Kdo zná tento socialistický film, patří do zlaté generace. Jste jedním z nich?
Třetí díl slavné trilogie patří neodmyslitelně k pokladům české kinematografie, ačkoliv jej režisér Jaroslav Papoušek musel sestavit doslova ze zbytků po zásahu cenzorů. Geniální herecké obsazení v čele s Josefem Šebánkem a dodává filmu jiskru i padesát let po premiéře.
Film plný typického českého humoru vznikl v roce 1972 a uzavřel příběh nejslavnější filmové rodiny, která nastavila zrcadlo celému národu.
Když se řekne typická česká rodina
Ať mluvíme o svérázné babičce Marie Motlové, podpantofláku Ludvovi, jeho rázné ženě Heduš v podání Heleny Růžičkové nebo dvojčatech ztvárněných bratry Formanovými, všichni dokonale zachytili typickou českou rodinu s jejími slabinami. Po úspěchu prvních dvou dílů „Ecce homo Homolka“ a „Hogo fogo Homolka“ uzavřel v roce 1972 trilogii film „Homolka a tobolka“. Tentokrát naše hrdiny sledujeme při zimní rekreaci ROH v krkonošské zotavovně Radost, kde měli užívat sněhu a odpočinku.

Děda s babi, Ludva, Heduš a dvojčata si přijíždějí užít zimní radovánky s předsevzetím, že na sebe budou hodní, a kdo se tomu zpronevěří, bude za trest klečet. Jak už to ale u Homolkových bývá, hned po příjezdu se začnou kupit problémy a nedorozumění.
Lyžařské (ne)radovánky v podání rodiny Homolkových
Do zotavovny spolu s nimi přijíždí i kulturní referent Bradáček v podání vynikajícího Jiřího Hrzána, který neustále opakuje své dvě oblíbené fráze: „To je horor,“ a „To je výborný.“ Setkávají se také s manželským párem Burdových, kteří Homolkovým neustále komplikují pobyt.
Řetězec nešťastných událostí začíná, když si dva manželské páry chtějí vyměnit pokoje s Homolkovými, což tito rezolutně odmítají. Pak přichází menší požár v pokoji a následné zaplavení místnosti, kde bydlí staří Homolkovi. Když manželské páry nabídnou rodině finanční kompenzaci za výměnu pokojů, chamtivost nakonec zvítězí nad principy a Homolkovi na nabídku kývnou.
Jenže pak se mezi sebou pohádají o to, jak peníze spravedlivě rozdělit, a v rozčilení zjistí, že tobolku s penězi ztratili. Film vrcholí v závějích na cvičné louce, kde se celá rodina zoufale snaží najít ztracené peníze.
Geniální Josef Šebánek
„Povídal, že se jednou dvakrát nechal přemluvit, ale že už to bohatě stačilo, že není žádný herec a nechce nám to zkazit… Měl obavy z té herecké společnosti,“ vyprávěl režisér Jaroslav Papoušek o přemlouvání Josefa Šebánka k natáčení.
Šebánek, který se k herectví dostal až v pozdním věku díky Miloši Formanovi, se nakonec nechal přesvědčit, když mu Papoušek řekl, že bez něj film točit nebude a desítky lidí kvůli tomu přijdou o práci. A dobře, že se nechal, jeho postava dědy Homolky je skvělá.
Film ustál i zásah cenzorů
Podoba, v jaké film známe, není původní verzí. Podle vzpomínek tehdejších účastníků komunističtí cenzoři film ve střižně zcela rozcupovali a režisér Papoušek ho musel slepit ze zbytků, které zůstaly. I přes všechny komplikace přilákala Homolkovic rodina do kin kolem půl milionu zvědavých diváků. V kontextu celé trilogie se ale jednalo o díl s nejnižší návštěvností.

Zajímavosti, které jste možná nevěděli
Věděli jste, že Iva Janžurová byla v době natáčení těhotná? Nebo že postavu ambiciózního mladého lyžaře Pepíka ztvárnil skutečný sportovec Petr Kakeš? Z natáčení se dochovalo i několik pikantních historek. Mezi nejveselejší patří příhoda s Helenou Růžičkovou a Jiřím Hrzánem, která skončila divokou oslavou. Během pobytu štábu ve Špindlerově Mlýně se totiž Růžičková vsadila s kameramanem Miroslavem Ondříčkem, že ji drobný Hrzán dokáže v náručí přenést přes celý taneční parket.
Zpráva o sázce se rychle rozšířila mezi členy štábu, kteří se do ní hromadně zapojili. Nikdo nevěřil, že by štíhlý herec mohl uzvednout korpulentní Růžičkovou, natož s ní překonat takovou vzdálenost. Dvojice však měla tento kousek předem tajně nacvičený. Hrzán nejenže Růžičkovou přenesl tam, ale zvládl i cestu zpět. Výsledkem byla nejen prohraná sázka, ale i bujaré oslavy, při kterých teklo šampaňské proudem.
Zdroje: csfd.cz, vlasta.cz, kinobox.cz, cool.iprima.cz