Ekonomové bijí na poplach: Z Německa hrozí katastrofické scénáře, Česko čekají tvrdé dopady
Ekonomika Německé spolkové republiky se v současné době potýká se značnými problémy. A vzhledem k úzké obchodní provázanosti Německa a České republiky můžeme očekávat, že to bude mít přímé dopady i na nás. Ekonomika Německa v prvním pololetí loňského roku podlehla recesi a mírný nárůst byl zaznamenán až koncem loňského roku. Průmyslový sektor, který je pro zemi zásadní, se dostal do hlubokého útlumu. Do budoucna tedy můžeme očekávat nejistý vývoj celé situace, která se přelije přes hranice i k nám.
Ekonomické problémy, se kterými se Německo potýká, by mohly značit platební neschopnost řady německých podniků, což by mohlo vést ke zvýšenému riziku firemních bankrotů během roku 2025. Tyto potíže pak s nejvyšší pravděpodobností zásadně otřesou firemním sektorem. Souhrnný zisk od konce roku 2022 klesal v každém čtvrtletí a vzhledem k současným strukturálním změnám a pokračujícímu hospodářskému útlumu je tedy vysoce pravděpodobné, že v příštím roce dojde ke značnému počtu firemních insolvencí.
Německá ekonomika v recesi
Německá ekonomika se bohužel v současné době nachází ve značné recesi. To je dáno například i tím, že se Německo potýká s nízkou exportní poptávkou. Dalším výrazným faktorem je ale i růst cen energií a růst mezd, který snižuje marže firem. Německá centrální banka Bundesbank ve své zprávě o finanční stabilitě uvedla, že se průmyslový sektor nachází v hlubokém útlumu.
Vzhledem k tomu, že od roku 2022 souhrnný zisk soukromého sektoru v zemi každým čtvrtletím klesá, lze očekávat, že soukromý sektor bude výrazně otřesen. Finance domácností by naštěstí neměly podlehnout výraznějším problémům, jelikož trh práce v zemi je stabilní a mzdy se těší dlouhodobému růstu.
Mírný nárůst ve třetím kvartálu
Hrubý domácí produkt Německa se ve třetím kvartálu oproti předchozímu zvýšil o 0,1 %, jak oznámil Spolkový statistický úřad. Růst není tak rychlý, jak bylo původně očekáváno, jelikož předběžná zpráva ukazovala růst o 0,2 %. I přes tento pomalejší vývoj se nicméně potvrdilo, že ekonomika Německa nečekaně vzrostla.
Ve druhém čtvrtletí přitom byl zaznamenán pokles hrubého domácího produktu země o 0,3 %. Po poklesu během tohoto období podle statistiků taktéž vzrostly spotřebitelské výdaje domácností, což značí jejich finanční stabilitu. Výdaje vzrostly například za nápoje či stravu.
Stejně tak se ve třetím kvartálu zvýšila spotřeba vlády a sice o 0,4 %. Investice oproti tomu mírně klesly, přičemž dle statistiků byl zaznamenán pokles investic do strojů, přístrojů a vozidel a to o 0,2 %. Pokles o 0,3 % byl zaznamenán také u investic do výstavby. Spolkový statistický úřad nicméně oznámil, že tento pokles se zpomaluje.
Největší obchodní partner pro Česko
Vzhledem k tomu, že Německo představuje pro Českou republiku největšího obchodního partnera, lze očekávat, že vývoj u sousedů bude mít své přímé dopady i u nás. Výrazný dopad lze očekávat například v rámci automobilového sektoru a další sektory, které jsou s ním úzce svázané.
Během loňského roku německá ekonomika zaznamenala pokles o 0,3 % a její výkon byl nejslabší ze všech zemí eurozóny. Situace byla taktéž velmi nestabilní, neboť odhad ze září minulého roku očekával pokles o 0,2 %. Ještě na jaře téhož roku však vláda očekávala nárůst o celé 1 %. Německé instituty však na příští dva roky předpokládají mírné zlepšení situace. Během letošního roku je nárůst ekonomiky odhadován na 0,8 % a v následujícím roce o 1,3 %.
Na co se musíme připravit?
I přes to, že německé instituce očekávají v příštích dvou letech ekonomický nárůst, pro Česko to znamená období nejistoty. Během následujících měsíců tedy bude třeba ze strany tuzemských institucí bedlivě sledovat německý vývoj a hbitě na něj reagovat ve snaze minimalizovat dopady na českou ekonomiku. Jednou z variant řešení pro Česko bude diverzifikace a hledání nových trhů, což by vedlo ke zbavení se závislosti na německé ekonomice.
I přes veškerá rizika však ekonomové upozorňují, že česká ekonomika se těší poměrně stabilní pozici a lze očekávat její nárůst, byť lze očekávat jeho zpomalení. Růst českého hrubého domácího produktu je na rok 2025 odhadován na 1 %, což by mohlo vést alespoň k zajištění stability v rámci tuzemského pracovního trhu a průmyslové produkci.
zdroje: e15.cz techsvet.cz sportdenik.cz