Dnes večer budete zírat: Po 20 letech běží na Nově velkofilm s oceněním za nejstylovější kostýmy
Sobotní večer se nám nezadržitelně blíží a s ním i vidina kvalitně stráveného volného času. Pokud jste zmoženi všudypřítomným horkem, možná není od věci upustit páru u úspěšného akčního snímku. Ten se k nám vrací po více než dvaceti letech od jeho natočení. Tento kultovní historický epos svého času definoval žánr akčních filmů na mnoho let dopředu.
Sobotní večer si přímo říká o to strávit ho příjemným odpočinkem na gauči u televize. Ještě aby ne – po dlouhém a horkém dni většina z nás nemá dostatek energie na cokoliv jiného. Naštěstí si pro nás televizní stanice Nova Cinema připravila kultovní historický epos z roku 2004. Svého času se jednalo o skutečný trhák, který i přes své stáří v mnohém obstojí i oproti modernějším snímkům. Pokud tedy nevíte, co se svým večerem, možná už nyní máte jasno.
Kultovní snímek se vrací po dvaceti letech
Po více než dvaceti letech od svého natočení se na naše obrazovky vrací kultovní snímek. Natočen byl v roce 2004 režisérem Wolfgangem Petersonem. Ten při své práci vycházel z řeckého autora Homéra a z jeho tisíce let starého eposu o trojské válce. Do modernější a pro současného diváka stravitelnější formy jej přetavil americký scénárista David Benioff.
Film se kromě akčních scén a epických panoramat vyznačuje hlavně svým hvězdným obsazením. Objevují se v něm tváře, které byly toho času definicí hollywoodské prestiže. Těšit se tak opět můžeme na takové hvězdy, jako Brad Pitt, Orlando Bloom, Brian Cox, Sean Bean a celou řadu dalších, známých jmen.
Se stopáží 157 minut se jedná o zážitek na celý večer. Pokud však patříte mezi fajnšmekry, můžeme si vyhledat prodlouženou verzi, která se pyšní neuvěřitelnou délkou 201 minut.
Moderní pojetí historického eposu
Snímek je moderním pojetím historického eposu Iliada od antického řeckého autora Homéra. Příběh popisuje legendární trojskou válku, během které se utkala sjednocená řecká království pod vedením mykénského panovníka Agamemnona se zemí Trojanů, která dle některých historiků údajně ležela kdesi na území dnešního Turecka.
Snímek svého času vešel ve známost nejen díky kvalitní práci s kamerou a epickou hudbou, ale hlavně svými nezapomenutelnými akčními scénami. Brad Pitt v roli neporazitelného válečníka Achillea předvádí bezvadnou bojovou choreografii, která v divákovi téměř vzbuzuje pocit, že hollywoodský herec je skutečným válečníkem.
Brad Pitt v roli Achillea a Eric Bana v roli Hektora si své bojové scény hráli sami. Uzavřeli dokonce sázku, že za každý skutečný úder jeden druhému zaplatí. Menší úder za 50 dolarů a bolestivější pak za 100. Eric Bana nakonec Bradu Pittovi nic platit nemusel, ale sám od něj dostal 750 dolarů.

Snímek obsahuje historické nesrovnalosti
Něco, co asi žádného diváka nepřekvapí, je skutečnost, že snímek obsahuje řadu historických nesrovnalostí. Některé z nich jsou přímo autorskou volbou, jako například rozdílná chronologie konfliktu, který měl dle Iliady trvat deset let, ačkoliv nic ve snímku tomu nenasvědčuje.
Další historickou nesrovnalostí, která však filmařskou chybou vyloženě není, je popularizace trojského koně. V posledních letech totiž někteří učenci došli k závěru, že se o koně vůbec nejednalo. Slovo „hippos“ totiž ve staré řečtině sice znamená kůň, ale ve fénickém jazyce se jednalo o výraz pro konkrétní typ válečné lodi. Je tedy dost možné, že Homér ve svém eposu mluvil o darování lodi obráncům města, avšak význam se ztratil v překladu.
Mnozí z nás si navíc pamatují úsměvnou chybu v jednom ze záběrů. Během souboje Achillea a Hektora jim nad hlavami prolétá letadlo. Jedná se o filmovou chybu, kterou mnozí přehlédli. Pokud se tedy chystáte si snímek Trója ve 20:00 dne 21.6.2025 na Nova Cinema pustit, můžete mít oči na stopkách. Ať už kvůli chybám nebo prestižnímu ocenění Academy Awards za nejlepší kostýmy.
zdroje: tvprogram.idnes.cz, csfd.cz, cs.wikipedia.org