Docent je špatná krimi ukazující policejní šovinismus. Diváci se však u ní výborně baví a vrní blahem
Už nemá smysl se pozastavovat nad tím, že veřejnoprávní stanice vysílá neúnosné množství kriminálních seriálů, ať z vlastní či cizí produkce. Důvod je zřejmý, jejich sledovanost je mnohdy rekordní, a tak vznikají bohužel další a další na úkor smysluplnějších pořadů. Děsivé přitom je, že mnoho diváků si pochvaluje, že se u kriminálek, znázorňujících drastické zločiny, „výborně baví“ a dokonce „vrní blahem“. Avšak právě tato otupělost a tolerance vůči násilí je alarmující.
Česká televize navíc divákům děkuje, že také kriminální seriály vznikají díky jejich koncesionářským poplatkům (viz upozornění v pravém rohu obrazovky: „Tento pořad přinášíte i vy. Bez vašich poplatků by nevznikl“). Je to o to cyničtější, že její konkurenti z privátních televizí je musí natáčet za „své“. Nad tímto nefér soubojem se v poslední době leckdo zamýšlí a stále častěji se tak hovoří o potřebě reformy veřejnoprávní stanice, tím spíše, že získala pověst nekritizovatelné instituce. Kvůli skandálům z poslední doby (odhalujícím například podezření ze sexuálního zneužívání a šikany některých zaměstnanců) je proto zapotřebí, aby prošla důkladnou kontrolou.
Docent
V souvislosti s nevhodným chováním v samotné ČT stojí za pozornost, co tvůrci pracující pro Českou televizi předvádí v nové kriminální minisérii „Docent“. Policisty, kteří by měli reprezentovat vysoké morální hodnoty, představují (a zdaleka ne poprvé) jako arogantní hulváty, chovající se otřesně nejen ke svým podřízeným, ale také kolegům a potencionálně podezřelým pachatelům. Policejní šéf Šera (Ondřej Vetchý) se o obětech a svědcích vyjadřuje s despektem, jako primitiv ignoruje pravidla elementární slušnosti (neklepe, nezdraví) a dává najevo nadřazenost k nové posile týmu, vzdělanému specialistovi, docentovi Stehlíkovi. Zesměšňuje ho a poučuje, že se „vražda od stolu vyřešit nedá“ a při prvním setkání mu oznámí, že ho bude považovat za „nutné zlo“. Zároveň mu přikazuje, že se „nesmí do ničeho plést“.
Úzkoprofilové zboží
Podobně se předvádí další členové týmu a ke kultivovanému docentovi přistupují jako k naprosté nule, která jim „jen překáží“ a protože oni „vědí co a jak“, odmítají jeho odbornou pomoc. Nejapně vtipkují, že obětavost je u policie „dost úzkoprofilový zboží“. Stejně vystupuje i věčně hystericky uřvaná ambiciózní kapitánka Fousová (Tereza Ramba), která si na zdvořilém docentovi vybíjí svoje frustrace. Když zatýká muže podezřelého z vraždy, řádí spíše jako členka mafie než příslušnice policie a podobně si počínají její kolegové vyslýchající vystrašeného bezdomovce. Naprosto rezignují na jeho lidskou důstojnost, automaticky mu tykají a křičí na něj: „Co jsi dělal v tom lese, chrápals tam někde? Takže koukals, jak ženská chči… a náhodou šels kolem? Takže si to dobře zapamatuj, protože následujících šestnáct měsíců nic podobnýho neuvidíš!“
Policejní šovinismus ve špatné krimi
Zatímco mnoho diváků České televize je z úvodní epizody „Docenta“ nadšená a pochvalují si, že se „skvěle bavili a vrněli blahem“, jejich názor nesdílí každý. Velmi fundovanou recenzi zveřejnila například na webu Aktuálně.cz Táňa Zabloudilová, která konstatuje, že „Docent“ je „špatná krimi“, v níž nechybí „největší klišé televizních detektivek, humpoláckým způsobem najevo dávané chlapáctví a policejní šovinismus“.
Zdroje: Česká televize, Aktuálně.cz