Epidemie na obzoru: Takto se chrání ti, kteří vědí nejvíc – lékaři
Podzimní a zimní měsíce bývají každoročně spojeny s významným nárůstem počtu osob s nějakým respiračním onemocněním. Mezi ta pochopitelně patří i chřipka, jejíž epidemie je podle odborníků na obzoru.
Chřipka patří mezi akutní infekce dýchacích cest, přičemž se nejedná o onemocnění, které je vhodné bagatelizovat. Světová zdravotnická organizace (WHO) ostatně uvádí 3 až 5 milionů nakažených ročně, přičemž celosvětově dochází k 300 až 500 tisícům úmrtí. V České republice této chorobě každoročně podlehne 2 000 osob. Před chřipkou se je tedy třeba chránit, aby nezpůsobila žádnou větší újmu na zdraví.
Chřipková epidemie za dveřmi
Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) je možné v nejbližších týdnech očekávat větší množství případů chřipkového onemocněná. Dle všeho je Česká republika na prahu chřipkové epidemie. Ačkoli celkový počet nemocných akutními respiračními onemocnění (ARI) v prvním týdnu roku 2025 činil 831 osob na 100 000 obyvatel, data jsou ovlivněna vánočními a novoročními svátky, kdy lidé byli doma. Přesnější informace tak lze ovšem očekávat v nejbližších dnech.
„Zaznamenáváme výrazný vzestup záchytu virů chřipky ve vyšetřených vzorcích. Kromě chřipky aktuálně cirkulují především mykoplazmata a řada dalších nechřipkových virů včetně RS virů a SARS-CoV-2, nicméně chřipka se aktuálně stává dominantním původcem respiračních onemocnění. V následujících týdnech lze v ČR i v Evropě očekávat ještě další nárůst výskytu chřipky,“ vysvětluje vedoucí Oddělení epidemiologie infekčních nemocí Státního zdravotního ústavu, MUDr. Jan Kynčl, Ph.D přímo na webu SZÚ.
Chřipka skutečně není nachlazení
Mnozí lidé při rýmě a mírně zvýšené teplotě říkají, že už zase někde chytili chřipku. Jenže ve skutečnosti se většinou jedná o „obyčejné“ nachlazení. Chřipka je ve skutečnosti závažnou a vysoce nakažlivou chorobou, kterou celosvětově onemocnění zhruba 10 až 15 % dospělých a 30 % dětí. Mezi komplikace s touto nemocí spojené patří zápal plic, zánět srdečního svalu, osrdečníku, pohrudnice nebo ledvin či celkové oběhové selhání. Samozřejmostí je i vysoká horečka. Těžký průběh přitom může ohrožovat na životě.
Jak se bránit chřipce?
Největší riziko představuje chřipka pro kojence a malé děti, seniory a chronicky nemocné. Na pozoru by se ale měly mít rovněž těhotné ženy. Při obraně proti danému onemocnění hraje nejdůležitější roli prevence. Doporučit lze obligátně zdravější životní styl. Pokud se budete kvalitně stravovat, pravidelně se hýbat, dostatečně spát a vyhýbat se stresu, bude to mít kladný vliv na imunitu neboli obranyschopnost organismu. Důležité jsou rovněž hygienické návyky jako pravidelné mytí rukou.
V období chřipkových epidemií je rovněž doporučováno omezit návštěvy míst, kde dochází k vyšší koncentraci osob. Pokud už musíte na takové místo vyrazit (např. do nákupního centra), měli byste zvážit použití roušky či respirátoru. Doplňme, že pokud se chřipka objeví, rozhodně byste ji neměli přecházet. Nebudete-li dané onemocnění léčit, může dojít k výše popsaným komplikacím, které mohou mít u některých osob opravdu velmi závažné důsledky.
Lékaři doporučují očkování
Sami lékaři uvádějí, že nejefektivnější ochranou proti chřipce je očkování, kterým se někteří sami chrání. Vzhledem k tomu, že účinek vakcíny se začne projevovat zhruba po 10 až 14 dnech, vhodná doba k očkování nastává vzhledem k výše popsané situaci právě nyní. Tento krok ovšem nemusí podstupovat každý, doporučován je především osobám starším 65 let a jedincům s chronickým onemocněním, pro které může být chřipka skutečně velkým zdravotním rizikem.
Zdroje: Státní zdravotní ústav, Fakultní nemocnice Brno, Krajská hygienická stanice Moravskoslezského kraje