeme odpovědět na otázku, která všem tolik vrtá hlavou – kdy se letos dočkáme sněhu?
Jak prozradilo Evropské centrum pro střednědobé předpovědi, v prosinci a lednu nás čeká opravdu nebývalé množství srážek. Rozhodně se bude jednat o jejich větší míru, než s jakou jsme se setkali v uplynulých letech.
To zní nadějně, a tak již možná toužebně prohlížíte kalendář, kdy budete mít první příležitost vyrazit na hory a užít si konečně pořádnou lyžovačku. Musíme vás ale bohužel zklamat, zasněžených sjezdovek se totiž pravděpodobně ještě nějakou dobu nedočkáme.
V tuto chvíli nelze s absolutní jistotou říci, zda zmíněné srážky budou znamenat déšť nebo sníh. Bohužel to ale podle dosavadních poznatků vypadá, že se bude jednat spíše o tu první možnost.
Předpověď lyžaře nepotěší
Co se týká listopadu, až na Skandinávii se v Evropě pravděpodobně příliš intenzivního sněžení skutečně nedočkáme. A to až na dvě výjimky – Alpy a severní Balkán. České sjezdovky tak zůstanou spíše blátivé a zatravněné, než připravené pro lyžaře.
Období od konce prosince do ledna bude pravděpodobně teplejší, než říkají průměrné údaje. V Česku to bude až o půl stupně, ve Skandinávii ale dokonce o stupně dva. Santa Claus tak letos pravděpodobně k rozvozu dárků místo sobího spřežení použije traktor s valníkem.
Leden poté milovníky zimních sportů také nepotěší, protože zatím to vypadá, že sněžit bude jen minimálně. To se bude dotýkat naprosté většiny kontinentu, až na jihovýchod. Kvůli vyšší intenzitě tlaku na severozápadě by se právě tato oblast sněhu dočkat přece jen mohla.
Původní předpověď slibovala mrazy
Ještě v červnu to přitom vypadalo, že by nás mohla naopak čekat pořádně mrazivá zima. „Pro vývoj počasí v Evropě je důležitý severní polární vír, který může ovlivnit vývoj počasí na severní polokouli, zejména během zimy v Severní Americe a Evropě,“ vysvětlili meteorologové.
Protože byl polární vír slabý, pravděpodobně všichni lyžaři doufali, že jim to zaručí sníh. „Slabý polární vír hůře zadržuje studený vzduch, který se tak může dostat z polárních oblastí nad starý kontinent i do mírných zeměpisných šířek a přináší k nám silné mrazy a často i sníh,“ vysvětlila tento paradox známá meteoroložka Dagmar Honsová.
Do hry se ovšem dostal ještě jižní vír, který způsobil, že sněhu a mrazu se k nám pravděpodobně příliš mnoho nedostane. Z hlediska přírody se jedná o anomálii, a tak je velmi pravděpodobné, že bude mít ještě další důsledky, které zatím nedokážeme úplně odhadnout.
Okolnosti se mohou náhle změnit
„Průměrné datum prvního sněžení na horách bývá mezi 10. a 20. říjnem. Ve středních polohách můžeme sníh očekávat někdy okolo poloviny listopadu a v nížinách se dočkáme někdy koncem listopadu,“ uvedl meteorolog Filip Smola, který ovšem všechny milovníky zimy v dalších větách zklamal.
„Zima bude teplotně nadprůměrná, tudíž budou padat spíše dešťové srážky. Kvůli tomu sněhu v nižších polohách moc nebude,“ vyřkl verdikt, který je pro všechny lyžaře jistě zdrcující.
Stále ale ještě podle jeho názoru existuje naděje, že se situace změní. „Může se stát, že k nám pronikne arktický vzduch a ochladí se,“ sdělil na závěr dobrou zprávu Filip Smola.
Zdroje: CNN Prima NEWS, Dotyk.cz, Denik.cz