Předčasná smrt filmového Fanfána Tulipána: Tělo mu vypovědělo službu ve 37 letech, po operaci žil jen 16 dní
Když v roce 1959 zemřel všemi milovaný herec Gérard Philipe, zarmoutilo to prakticky celý svět. Zavzpomínejte spolu s námi na jeho kariéru i život, včetně jeho ne právě veselého konce. Jako Fanfána Tulipána si ho budeme pamatovat už navždy.
Jeden z nejznámějších a vůbec nejoblíbenějších herců z Francie Gérard Philipe se narodil 4. prosince 1922 ve francouzském městě Cannes. Pocházel z dobře situované rodiny a od útlého věku docházel na lekce herectví. Divadlo ho sice naplno pohltilo, avšak rodina si přála, aby Philipe šel studovat práva.
Gérard byl skvělým Idiotem
Přes velké ambice jeho otce, který byl majitelem několika hotelů, se začaly projevovat Gerardovy problémy ve škole. Na konci střední školy propadl u maturitní zkoušky a musel ji následně opakovat. Stále více ho to ovšem táhlo k umění a především k jeho milovanému herectví.
Již v devatenácti letech během studií vystupoval na prknech významného a oblíbeného divadla v Nice. Jeho první a zároveň velice výraznou rolí ve filmu byl pak Idiot. Film byl natočen na motivy slavné divadelní hry Fjodora Michajloviče Dostojevského. Roli mladého epileptika Myškina upadajícího stále hlouběji do své duševní nemoci zvládl na výbornou a stal se hvězdou první velikosti.
„V tomto filmu jsem začal cítit svoje řemeslo. Cítil jsem, že mě čeká velká práce,“ uvedl později v médiích na adresu své první velké zkušenosti, která ho vynesla na samotný vrchol.
Jeho osobní život poznamenala politika
Gerard Philipe byl také velmi politicky aktivní. Názorově mu bylo blízké levicové smýšlení a ztotožňoval se s názory Fidela Castra. I život jeho otce poznamenala politika. Ke konci války byl obviněn z kolaborantství a odsouzen k trestu smrti. Měl ale štěstí v neštěstí a podařilo se mu uprchnout do sousedního Španělska.
Fanfán Tulipán – jeho životní role
V roce 1952 dostal Gérard Philipe životní příležitost, díky které se stal ve filmovém světě nesmrtelným. Řeč je samozřejmě o romanticko-dobrodružné komedii Fanfán Tulipán. Pro roli okouzlujícího bouřliváka musel obětovat skutečně mnoho. Například do šermířských scén šel tolik naplno, že si odnesl rozseknuté čelo a propíchnutou ruku.
V jednom filmovém šermířském souboji se kolegovi špatně nastavil a neštěstí bylo na světě. Sám Gérard to bral prý velmi sportovně a údajně nad touto situací mávnul rukou se slovy: „To vůbec nestojí za řeč, byla to stejně jen moje chyba.“
Jeho konec přišel nečekaně rychle
V roce 1959 dostal Gérard Philipe svou poslední hereckou příležitost. Natáčel film Horečka stoupá v El Pao. Údajně si již během natáčení stěžoval na velkou únavu a bolesti. Připisoval to nedávno prodělanému zápalu plic. Při vyšetření objevil jeho ošetřující lékař menší absces v oblasti jater a rozhodl se pro operaci, která měla problém vyřešit.
Během provedené operace však bylo zjištěno, že problém, se kterým se oblíbený herec potýká, je mnohem vážnější. V játrech mu byl objeven opravdu rozsáhlý karcinom. Ten byl však neoperovatelný a Gérard Philipe tak byl prakticky odsouzen k smrti. Bohužel mu lékaři závažnost jeho stavu neoznámili a věděla o ní jen jeho žena Anne.
Sám herec prý i v posledních dnech, kdy byl plně upoután na lůžko, plánoval další filmové projekty a těšil se, až se vrátí do práce. Z nemocnice se však už nevrátil. Zemřel 25. listopadu 1959, pouhých šestnáct dní po původní operaci.
Zdroj: csfd.cz, lifee.cz, idnes.cz, i60.cz, denikin.cz, nasregion.cz